sobota, 23 listopada 2024 18:47
Reklama
Kultura:

Kultura

Rekonesans Olgi Dziubak
Rekonesans Olgi Dziubak

Fotografia, malarstwo, rzeźba, a ostatnio nawet performance. Sztuka stylu się nie boi, podobnie jak Olga Dziubak, młoda artystka, która już w dzieciństwie poczuła powołanie artystyczne. Jej prace, już bardziej dojrzale można oglądać w Galerii Kotłownia. Olga urodziła się w Garwolinie i jest studentka III roku malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, a wcześniej rozwijała swój styl w liceum plastycznym w Nałęczowie. Sztuka to jej pasja, na swoim koncie ma już pierwsze wystawy zbiorowe.

26.08.2013 09:43
Koncertowa niedziela w Miętnem
Koncertowa niedziela w Miętnem

Patrycja Markowska, NaVi, Halina Kunicka, orkiestra dęta OSP Garwolin i Zespół Ludowy w Gończyc. To będzie impreza, podczas której na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Już w niedzielę w Miętnem Dożynki Województwa Mazowieckiego. Folklorystyczno-rozrywkowy blok imprez rozpocznie się o godzinie 16.00. Szlaki na scenie będą przecierać artyści z gminy Sobolew. Zespół Ludowy z Gończyc niejednokrotnie występował już podczas gminnych i powiatowych uroczystości dożynkowych. Za każdym razem zachwyca nie tylko warstwą muzyczną, ale strojami i choreografią. Zespół jest dowodem na to, że nie tylko muzyka, ale także lokalne tradycje łączą pokolenia.

23.08.2013 15:09
Ruszają osiedlowe festyny
Ruszają osiedlowe festyny

Najpierw na osiedlu Jagodzińska, później ? Romanówka, Stacyjna i Koszary. Jak co roku na przełomie sierpnia i września władze Garwolina zachęcają rodziny do wspólnego spędzania czasu i postawienia na rodzinę ? szczęśliwą rodzinę bez używek. Osiedlowe festyny rodzinne pod hasłem ?Szczęśliwa rodzina bez używek ? postaw na rodzinę? są organizowane od 2005 roku przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Garwolinie, Burmistrza Garwolina oraz Radę Miasta Garwolin. Od czterech lat pieczę nad oprawą muzyczną i zabawami dla dzieci sprawuje garwolińskie Centrum Sportu i Kultury. Festyny odbywają się na czterech garwolińskich osiedlach ? Jagodzińskiej, Stacyjnej, Romanówce i w Koszarach. Dla dzieci przygotowywane są darmowe atrakcje (festyny są finansowane z opłat wnoszonych z tytułu uzyskania pozwolenia na sprzedaż alkoholu) ? dmuchańce, popcorn, wata cukrowa. Animatorzy przygotowują gry i zabawy rekreacyjno-sportowe, kącik muzyczny i plastyczny.

23.08.2013 08:23
Reklama
CSiK zmienia się dla was - wypełnij ankietę
CSiK zmienia się dla was - wypełnij ankietę

Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Co powinno się znaleźć się w ofercie dla dzieci, młodzieży i dorosłych? Centrum czeka na podpowiedzi mieszkańców. W związku z tym przygotowano ankietę, w której można podzielić się spostrzeżeniami na temat działalności CSiK i możliwych zmian. ? Chcemy dostosować naszą ofertę sekcji stałych oraz różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych do potrzeb i oczekiwań mieszkańców, stąd właśnie pomysł stworzenia takiej ankiety ? mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

22.08.2013 06:45
Twórcze lato na wsi
Twórcze lato na wsi

Malowanie na drewnie, tworzenie witraży, magicznych pudełek z makaronu czy bieszczadzkich aniołów. Lato na wsi nie tylko nie musi być nudne ? może być bardzo twórcze. Przez dwa miesiące przekonywali się o tym mali mieszkańcy Rudy Talubskiej. Dziś z dumą prezentowali efekty swojej pracy. Akcja ?Lato na wsi? organizowana przez Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach powoli dobiega końca. Przez uczestnikami jeszcze ostatnie zajęcia, ale już dziś można było oglądać efekty ich dwumiesięcznej pracy. Na specjalnie przygotowaną wystawę przyszli autorzy prac, ich rodzice i dziadkowie. - Bardzo Wam dziękuję, że poświęciliście swój wolny czas i że tak pięknie pracowaliście. Podejrzewam, że gdybyście spędzili ten czas przed telewizorem, to nie mielibyście teraz takich pięknych rzeczy, które dzisiaj, po tej wystawie, będziecie mogli zabrać do domu ? mówiła Kinga Smak, dyrektor GCAK w Sulbinach.

20.08.2013 15:49
The Trace ? tego koncertu nie można przegapić
The Trace ? tego koncertu nie można przegapić

Tworzą autorskie kompozycje, ale także nie stronią od własnych interpretacji największych standardów muzyki zza oceanu. Nie zabraknie więc utworów Erica Claptona czy The Eagles. Koncert The Trace już jutro o 20.00. The Trace to zespół zafascynowany muzyką amerykańską, zwłaszcza gatunkami z pogranicza country, bluesa, southern rocka i folku. Poprzez autentyczne zaangażowanie w wykonywaną muzykę oraz troskę o jak najwyższy poziom artystyczny zespół zdobywa coraz większe uznanie i popularność na krajowej scenie.

08.08.2013 14:35
?Od Czapy? w Teleexpresie
?Od Czapy? w Teleexpresie

To właśnie dziś przypada rocznica powstania najsłynniejszej piosenki autorstwa Józefa Szczepańskiego ?Pałacyk Michla?. Garwoliński Teatr Muzyczny ?Od Czapy? dla Ziutka gra od dawna. Dziś w Teleexpresie będzie można zobaczyć i usłyszeć tych, których znamy z koncertów w Garwolinie. To właśnie na antenie TVP 1 będzie można dziś zobaczyć teledysk do utworu ?Dziś idę walczyć mamo?, który wykonuje 13-letni Jan Rozmanowski. Fundacja ?Sztafeta? oraz Teatr Muzyczny ?Od Czapy? zrealizowali teledysk z okazji 69. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jedną ze znaczących dat związanych z powstaniem jest 5 sierpnia - Obrona Pałacyku Michla na Woli i utwór Józefa Szczepańskiego ?Pałacyk Michla?, dlatego Fundacja przypomnieć wspomnianego żołnierza-artystę i wydarzenia przy wykorzystaniu utworów z płyty ?Wspomnij Ziutka?. Jego intensywne muzyczne wspomnienie rozpoczęło się w lutym ubiegłego roku, została wydana płyta, a fundacja ma nadzieję na ustanowienie 5 sierpnia Dniem Piosenki Powstańczej.

05.08.2013 11:52
Rozdajemy bilety na premierę
Rozdajemy bilety na premierę

Film skromny, ale oddający atmosferę tamtego czasu ? tak o swoim najnowszym dziele mówi reżyser Leszek Wosiewicz. To historia o zwykłych ludziach, którym przyszło zmierzyć się z rzeczywistością wojny i powstania. ?Był sobie dzieciak? już od piątku w Kinie ?Wilga?. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w 1944 roku w Polsce w trakcie Powstania Warszawskiego krwawo tłumionego przez Niemców. Marek (Rafał Fudalej) to młody poeta, niedoszły maturzysta, który w warunkach wojennych musi dojrzeć i dorosnąć znacznie szybciej niż gdyby sprawy szły zwykłym trybem. Pod wpływem fascynującej go, przypadkowo poznanej, kobiety (Magdalena Cielecka) staje przed wyborami, gdy musi zdefiniować w praktyce pojęcia takie jak lojalność, przynależność narodowa, wierność.

31.07.2013 12:43
Rusza Klub Dziecka i Rodzica
Rusza Klub Dziecka i Rodzica

Chcesz spotkać się z innymi rodzicami i ich dziećmi w atmosferze swobodnej zabawy i nauki? Chcesz poznać nowych ludzi, wymienić się doświadczeniami, a dziecku zapewnić kontakt z innymi dziećmi? Przyjdź koniecznie na pierwsze spotkanie ?Klubu Dziecka i Rodzica?. Klub powstaje z inicjatywy pani Anny Dziugieł, mamy 11-miesięcznej dziewczynki, a wspiera ją Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Spotkania będą się odbywały w każdy wtorek o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Pływalni Miejskiej ?Garwolanka? (II piętro). Inauguracyjne spotkanie wyjątkowo odbędzie się w czwartek, 8 sierpnia, o godzinie 10.00.

31.07.2013 11:56
Nowe skarby w muzeum
Nowe skarby w muzeum

Ponad pięć tysięcy eksponatów liczy Muzeum Ziemi Garwolińskiej. W ostatnich tygodniach do Miętnego trafiło wiele cennych przedmiotów. Większość nowych eksponatów to dar Witolda Grześnickiego z Czyszkówka (gm. Garwolin). Wśród mebli uwagę przykuwa kredens z okresu międzywojennego i dwie ręcznie wykonane szafki. ? Otrzymaliśmy także oryginalny dyplom mistrzowski ojca pana Witolda i świadectwo złożenia egzaminu czeladniczego oraz szereg obrazów. Do muzeum wzięliśmy okiennice z rozbieranego starego domu ? wyjaśnia kustosz muzeum Witold Lempka.

25.07.2013 07:47
Józefowicz i Stokłosa zapraszają do Miętnego
Józefowicz i Stokłosa zapraszają do Miętnego

Trwa drugi turnus warsztatów Studia Artystycznego Metro działającego przy Teatrze Buffo w Warszawie. W Miętnem blisko sto osób uczestniczy w zajęciach wokalnych, tanecznych, aktorskich i akrobatycznych. Osobna grupa wyłoniona w castingu przygotowuje się do musicalu ?Piotruś Pan?. Partie wokalne ćwiczą pod okiem Janusza Stokłosy. 13 lat minęło od premiery ?Piotrusia Pana? w Teatrze Roma w Warszawie. Reżyserem i autorem choreografii był Janusz Józefowicz. Słowa, na podstawie powieści Jamesa Barrie, ułożył nieżyjący już Jeremi Przybora. Po latach ?Piotruś Pan? wraca na teatralne deski. Dlaczego? - Nie ma w Warszawie na co pójść z dziećmi do teatru na tego rodzaju przedstawienie. Odczułem to na własnej skórze. Mam małą córeczkę Kalinkę. Stad pomysł, aby przywołać Jeremiego Przyborę i ten spektakl. Problemem jest miejsce, bo ta inscenizacja, która pamiętamy wymagała przestrzeni scenicznej. Teraz wszystko na to wskazuje, ze wystawimy to w Teatrze Buffo, gdzie będziemy mieć bliżej do głównych bohaterów. No cóż, czas leci a dobre przedstawienia się nie starzeją ? mówi Janusz Józefowicz.

23.07.2013 13:37
Polska wieś w obrazach Henryka Ornata
Polska wieś w obrazach Henryka Ornata

Do 12 sierpnia w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem można oglądać wystawę prac Henryka Ornata. 79-letni artysta z Rębkowa przez kilkadziesiąt lat odzwierciedlał to co go otaczało, głównie uroki polskiej wsi. Henryka Ornata od lat dziecięcych ciągnęło do rysowania. ? Pamiętam jak lubiłem posługiwać się ołówkiem i tak się to zaczęło ? wspomina. Na kartkach bloku rysował to, co go otaczało ? pejzaże, konie czy żołnierzy. ? Pamiętam to było 1939 roku. Miałem wtedy kilka lat, a we wsi stacjonowali polscy żołnierze. Co chwilę któryś mnie prosił, żeby coś mu narysował, a to konia, a to Piłsudskiego ? sięga pamięcią malarz.

20.07.2013 08:13
Lato w mieście: Wieczór bałkański i inne atrakcje
Lato w mieście: Wieczór bałkański i inne atrakcje

Lato w pełni, pełna ciekawych atrakcji jest też wakacyjna oferta Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. W najbliższym czasie ? kino w plenerze, wieczór bałkański i piknik pod Garwolanką. W wakacyjnej ofercie CSiK każdy znajdzie coś dla siebie. Do końca lipca nie zabraknie propozycji dla małych i dużych, wielbicieli kina, sportu i muzyki.

18.07.2013 09:19
The Code - koncert w ogródku
The Code - koncert w ogródku

Zespół istnieje od czterech lat, ale w takim składzie funkcjonuje od niedawna. W najbliższy piątek zadebiutują w Garwolinie. Biorąc pod uwagę fakt, że na gitarze basowej zagra człowiek "stąd", będzie to pewnie pierwszy, ale nie ostatni ich koncert nad Wilgą. The Code do posłuchania i do zobaczenia w piątek o 20.00 na kwadracie. The Code to polsko-angielski zespół, który powstał w 2009 r. Wtedy właśnie wokalista Mike Roderick przeprowadził się do Polski i od razu wszedł do studia z obecnym gitarzystą zespołu Michałem Szajko. Spędzili tam kilka miesięcy, tworząc i nagrywając własne utwory. Niedawno do zespołu dołączyli Marek Wielgosz i Marcin Kraszewski - nowa sekcja rytmiczna.

17.07.2013 06:21
Bo muzyka łączy ? nie tylko pokolenia
Bo muzyka łączy ? nie tylko pokolenia

To festiwal akordeonistów, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że akordeon gra w nim raczej drugie skrzypce. Ale nawet rola drugoplanowa może być znacząca. Przy dźwiękach tego instrumentu bawili się wczoraj mieszkańcy Łaskarzewa ? między innymi na ludową białoruską i góralską nutę, a goście jak z rękawa sypali muzycznymi aforyzmami. - Od kilku lat w lipcu Łaskarzew rozbrzmiewa piękną muzyką i śpiewem. Jest to święto folkloru, radosne i kolorowe. Nasz doroczny festiwal to wspaniała okazja do zaprezentowania publiczności dorobku kulturalnego zarówno ze strony zespołów zarówno regionalnych, jak i z zagranicy. Chcemy pokazać, że szeroko pojęta kultura ludowa stanowi żywe korzenie Europy, a ich pielęgnowanie jest naszym obowiązkiem ? mówiła Lidia Sopel-Sereja, burmistrz Łaskarzewa.

15.07.2013 10:27
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama