sobota, 23 listopada 2024 18:57
Reklama
Kultura:

Kultura

Pokaz talentów pod okiem Urbańskiej i Józefowicza
Pokaz talentów pod okiem Urbańskiej i Józefowicza

- Jubileuszowy pokaz będzie wyjątkowy, bo grupa wokalna będzie tańczyła, a tancerze zaśpiewają na cztery głosy ? zapowiadał wczorajszy występ reżyser Wojciech Paszkowski. Piątkowym pokazem zakończył się pierwszy turnus 10. warsztatów Studia Artystycznego Metro działającego przy Teatrze Buffo w Warszawie. Wczorajszemu pokazowi przyglądał się założyciel studia Janusz Józefowicz i Natasza Urbańska. Artyści zasiedli na widowni hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem z rodzicami uczestników warsztatów i mieszkańcami powiatu garwolińskiego. Nie zabrakło kierownika Powiatowego Ośrodka Zarządzania Lokalami w Miętnem Andrzeja Kujdy i dyrektor ZSR Zdzisława Majewskiego. Występom przyglądała się także uczestniczka ?The Voice of Poland? Monika Szostak, która jeszcze rok temu była wśród uczestników warsztatów.

13.07.2013 10:37
Jubileuszowy pokaz Metra w Miętnem
Jubileuszowy pokaz Metra w Miętnem

Występ młodych artystów na pokazie nie powinien być ani za krótki, ani za długi, ale treściwy w swojej wymowie. Oto główny dylemat reżysera i prowadzącego Wojciecha Paszkowskiego. Bo jak tu przedstawić osiągnięcia prawie stuosobowej grupy na zakończenie jubileuszowych dziesiątych warsztatów artystycznych w Miętnem?Tego roku dwa turnusy warsztatów zorganizowane zostały przez Studio Artystyczne Metro działającego przy Teatrze Buffo w Warszawie i Powiatowy Ośrodek Sportu w Miętnem. - Jubileusz zobowiązuje ? mówi Wojciech Paszkowski. - Każdy pokaz jest ważny, ale ten jest szczególny. I tak na przykład scenę z ?Balu w operze? Juliana Tuwima przygotowujemy z trzema grupami: aktorską, wokalną i taneczną Metro. W pewnym momencie na scenie wystąpi ponad 60 osób. Nie wszystko chcę ujawniać. Bo trzeba zaskoczyć widza ? dodaje.

12.07.2013 06:02
Internetowa sprzedaż biletów w kinie "Wilga"
Internetowa sprzedaż biletów w kinie "Wilga"

Małe kino, ale duże możliwości. Po modernizacji sali, dźwięku i obrazu, przyszedł czas na kolejną inwestycję. Bez stania w kolejce i bez obawy, że w ostatniej chwili zabraknie biletów. W garwolińskim Kinie ?Wilga? działa już system internetowej sprzedaży biletów. Zakupiony bilet trzeba wydrukować albo przyjść do kina z telefonem komórkowym. Od kilku lat Kino "Wilga" w Garwolinie jest stale modernizowane. System dźwięku z monofonicznego zmieniono na Dolby digital 7.1. Wymienione zostały fotele, drzwi ewakuacyjne i podłoga. Zainstalowany nowy ekran oraz system wentylacji i klimatyzacji. Dwa lata temu zakupiony został projektor cyfrowy z możliwością projekcji 3D o rozdzielczości obrazu 2k.

05.07.2013 08:50
Reklama
Już dziś pierwszy seans w ?Kinie pod chmurką?
Już dziś pierwszy seans w ?Kinie pod chmurką?

Dziś wieczorem na dziedzińcu Domu Kultury zostanie wyświetlony film ?Duże zwierzę?. To pierwszy seans w wakacyjnym ?Kinie pod chmurką? i tylko jedna z propozycji, jaką Centrum Sportu i Kultury przygotowało na wakacje. W ofercie jest coś dla uczniów, studentów i nieco starszych urlopowiczów. Przez całe wakacje działa Kino Wilga i pracownia plastyczna w Domu Kultury. W sierpniu mali muzycy będą mogli wziąć udział w wakacyjnych zajęciach nauki gry na instrumentach klawiszowych. Specjalne letnie promocje czekają także na odwiedzających ?Garwolankę?. W najbliższy piątek na basenie odbędzie się wernisaż wystawy PAH ?Ziemia obiecana??, a w niedzielę ruszają rozgrywki ?Turnieju 4 Koszy?. Pierwsze mecze zostaną rozegrane na boisku przy ul. Stacyjnej. Start godzina 15.00.

03.07.2013 05:38
Pięcioletni Tur szukał kwiatu paproci
Pięcioletni Tur szukał kwiatu paproci

Tegoroczny ?Wieczór z Turem? połączony z poszukiwaniem kwiatu paproci był szczególny. Weteran Klub Tur Garwolin świętował pięciolecie istnienia. W sobotę w imprezie wzięło udział ponad 100 fanów starych motocykli nie tylko z Garwolina. Na punkcie startowym, na Zarzeczu, stawili się motocykliści z Puław, Międzyrzecza, Dęblina, Czerska, Otwocka, Mińska Mazowieckiego czy Warszawy. - Początki były takie, że postanowiłem odnowić MZ 250/251 i poznałem Tadka Łubiana, który w tym czasie zajmował się Simsonem Awo Sport i Krzysztofa Ciarę z WFM. Później dołączył do nas Jarek Sęk na Iże 56. Z tą grupą i moim synem Markiem udaliśmy się na rajd zabytkowych motocykli do Mińska Mazowieckiego ? wspomina początki wtedy jeszcze nie klubu, a ruchu pasjonatów, Tadeusz Barankiewicz, prezydent Weteran Klubu Tur Garwolin.

01.07.2013 06:36
Tu, gdzie mieszka Michał Matusiak
Tu, gdzie mieszka Michał Matusiak

Miasto widziane oczami imigranta, który od 10 lat bacznie przygląda się garwolińskiej rzeczywistości, szczególnie przestrzeni miejskiej. Co przez dekadę się zmieniło, a co nie? Tego, można się dowiedzieć oglądając wystawę fotografii autorstwa Michała Matusiaka. Do zobaczenia w Galerii ?Kotłownia?. Wernisaż wystawy prac Michała Matusiaka pt. ?Tu, gdzie mieszkam? odbył się w piątek. Autor ma na swoim koncie kilka wystaw, publikacji i osiągnięć. Na wystawę składają się zarówno zdjęcia kolorowe, jak i zdjęcia czarno-białe, wykonane aparatem analogowym. Wszystkie z Garwolinem w roli głównej.

30.06.2013 09:17
10 lat Metra w Miętnem
10 lat Metra w Miętnem

W tym roku po raz dziesiąty w Miętnem odbędą się dwa turnusy warsztatów Studia Artystycznego METRO działającego przy Teatrze BUFFO w Warszawie. Pierwszy z nich rozpoczyna się w już najbliższą niedzielę i potrwa do 13 lipca. Drugi ruszy w połowie lipca. Każdy turnus kończy specjalnie przygotowany pokaz, jak co roku otwarty dla publiczności. Studio założone zostało przez Janusza Józefowicza 20 lat temu. Kieruje nim przez ten okres asystentka reżysera przy musicalu Metro, dyrektor Danuta Fidusiewicz. - Na samym początku, nasze warsztaty opierały się o młodzież, która chodziła do Studia Artystycznego Metro w Warszawie. Po latach postanowiliśmy się otworzyć. Powstała strona internetowa i to zadziałało. Czytała ją młodzież nie tylko z kraju, ale także z zagranicy ? podkreśla dyrektor warsztatów.

28.06.2013 11:16
Cuda-wianki, czyli impreza 3w1
Cuda-wianki, czyli impreza 3w1

Było zbieranie ziół i plecenie wianków, które wieczorem popłynęły z nurtem rzeki do morza. Na deskach garwolińskiej sceny spektakle znane i lubiane oraz teatralne premiery. A to wszystko połączone z Ogólnopolską Akcją Profilaktyki. Co roku pod koniec czerwca swoje święto obchodził Teatr Rękawiczka, który całodniową imprezą podsumowywał swoją roczną pracę. Tym razem po raz pierwszy ta formuła została rozbudowana. - W tym roku powstało nasze stowarzyszenie ?Calos Cagathos? i postanowiłyśmy przygotować imprezę, w którą będzie zaangażowany cały ruch teatralny Garwolina. Bo nie mamy się czego wstydzić ? podkreślała Izabela Rękawek. ? Do tego jeszcze mamy piękną akcję nocy profilaktyki organizowaną z policją oraz noc świętojańską z ogromnymi tradycjami. I tak właśnie powstały ?Cuda-wianki?, czyli magiczne święto radości, sztuki i miłości ? mówiła Izabela Rękawek.

24.06.2013 07:37
Cuda-wianki, czyli noc świętojańska od samego rana
Cuda-wianki, czyli noc świętojańska od samego rana

Najpierw zbieranie ziół i kwiatów, później wielkie wianków plecenie, a na koniec oddanie ich nurtom rzeki ? jak nakazuje tradycja oczywiście. Do tego przez cały dzień uwielbiane przez garwolińską publiczność spektakle, a punktualnie o 16.00 akcje ?Wspólne Bicie Serc?. Stowarzyszenie ?Calos Cagathos?, Teatr Rękawiczka i Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają na ?Cuda-wianki ? magiczne święto radości, sztuki i miłości?. Już jutro od wczesnego poranka w Garwolinie nie zabraknie cudów, które będą się działy do samej północy.

21.06.2013 15:14
Miastków Kościelny tańczy najlepiej
Miastków Kościelny tańczy najlepiej

Już po raz X w Centrum Sportu i Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Tańca Ludowego. Tym razem na scenie wystąpiło siedem zespołów. Celem przeglądu, organizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie, jest popularyzacja tańca ludowego, wymiana doświadczeń między uczniami oraz integracja środowisk lokalnych przez taniec. ? Pięknie wyglądacie i mam nadzieję, że pięknie tańczycie ? życzyła uczestnikom dyrektor PODN Grażyna Witak-Wcisło.

20.06.2013 06:17
Gorączka sobotniej nocy ? w środku tygodnia
Gorączka sobotniej nocy ? w środku tygodnia

Znane przeboje polskich i zagranicznych artystów oraz własne kompozycje uczennic. Tego można było wysłuchać podczas wczorajszego koncertu klasy śpiewu Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie. Pod hasłem ?Gorączka sobotniej nocy? uczniowie zakończyli kolejny rok szkolny. Na scenie wystąpiło wczoraj ponad 30 wykonawców w 31 utworach. Były takie hity jak ?Aquarius?, ?Isn?t she lovely?, ?You?re the one that I want?, ?Babę zesłał Bóg? czy ?Summer of 69?. W swoich własnych kompozycjach zaprezentowało się 5 wokalistek. Klaudia Kępka zaśpiewała ?Route 66?, Ola Mitek ? ?I remember?, Gosia Beczek przekonywała , że ?Nie ma na co czekać?, Ada Wojtaś zaprezentowała ?Mgłę?, a Eliza Michalczyk zaśpiewała utwór ?Tego chcę?. Koncert zakończyło wspólne wykonanie przez wszystkich utworu "We are young".

19.06.2013 10:19
Nagrody dla znawców ewangelii
Nagrody dla znawców ewangelii

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Garwolinie odbyło się podsumowanie konkursu biblijnego dla szkół podstawowych i gimnazjów  ?Czy znasz Ewangelię??. W tym roku znajomość Pisma Świętego sprawdzało ponad 1100 uczniów z 70 szkół. ? Cieszymy się, że uczestników jest coraz więcej i bierze Pismo Święte do ręki. W finale 15 kwietnia wzięło udział po jednym uczniu z każdej szkoły ? mówiła koordynator konkursu z ramienia Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Elżbieta Misińsika. - Przygotowując się do tego konkursu budowaliście fundament, na którym można budować przyjaźń do Jezusa ? gratulował ks. Andrzej Lemieszek, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II w Sulbinach. - Nie traktujcie Pisma Świętego jak książki historycznej. W każdym fragmencie przemawia do nas sam Bóg ? dodał kapłan, który z Marią Gudro (PODN Garwolin) wręczał nagrody.

18.06.2013 07:20
Najlepsi znawcy historii
Najlepsi znawcy historii

77 uczestników wzięło udział w konkursie ?Z karta historii? organizowanym przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego. W tym roku pytania dotyczyły dziejów narodu polskiego od insurekcji kościuszkowskiej do powstania styczniowego. - W gronie uczestników były dwie osoby dorosłe, 19 uczniów szkoły podstawowej, 38 uczniów gimnazjum, 18 uczniów szkoły ponadgimnazjalnej. Do konkursu zgłosiło się 14 placówek oświatowych z terenu powiatu garwolińskiego - 6 gimnazjów, 5 szkół podstawowych oraz 3 szkoły ponadgimnazjalne ? podsumowuje konkurs koordynator projektu Zbigniew Marciniuk, przewodniczący komisji konkursowej. W skład jury weszli jeszcze Krzysztof Tobiasz i Monika Malinowska.

08.06.2013 11:02
Dzień Dziecka w Borowiu
Dzień Dziecka w Borowiu

Dla dzieci gry, zabawy i konkursy. Dla rodziców warsztaty i spotkania z pedagogiem. W Zespole Oświatowym w Borowiu hucznie obchodzono Dzień Dziecka. Piknik z tej okazji odbył się w niedzielę. W dobry nastrój wprowadziła dzieci i młodzież grupa cyrkowa, której towarzyszyły zwierzęta. Na wychodzące z pokazu cyrkowego dzieci czekała pierwsza niespodzianka - każde z nich dostało kolorowy balon. Z pomalowanymi twarzami dzieci zjeżdżały na dmuchanym zamku oraz losowały niespodzianki na loterii fantowej. Gimnazjaliści uczestniczyli w grach sprawnościowych, wypróbowali swoje umiejętności na strzelnicy oraz tańczyli podczas dyskoteki. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania pikniku. Dziękuję wójtowi Wiesławowi Gąsce, nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, sponsorom oraz dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury ? mówi Renata Krupa, dyrektor Zespołu Oświatowego w Borowiu.

04.06.2013 16:41
Stare, ale naprawdę Dobre Małżeństwo
Stare, ale naprawdę Dobre Małżeństwo

Raczej spokojnie, refleksyjnie, na starą nutę, a w międzyczasie ?ruszaj się Bruno idziemy na piwo?. Ale nikt nie wyszedł, przeciwnie, sala Centrum Sport i Kultury była przepełniona wielbicielami Starego Dobrego Małżeństwa, które w piątkowy wieczór dało ponad dwugodzinny koncert. Poezja śpiewana, blues rock, czy folk- w tym są dobrzy. Od lat potrafią poruszyć nie jedno serce., bez względu na metrykę urodzenia. Profesjonalizm Krzysztofa  Myszkowskiego - śpiew, gitara, Bola Pietraszkiewicza ? gitary, instrumenty klawiszowe, cajon oraz Romana Ziobro ? gitara basowa, kontrabas jest niepodważalny. O tym mogła się przekonać publiczność na własne uszy podczas piątkowego koncertu. Do swoich utworów wykorzystali wiersze Edwarda Stachury, Adama Ziemianina, Józefa Barana, czy Jana Rybowicza.

03.06.2013 10:37
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama