sobota, 28 września 2024 19:23
Reklama

Dodatek za rozłąkę ? co to jest i komu przysługuje?

Dodatek za rozłąkę przyznawany jest osobie, która została oddelegowana poza stałe miejsce wykonywania obowiązków służbowych. Taka delegacja związana jest z rozłąką z rodziną, dlatego, aby zrekompensować tę niedogodność, pracownikowi przysługuje zasiłek za rozłąkę. Zakres wypłacania takiego zasiłku powinien być uregulowany we wewnętrznym regulaminie lub układzie zbiorczym. Jeśli w danym zakładzie nie ma powyższych dokumentów, to zapis ten powinien się znaleźć w umowie o pracę. Podróż służbowa a delegacja  Podróż służbowa ma miejsce wtedy, gdy pracodawca zleca swojemu pracownikowi wykonanie jakiegoś zadania poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Wtedy pracownik zyskuje prawo do zwrotu kosztów dojazdu, zakwaterowania oraz prawo do diet. O delegacji zaś mówi się w sytuacji, kiedy za porozumieniem stron bądź wypowiedzeniem, zostaje zmienione miejsce wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych. Taka zmiana musi jednak obowiązywać przez określony czas, nie może więc być na stałe. Co ważne, taki dodatek przysługuje jedynie pracownikowi, który został oddelegowany poza stałe miejsce pracy.

Ile wynosi dodatek?

Dodatek za rozłąkę wynosi, za każdy dzień rozłąki, 95% stawki diety, która przysługuje z kolei pracownikowi z tytułu podróży służbowej. Co ważne, pracownikowi należy się raz w miesiącu zwrot kosztów przejazdu do stałego miejsca zamieszkania i z powrotem. Dodatek za rozłąkę nie uwzględnia:

- urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego;

- nieusprawiedliwionej absencji w pracy;

- delegowania do miejsca zamieszkania;

- zwolnienia od pracy bez prawa do zasiłku czy wynagrodzenia;

- pobytu u rodziny w ramach odwiedzin w stałym miejscu zamieszkania;

- pobytu w szpitalu;

- podróży służbowej, za którą pracownik otrzymuje dietę w pełnej wysokości.

Komu przysługuje zasiłek za rozłąkę?

Zasiłek ten przysługuje w szczególności funkcjonariuszom celnym, zawodowym żołnierzom, urzędnikom państwowym czy sędziom Sądu Najwyższego. To jednak nie oznacza, że pozostałe grupy zawodowe nie mają prawa do otrzymania dodatku za rozłąkę. Pracodawca może wprowadzić takie świadczenie w wewnętrznym regulaminie firmy. Decyzja o przyznawaniu takiego dodatku jest uzależniona tylko i wyłącznie od dobrej woli pracodawcy, gdyż żadne przepisy nie nakładają na niego takiego obowiązku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama