sobota, 28 września 2024 13:18
Reklama

Kultura

Profesor Bralczyk, mistrzowie ortografii i dyktando z błędem
Profesor Bralczyk, mistrzowie ortografii i dyktando z błędem

Pilawa postanowiła uczcić 30. rocznicę nadania jej praw miejskich w nietypowy sposób. Miejsko-Gminny Konkurs Ortograficzny wyłonił mistrzów ortografii w dwóch kategoriach wiekowych. Spotkanie uświetnił swoją obecnością wybitny językoznawca profesor Jerzy Bralczyk. Dyktando pisali uczniowie, nauczyciele, urzędnicy ? mieszkańcy Pilawy i powiatu garwolińskiego. I z tym powiatem wystąpił pewien problem. - Jesteśmy pila wianami, ale jesteśmy również dumnymi obywatelami Rzeczypospolitej i jako Polacy dbamy nie tylko o naszą Pilawę, ale też o nasz język ojczysty, który stanowi podstawowy element narodowej tożsamości i jest dobrem narodowej kultury ? mówiła Albina Łubian, burmistrz Pilawy. ? Dlatego właśnie, w imię dbałości o nasz język ojczysty, jesteśmy tu dzisiaj, żeby pokazać, jak jest dla nas ważny. Włączmy się więc wszyscy w pisanie dyktanda, którego celem jest poszanowanie języka ojczystego jako wyrazu postawy obywatelskiej i patriotyzmu w naszej małej ojczyźnie Pilawie ? dodała.

08.04.2014 12:49
Borowie: Wyjątkowe spotkanie z tradycją
Borowie: Wyjątkowe spotkanie z tradycją

Regionalnie, po staropolsku oraz pysznie. Właśnie pod tymi hasłami minęła sobota w Borowiu. Podczas ?Konkursu Staropolskich Potraw Kulinarnych? można było poszerzyć swoją wiedzę na temat lokalnej kuchni oraz podziwiać ciekawe, ludowe ekspozycje. W ubiegłą sobotę w Borowiu na wszystkich kulinarnych miłośników czekała nie lada gratka. W Gminnym Ośrodku Kultury odbył się ?Konkurs Staropolskich Potraw Kulinarnych?. Został on zorganizowany z inicjatywy Wójta Gminy Borowie - Wiesława Gąski oraz Katarzyny Iwaniec ? dyrektora placówki. Regionalne dania zaprezentowało pięć zespołów: Zespół Ludowy  z Chromina, Zespół Ludowy ?Borowianki? z Brzuzy, Zespół Ludowy ?Lalinianki? z Lalin i Zespół Ludowy ?Iwowianki? z Iwowego, a także Klub Kobiet Aktywnych z Filipówki.

02.04.2014 06:21
Międzynarodowy sukces muzyków z Ekonomika
Międzynarodowy sukces muzyków z Ekonomika

Małgorzata Beczek z zespołem New Beat 2 zajęła drugie miejsce w XX Międzynarodowym Festiwalu Piosenki ?Super Mikrofon Radia Jard? (21-23 marca). To nie pierwszy sukces muzyków z Ekonomika w tym roku szkolnym. Jubileuszowa edycja festiwalu, podobnie jak poprzednie, odbyła się w Białymstoku. Organizatorzy do finału zaprosili 30 wykonawców, którzy przekonali do siebie jury w przesłanych wcześniej utworach demo. O wyjazd na Podlasie po raz pierwszy starali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie. Do Białegostoku zakwalifikowały się trzy solistki.

26.03.2014 06:31
Naga prawda o człowieku
Naga prawda o człowieku

Odważnie, ale z zachowaniem dobrego smaku. Od piątku w Galerii ?Kotłownia? może oglądać prace młodej artystki ? Emilii Grzebyk. Głównym tematem jej twórczości jest człowiek. Emilia Grzebyk jest studentką IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa. ? To mój debiut, dlatego cieszę się, że jesteście i dziękuję za wszystkie opinie ? mówiła podczas piątkowego wernisażu autorka prac. Wystawa pod tytułem "Rubasznie" składa się z kilkunastu dużych prac, na których można zobaczyć człowieka ? nagiego człowieka.

25.03.2014 07:37
Piosenką przywitali wiosnę
Piosenką przywitali wiosnę

Pół żartem, pół serio. Nastrojowo i nostalgicznie, ale i bardzo radośnie. Przedwiosenny koncert klasy śpiewu Szkoły Muzycznej I stopnia był niezwykle różnorodny. W czwartkowy wieczór w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się koncert pt. 'Przedwiośnie z piosenką'. Na scenie wystąpili uczniowie Szkole Muzycznej I stopnia w Garwolinie. - To kolejna możliwość spotkania z dobrą piosenką, młodością i pięknymi głosami ? zachęcali organizatorzy.

21.03.2014 16:40
Sukces uczennicy Ekonomika w Debiutach
Sukces uczennicy Ekonomika w Debiutach

Adrianna Wojtaś ? uczennica ZSP nr 1 w Garwolinie znalazła się w gronie laureatów XV Festiwalu Młodych Wokalistów i Zespołów Wokalnych ?Debiuty?, zdobywając wyróżnienie oraz nagrodę specjalną wojewody lubelskiego. XV Festiwal Młodych Wokalistów i Zespołów Wokalnych ?Debiuty? 2014 odbył się 13?14 marca w Lublinie. Pierwszego dnia zorganizowano warsztaty wokalne z Grażyną Łobaszewską. W piątek obył się konkurs i gala rozdania nagród w Teatrze na Starym Mieście. W składzie jury znalazły się przewodnicząca komisji konkursowej ? wokalistka i kompozytorka Grażyna Łobaszewska, dr hab. prof. UMCS Agnieszka Weiner oraz prof. Magdalena Stopa z wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej UMCS w Lublinie.

20.03.2014 06:19
Dla muzyków, plastyków i miłośników słowa ? konkursy w CSiK
Dla muzyków, plastyków i miłośników słowa ? konkursy w CSiK

Plastyczny konkurs wielkanocny, Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i Srebrna Maska. To konkursowe propozycje Centrum Sportu i Kultury na najbliższy czas. Wśród nich każdy powinien znaleźć coś dla siebie, bo są to konkursy zarówno osób utalentowanych muzycznie, plastycznie jak i być może przyszłych aktorów. Mogą w nich brać udział dzieci, młodzież i dorośli.

18.03.2014 15:21
Premiera Miłości niepojętej El Camino
Premiera Miłości niepojętej El Camino

Właśnie dziś ukazała się wielkopostna płyta zespołu El Camino pt. ?Miłość niepojęta?. Znalazła się na niej droga krzyżowa do tekstów bł. I. Kłopotowskiego. Muzykę skomponował Mariusz Kozicki z zespołu El Camino. ? ?Miłość niepojęta? powstała w październiku 2012. Materiał graliśmy przez rok. 10 listopada zarejestrowaliśmy go w sanktuarium Matki Bożej Goźlińskiej w Mariańskim Porzeczu ? mówi Mariusz Kozicki. Płytę wydało Wydawnictwo Sióstr Loretanek. Usłyszymy na niej utwory w wykonaniu Marleny Paśnickiej i Małgorzata Paśnickiej (wokal), Mariusza Kozickiego (trąbka), Mateusza Głowalę (gitary), Rafała Karczmarczyka (piano), Marka Wielgosza (bas) i Pawła Wilińskiego (perkusja).

14.03.2014 13:19
Rozpoczęła się rozbudowa biblioteki
Rozpoczęła się rozbudowa biblioteki
12.03.2014 09:09
Rekordowe otwarcie roku w kinie
Rekordowe otwarcie roku w kinie

Rekordowo zaczął się 2014 rok w Kinie Wilga. W ciągu dwóch miesięcy kino odwiedziło ponad 10 tys. widzów. Dla porównania w całym roku poprzednim roku przed garwolińskim srebrnym ekranem zasiadło 34 tys. osób. Podczas tegorocznych ferii zimowych kino zaproponowało bardzo bogatą ofertę repertuarową dla najmłodszych widzów. Na 21 seansach zgromadziło się ponad dwa tysiące miłośników bajek filmowych. - Już od ośmiu lat, rok rocznie, kino jest beneficjentem dofinansowań państwowych. Otrzymane środki przyczyniły się bezpośrednio do podniesienia standardu placówki, wzrostu jakości projekcji,  a co za tym idzie zwiększenia liczby widzów ? podkreśla kierownik kina Jacek Pasternak.

07.03.2014 06:13
E-booki i karty magnetyczne - nowości w bibliotece
E-booki i karty magnetyczne - nowości w bibliotece

W ubiegłym roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej dokonano prawie 45 tys. wypożyczeń. Oferta placówki zwiększyła się o ponad dwa tysiące pozycji, wśród nich nowość ? e-booki. Dokładnie 55 429 woluminów liczy garwolińska biblioteka. W ubiegłym roku na półkach przybyło 2188 książek i 103 audiobooków, bo czytelnicy coraz częściej pytają o książki czytane prze lektora. - W 2013 roku liczba wypożyczonych książek zwiększyła się o 1505 woluminów w porównaniu z rokiem 2012. Liczba czytelników zmalała o 70 osób, a liczba odwiedzin wzrosła o 490 osób. O wzroście wypożyczeń i odwiedzin zadecydowały systematyczny zakup nowości wydawniczych oraz praca biblioteki w miesiącach wakacyjnych ? mówi dyrektor MPBP Iwona Poreda.

27.02.2014 06:26
Ferie w Sulbinach pełne zabawy
Ferie w Sulbinach pełne zabawy

Wiele atrakcji w trakcie ferii zimowych zapewnia Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach (gm. Garwolin). Każdego dnia na zajęcia przychodzi ok. 40. dzieci. Tematyka każdego jest ściśle określona. To m.in. ceramika, malarstwo, wykonywanie maskotek, malowanie na szkle, dekupage. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a prace dzieci mogą zabrać do domu. - Po zajęciach plastycznych prowadzimy zabawy chusta animacyjną. Dzieci są zadowolone, uśmiechnięte, grupa nie maleje, a nawet rośnie ? przyznaje dyrektor GCAK Kinga Smak.

26.02.2014 08:47
Borowie: Orkiestra z nowymi instrumentami
Borowie: Orkiestra z nowymi instrumentami

Powstała w 2013 roku. Wtedy zakupiono jedynie część instrumentów. Teraz w jej szeregach zabrzmią nowe. Wszystko dzięki ministerialnej dotacji. W roku 2013, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się utworzyć orkiestrę dętą. Zakupiono jednak tylko część instrumentów, gdyż przyznana dotacja była mniejsza o tej wówczas wnioskowanej.

25.02.2014 07:49
Hej, wesele tańcowało
Hej, wesele tańcowało

Od zaręczyn po oczepiny. Z przytupem, humorem i tradycyjnymi obrzędami. Takich wesel już dziś nie ma, ale dzięki Zespołowi Ludowemu z Gończyc tradycja nie zginie. W niedzielne wczesne popołudnie w sali widowiskowej Domu Kultury w Garwolinie wystąpił Zespół Ludowy z Gończyc w jednym ze swoich programów artystycznych pod tytułem ?Staropolski Obrzęd Weselny?. Zespół, który obecnie liczy ponad 50 osób, w tym najmłodszy artysta ma 2 lata, a najstarszy niewiele ponad 70 wiosen, przybliżył publiczności, jak na weselach bawili się nasi przodkowie.  

25.02.2014 07:45
Słuchacze UTW chwalą się swoimi pracami
Słuchacze UTW chwalą się swoimi pracami

Prace wykonane przez słuchaczy garwolińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ?Edukator? można oglądać Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem. Wernisaż na inaugurację wystawy odbył się w piątek. Razem z autorami prac do Miętnego przyjechali m.in. starosta Marek Chciałowski, burmistrz Tadeusz Mikulski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Powiatowa Urszula Zadrożna, przewodnicząca rady powiatu. Gości przywitał kustosz muzeum Witold Lempka.

24.02.2014 08:08
Reklama
Reklama
Reklama