piątek, 11 października 2024 18:19
Reklama

Artykuły

Niechlubni rekordziści na drogach
Niechlubni rekordziści na drogach

Tylko w długi weekend garwolińscy policjanci wyeliminowali z ruchu czterech kierujących, którzy pijani kierowali pojazdami. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi do dwóch lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia oraz wysoka grzywna. Tylko jednego dnia, w środę, tuż przed długim weekendem, garwolińscy policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Pierwszy z nich wpadł przed 8 rano na ulicy Stacyjnej w Garwolinie. Podczas kontroli okazało się, że 57-letni kierowca mercedesa w organizmie miał ponad promil alkoholu. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mieszkaniec powiatu garwolińskiego decyzją starosty stracił uprawnienia do kierowania. Tego samego dnia po godzinie 16 w miejscowości Unin Kolonia nietrzeźwy 31-latek, kierując motorowerem Romet, najechał na tył volkswagena. Okazało się, że mężczyzna w organizmie także miał ponad promil alkoholu.

07.06.2021 11:28
Praca w niedziele i święta
Praca w niedziele i święta

Czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, traktowany jest jako czas pracy. Co do zasady dziennie wynosi osiem godzin, a w skali tygodnia średnio czterdzieści. Praca wykonywana w niedziele, święta, w porze nocnej czy dłuższa, niż przewidziany wymiar godzinowy, podlega szczególnym regulacjom. Dni wolne Niedziele i święta to dni, w które praca nie powinna być wykonywana, a pracownicy mają przeznaczyć ten czas na wypoczynek i stosowną celebrację. Tyle tylko, że istnieje wiele branż i zawodów, w których praca w te dni jest po prostu koniecznością. To choćby transport, ochrona, działania związane z ratowaniem zdrowia czy życia, a także rolnictwo i hodowla. Równie szeroka jest grupa zajęć związanych z obsługą wypoczynku i rozrywek. Jeśli przeglądasz oferty pracy w gastronomii, hotelarstwie, kulturze, muzealnictwie czy turystyce, licz się z tym, że niedziele i święta to najbardziej męczące okresy w tych branżach. Podobnie intensywnie pracuje się w okresie wakacji.

07.06.2021 04:45
Praca w dobie koronawirusa ? czego obawiają się pracownicy?
Praca w dobie koronawirusa ? czego obawiają się pracownicy?

Koronawirus zmienił w dość drastyczny sposób rynek pracy. Niektórzy pracownicy musieli przejść na pracę w systemie home ? office, inni -  zostali w domach z dziećmi korzystając z zasiłku opiekuńczego, a jeszcze inni ? po prostu stracili swoje posady. Czego najbardziej obawiają się pracownicy w dobie pandemii? Czego Polacy obawiają się najbardziej? Według badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl więcej niż 4 na 10 osób nadal posiadających zatrudnienie, boi się utraty pracy przez panującą pandemię. Co ciekawe, aż 77 % badanych zadeklarowało gotowość do zmiany pracy, a 64% jest w stanie się przekwalifikować, żeby znaleźć zatrudnienie.  Zmieniła się również tendencja przeglądania ofert pracy, znaczna większość respondentów tak samo jak na wynagrodzenie, zwraca uwagę na stabilność zatrudnienia. Co ciekawe, tylko 29% osób zgodziłoby się na otrzymywanie niższego wynagrodzenia, żeby tylko zachować dotychczasowy etat.

07.06.2021 04:44
Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego ? kiedy pracodawca może to nakazać?
Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego ? kiedy pracodawca może to nakazać?

Pracownik nie może zostać zmuszony przez pracodawcę do pójścia na urlop wypoczynkowy w wyznaczonym przez niego terminie. Niekiedy jednak zachodzą sytuację, które uprawniają pracodawcę do wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy w wybranym przez niego terminie. Kiedy więc zachodzą przesłanki przez, które decyzja o urlopie wypoczynkowym nie należy do pracownika? Urlop wypoczynkowy ? komu przysługuje? Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wybranym przez siebie terminie. Pracownik, którego staż pracy jest niższy niż 10 lat, otrzymuje urlop w wymierzę 20 dni, natomiast pracownik, którego staż jest wyższy niż 10 lat, ma prawo do 26-dniowego urlopu. W szczególnym sytuacjach, kiedy np. umowa o pracę wygasa, za niewykorzystany urlop pracownikowi należy się ekwiwalent pieniężny.

07.06.2021 04:43
Jakie cechy powinien mieć kierownik zespołu?
Jakie cechy powinien mieć kierownik zespołu?

Osoby, której zajmują kierownicze stanowiska, są wyjątkowo obciążone. Odpowiadają nie tylko za zespół, którym zarządzają, ale też za funkcjonowanie całej firmy. Zanim zdecydujesz się zostać kierownikiem, zastanów się, czy masz odpowiednie cechy, które pozwolą ci na sprawne wykonywanie takiej funkcji. Samodzielność Zadaniem kierownika jest pilnowanie dyscypliny i właściwa organizacja pracy. Większość decyzji musi podejmować szybko i samodzielnie, bez konsultacji ze zwierzchnikami. Dodatkowo wymaga się od niego planowania zadań i ustalania terminu ich realizacji.

07.06.2021 04:42
Jakich błędów unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Jakich błędów unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Szukałeś pracy, rozesłałeś CV w kilka miejsc i czekałeś?aż w końcu telefon zadzwonił i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Opracowałeś już pytania, które zazwyczaj pojawiają się podczas rekrutacji więc myślisz, że jesteś dobrze przygotowany? Zapoznaj się jeszcze z błędami dość często popełnianymi przez kandydatów na spotkaniu rekrutacyjnym. Negatywne podejście Idziesz na spotkanie rekrutacyjne, ale nie przejmujesz się tym bo na Pracuj.pl jest ponad 70 tysięcy ofert pracy więc najwyżej znajdziesz coś innego? Z jednej strony podejście ?jak nie ta, to inna? jest dobre, bo odczuwa się znacznie mniej stresu, ale brak zaangażowania i zainteresowania rozmową nie zostanie pozytywnie odebrane. Poza tym jeśli taką postawę będziesz miał za każdym razem kiedy idziesz na spotkanie, znalezienie pracy zajmie Ci bardzo dużo czasu.

07.06.2021 04:40
Jak zarządzać pracownikami w trudnych czasach?
Jak zarządzać pracownikami w trudnych czasach?

Kryzys to zawsze test dla kadry zarządzającej. Nieważne, czy jest to zapaść w skali mikro, dotycząca jednej firmy, czy ta, która nagle obejmuje wszelkie przedsiębiorstwa. Nie od dziś wiadomo, że ludzie w sytuacji potencjalnego zagrożenia, po prostu gorzej pracują. Jak motywować ich do pracy w trudnych czasach? Nie strasz Nie buduj atmosfery zagrożenia kryzysem i nie strasz utratą pracy. Może to dać efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego, w wyniku którego pracownik będzie wolał przeglądać Pracuj.pl i wyszukiwać oferty pracy, a nie koncentrować się na powierzonym zadaniu. Nie epatuj swoimi emocjami i nie pokazuj, że ty także się boisz. Największe zaufanie zdobędziesz, jeśli będziesz realistą. Jest praca do wykonania i trzeba ja wykonać, a co przyniesie przyszłość to nie problem do natychmiastowych rozważań. Przedstaw perspektywy i poinformuj uczciwe, jakie będą skutki zapaści dla waszej firmy.

07.06.2021 04:39
Jak dobrze zaplanować swój tydzień pracy?   
Jak dobrze zaplanować swój tydzień pracy?  

Odpowiednio zaplanowany tydzień pozwoli nam uniknąć marnowania czasu i poczucia winy z powodu niedopatrzenia pewnych rzeczy. Chcesz być bardziej produktywny w nadchodzącym tygodniu, zaplanuj go! Zazwyczaj w weekend nie zaprzątamy sobie głowy planowaniem nowego tygodnia. Tymczasem ta z pozoru błaha rzecz, może przyczynić się do wzrostu naszej produktywności. Dobry plan tygodnia usprawnia nasze działanie, pozwala nam zaoszczędzić czas i zrobić więcej dobrego dla siebie i swojego zdrowia.

07.06.2021 04:38
Dodatek za rozłąkę ? co to jest i komu przysługuje?
Dodatek za rozłąkę ? co to jest i komu przysługuje?

Dodatek za rozłąkę przyznawany jest osobie, która została oddelegowana poza stałe miejsce wykonywania obowiązków służbowych. Taka delegacja związana jest z rozłąką z rodziną, dlatego, aby zrekompensować tę niedogodność, pracownikowi przysługuje zasiłek za rozłąkę. Zakres wypłacania takiego zasiłku powinien być uregulowany we wewnętrznym regulaminie lub układzie zbiorczym. Jeśli w danym zakładzie nie ma powyższych dokumentów, to zapis ten powinien się znaleźć w umowie o pracę. Podróż służbowa a delegacja  Podróż służbowa ma miejsce wtedy, gdy pracodawca zleca swojemu pracownikowi wykonanie jakiegoś zadania poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Wtedy pracownik zyskuje prawo do zwrotu kosztów dojazdu, zakwaterowania oraz prawo do diet. O delegacji zaś mówi się w sytuacji, kiedy za porozumieniem stron bądź wypowiedzeniem, zostaje zmienione miejsce wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych. Taka zmiana musi jednak obowiązywać przez określony czas, nie może więc być na stałe. Co ważne, taki dodatek przysługuje jedynie pracownikowi, który został oddelegowany poza stałe miejsce pracy.

07.06.2021 04:37
Dietetyk ? jak zostać? Ile zarabia?
Dietetyk ? jak zostać? Ile zarabia?

Ludzie zwracają coraz większą uwagę na właściwe odżywianie, starają się prowadzić zdrowy styl życia. Jeśli jednak potrzebują pomocy przy zmianie nawyków żywieniowych ? mogą skorzystać z porady dietetyka. Tematyka związana z prawidłową dietą Cię interesuje? Chciałbyś układać indywidualne jadłospisy dla pacjentów? Być może kariera dietetyka jest właśnie dla Ciebie. Kim jest dietetyk i co robi? Zapotrzebowanie na specjalistów dietetyki nie spada ? w serwisie Pracuj.pl jest obecnie blisko 100 ogłoszeń skierowanych do przedstawicieli tego zawodu. Dietetyk zajmuje się układaniem jadłospisu dla pacjentów, którzy mają problemy zdrowotne ? mowa tu nie tylko o nadwadze, ale również niedowadze. Zawód ten wymaga bardzo szerokiej wiedzy na temat budowy oraz funkcjonowania ludzkiego organizmu, a także technologii żywienia. Co więcej, dietetyk powinien cały czas się rozwijać i aktualizować wiedzę. Wyróżnić można trzy rodzaje specjalistów:

07.06.2021 04:36
Czym jest aneks do umowy o pracę?
Czym jest aneks do umowy o pracę?

Reorganizacja firmy wiąże się zwykle ze zmianą warunków pracy zatrudnionych w niej osób. Jeśli są one korzystne, zazwyczaj nie ma najmniejszego problemu. Zdecydowanie trudniej akceptowane są takie zmiany, które wywierają wpływ na kwotę wynagrodzenia, czy czas pracy. Pracodawca, który działa na niekorzyść pracownika ma do wyboru dwie drogi: wprowadzenie aneksu do umowy lub wręczenie wypowiedzenia zmieniającego. Zmiana warunków zatrudnienia Pracodawcy nie wolno samodzielnie zmienić pracownikowi warunków zatrudnienia. Każda zmiana wymaga zgody ze strony pracownika. Jeśli nie zostanie ona wyrażona, obowiązuje umowa pierwotna, czyli dotychczasowe, uprzednio ustalone warunki, na jakich wykonywana była praca. Niekorzystne zmiany prowadzą do konfliktów, które kończą się rozwiązaniem umowy, a nierzadko skutkują też dalszymi rozstrzygnięciami w sądzie pracy. Każdy z nas śledzi przecież na bieżąco oferty pracy i ma świadomość tego, które rozwiązania są wyjątkowo niekorzystne. Zmiana warunków wymaga podpisania przez obie strony porozumienia zmieniającego lub wręczenie pracownikowi wypowiedzenia warunków pracy. Jak w każdej sytuacji, zawarcie porozumienia jest korzystniejsze dla obu stron: szef nie traci dobrego i sprawdzonego pracownika, a pracownik utrzymuje pracę. Porozumienie można zawrzeć zawsze, nawet wówczas, gdy pracownik objęty jest szczególną ochroną, ze względu na ciążę czy wiek przedemerytalny.

07.06.2021 04:34
Pływanie na wodach otwartych już 19 czerwca na Mamucie
Pływanie na wodach otwartych już 19 czerwca na Mamucie

19 czerwca w Parku Wodnym Mamut w Woli Rębkowskiej zostaną rozegrane VIII BEKO Open Water 2021, które będą jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Europy Juniorów na wodach otwartych. Popularyzacja pływania długodystansowego, propagowanie formy aktywnego spędzania czas, promowanie bezpiecznych form korzystania z wód otwartych ? to główne cele, które przyświecają imprezie na Mamucie w Woli Rębkowskiej (gm. Garwolin).

04.06.2021 12:21
Jasnowidzę - do zobaczenia w CSiK
Jasnowidzę - do zobaczenia w CSiK

Jasnowidzę to konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci, który od kilku lat organizuje Wydawnictwo Dwie Siostry. Od 1 czerwca na dolnym i górnym holu Domu Kultury oglądać można blisko 50 ilustracji z najciekawszych, przysłanych na drugą edycję konkurs, projektów. Są wśród nich także te, które zostały nagrodzone i wyróżnione przez jury wydawnictwa i jury międzynarodowe. Celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia nowych wartościowych książek dla dzieci, a także stwarzanie utalentowanym projektantom, ilustratorom i autorom tekstów możliwości zaistnienia na rynku wydawniczym. Poza książkami owocem każdej edycji konkursu jest wystawa złożona z kilkudziesięciu najciekawszych projektów.

04.06.2021 07:15
Zgłoś kandydata do nagrody marszałka!
Zgłoś kandydata do nagrody marszałka!

Już po raz 22. samorząd województwa mazowieckiego nagrodzi wybitnych mieszkańców Mazowsza. Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych mieszkańcom regionu za zasługi w zakresie promocji kultury i twórczości artystycznej. Zgłoszenia można przesyłać do 21 czerwca br. Wyróżnienie jest kierowane do ludzi aktywnych społecznie, którzy angażują się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza, dbając równocześnie o rozwój i promocję regionu mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. ? Co roku nagradzamy promotorów twórczości artystycznej i kreatorów rozwoju regionalnego z Mazowsza. Konkurs ten jest uhonorowaniem pracy i talentu osób działających na rzecz rozwoju regionalnego ? podkreśla marszałek. Nagroda trafia m.in. do artystów, twórców ludowych, zespołów artystycznych, organizacji społecznych czy charytatywnych oraz innych wybitnych promotorów kultury. Kandydatów mogą zgłaszać komisje sejmiku województwa mazowieckiego, samorządy gmin, miast i powiatów, a także stowarzyszenia i fundacje oraz organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie województwa mazowieckiego.

04.06.2021 06:03
Remis Wilgi z Oskarem. Hutnik pogodzony ze spadkiem [wideo]
Remis Wilgi z Oskarem. Hutnik pogodzony ze spadkiem [wideo]

Zbliża się koniec sezonu w IV lidze. W przedostatniej kolejce Wilga Garwolin zremisowała z wyżej notowanym Oskarem Przysucha 2:2. Kolejnej porażki doznali zawodnicy Hutnika, którzy mimo prowadzenia do 60. minuty, ulegli 1:5 Mszczonowiance Mszczonów. Po blamażu z Mazovią (0:14) Hutnik w Mszczonowie prezentował się wczoraj zaskakująco dobrze. W 20. minucie Sebastian Grzegorczyk długo zastanawiał się jak rozegrać rzut rożny, by ostatecznie posłać piłkę ?za kołnierz? bramkarza gospodarzy. Wynik 0:1 widniał na tablicy aż do 60. minuty. Wtedy jednak, w zaledwie dwie minuty, Hutnik stracił dwie bramki.10 minut później było już 1:3. Na siedem minut przed końcem gospodarze podwyższyli na 4:1. Na domiar złego w 87. minucie boisko musiał opuścić bramkarz gości Piotr Kardyka. Wobec braku rezerwowego goalkeepera, między słupkami musiał stanąć zawodnik z pola, który chwilę później skapitulował przy bramce na 1:5.

03.06.2021 18:02
Reklama
Reklama