sobota, 28 września 2024 07:21
Reklama

Kultura

Rozdajemy bilety na premierę
Rozdajemy bilety na premierę

Film skromny, ale oddający atmosferę tamtego czasu ? tak o swoim najnowszym dziele mówi reżyser Leszek Wosiewicz. To historia o zwykłych ludziach, którym przyszło zmierzyć się z rzeczywistością wojny i powstania. ?Był sobie dzieciak? już od piątku w Kinie ?Wilga?. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w 1944 roku w Polsce w trakcie Powstania Warszawskiego krwawo tłumionego przez Niemców. Marek (Rafał Fudalej) to młody poeta, niedoszły maturzysta, który w warunkach wojennych musi dojrzeć i dorosnąć znacznie szybciej niż gdyby sprawy szły zwykłym trybem. Pod wpływem fascynującej go, przypadkowo poznanej, kobiety (Magdalena Cielecka) staje przed wyborami, gdy musi zdefiniować w praktyce pojęcia takie jak lojalność, przynależność narodowa, wierność.

31.07.2013 12:43
Rusza Klub Dziecka i Rodzica
Rusza Klub Dziecka i Rodzica

Chcesz spotkać się z innymi rodzicami i ich dziećmi w atmosferze swobodnej zabawy i nauki? Chcesz poznać nowych ludzi, wymienić się doświadczeniami, a dziecku zapewnić kontakt z innymi dziećmi? Przyjdź koniecznie na pierwsze spotkanie ?Klubu Dziecka i Rodzica?. Klub powstaje z inicjatywy pani Anny Dziugieł, mamy 11-miesięcznej dziewczynki, a wspiera ją Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Spotkania będą się odbywały w każdy wtorek o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Pływalni Miejskiej ?Garwolanka? (II piętro). Inauguracyjne spotkanie wyjątkowo odbędzie się w czwartek, 8 sierpnia, o godzinie 10.00.

31.07.2013 11:56
Nowe skarby w muzeum
Nowe skarby w muzeum

Ponad pięć tysięcy eksponatów liczy Muzeum Ziemi Garwolińskiej. W ostatnich tygodniach do Miętnego trafiło wiele cennych przedmiotów. Większość nowych eksponatów to dar Witolda Grześnickiego z Czyszkówka (gm. Garwolin). Wśród mebli uwagę przykuwa kredens z okresu międzywojennego i dwie ręcznie wykonane szafki. ? Otrzymaliśmy także oryginalny dyplom mistrzowski ojca pana Witolda i świadectwo złożenia egzaminu czeladniczego oraz szereg obrazów. Do muzeum wzięliśmy okiennice z rozbieranego starego domu ? wyjaśnia kustosz muzeum Witold Lempka.

25.07.2013 07:47
Józefowicz i Stokłosa zapraszają do Miętnego
Józefowicz i Stokłosa zapraszają do Miętnego

Trwa drugi turnus warsztatów Studia Artystycznego Metro działającego przy Teatrze Buffo w Warszawie. W Miętnem blisko sto osób uczestniczy w zajęciach wokalnych, tanecznych, aktorskich i akrobatycznych. Osobna grupa wyłoniona w castingu przygotowuje się do musicalu ?Piotruś Pan?. Partie wokalne ćwiczą pod okiem Janusza Stokłosy. 13 lat minęło od premiery ?Piotrusia Pana? w Teatrze Roma w Warszawie. Reżyserem i autorem choreografii był Janusz Józefowicz. Słowa, na podstawie powieści Jamesa Barrie, ułożył nieżyjący już Jeremi Przybora. Po latach ?Piotruś Pan? wraca na teatralne deski. Dlaczego? - Nie ma w Warszawie na co pójść z dziećmi do teatru na tego rodzaju przedstawienie. Odczułem to na własnej skórze. Mam małą córeczkę Kalinkę. Stad pomysł, aby przywołać Jeremiego Przyborę i ten spektakl. Problemem jest miejsce, bo ta inscenizacja, która pamiętamy wymagała przestrzeni scenicznej. Teraz wszystko na to wskazuje, ze wystawimy to w Teatrze Buffo, gdzie będziemy mieć bliżej do głównych bohaterów. No cóż, czas leci a dobre przedstawienia się nie starzeją ? mówi Janusz Józefowicz.

23.07.2013 13:37
Polska wieś w obrazach Henryka Ornata
Polska wieś w obrazach Henryka Ornata

Do 12 sierpnia w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem można oglądać wystawę prac Henryka Ornata. 79-letni artysta z Rębkowa przez kilkadziesiąt lat odzwierciedlał to co go otaczało, głównie uroki polskiej wsi. Henryka Ornata od lat dziecięcych ciągnęło do rysowania. ? Pamiętam jak lubiłem posługiwać się ołówkiem i tak się to zaczęło ? wspomina. Na kartkach bloku rysował to, co go otaczało ? pejzaże, konie czy żołnierzy. ? Pamiętam to było 1939 roku. Miałem wtedy kilka lat, a we wsi stacjonowali polscy żołnierze. Co chwilę któryś mnie prosił, żeby coś mu narysował, a to konia, a to Piłsudskiego ? sięga pamięcią malarz.

20.07.2013 08:13
Lato w mieście: Wieczór bałkański i inne atrakcje
Lato w mieście: Wieczór bałkański i inne atrakcje

Lato w pełni, pełna ciekawych atrakcji jest też wakacyjna oferta Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. W najbliższym czasie ? kino w plenerze, wieczór bałkański i piknik pod Garwolanką. W wakacyjnej ofercie CSiK każdy znajdzie coś dla siebie. Do końca lipca nie zabraknie propozycji dla małych i dużych, wielbicieli kina, sportu i muzyki.

18.07.2013 09:19
The Code - koncert w ogródku
The Code - koncert w ogródku

Zespół istnieje od czterech lat, ale w takim składzie funkcjonuje od niedawna. W najbliższy piątek zadebiutują w Garwolinie. Biorąc pod uwagę fakt, że na gitarze basowej zagra człowiek "stąd", będzie to pewnie pierwszy, ale nie ostatni ich koncert nad Wilgą. The Code do posłuchania i do zobaczenia w piątek o 20.00 na kwadracie. The Code to polsko-angielski zespół, który powstał w 2009 r. Wtedy właśnie wokalista Mike Roderick przeprowadził się do Polski i od razu wszedł do studia z obecnym gitarzystą zespołu Michałem Szajko. Spędzili tam kilka miesięcy, tworząc i nagrywając własne utwory. Niedawno do zespołu dołączyli Marek Wielgosz i Marcin Kraszewski - nowa sekcja rytmiczna.

17.07.2013 06:21
Bo muzyka łączy ? nie tylko pokolenia
Bo muzyka łączy ? nie tylko pokolenia

To festiwal akordeonistów, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że akordeon gra w nim raczej drugie skrzypce. Ale nawet rola drugoplanowa może być znacząca. Przy dźwiękach tego instrumentu bawili się wczoraj mieszkańcy Łaskarzewa ? między innymi na ludową białoruską i góralską nutę, a goście jak z rękawa sypali muzycznymi aforyzmami. - Od kilku lat w lipcu Łaskarzew rozbrzmiewa piękną muzyką i śpiewem. Jest to święto folkloru, radosne i kolorowe. Nasz doroczny festiwal to wspaniała okazja do zaprezentowania publiczności dorobku kulturalnego zarówno ze strony zespołów zarówno regionalnych, jak i z zagranicy. Chcemy pokazać, że szeroko pojęta kultura ludowa stanowi żywe korzenie Europy, a ich pielęgnowanie jest naszym obowiązkiem ? mówiła Lidia Sopel-Sereja, burmistrz Łaskarzewa.

15.07.2013 10:27
Pokaz talentów pod okiem Urbańskiej i Józefowicza
Pokaz talentów pod okiem Urbańskiej i Józefowicza

- Jubileuszowy pokaz będzie wyjątkowy, bo grupa wokalna będzie tańczyła, a tancerze zaśpiewają na cztery głosy ? zapowiadał wczorajszy występ reżyser Wojciech Paszkowski. Piątkowym pokazem zakończył się pierwszy turnus 10. warsztatów Studia Artystycznego Metro działającego przy Teatrze Buffo w Warszawie. Wczorajszemu pokazowi przyglądał się założyciel studia Janusz Józefowicz i Natasza Urbańska. Artyści zasiedli na widowni hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem z rodzicami uczestników warsztatów i mieszkańcami powiatu garwolińskiego. Nie zabrakło kierownika Powiatowego Ośrodka Zarządzania Lokalami w Miętnem Andrzeja Kujdy i dyrektor ZSR Zdzisława Majewskiego. Występom przyglądała się także uczestniczka ?The Voice of Poland? Monika Szostak, która jeszcze rok temu była wśród uczestników warsztatów.

13.07.2013 10:37
Jubileuszowy pokaz Metra w Miętnem
Jubileuszowy pokaz Metra w Miętnem

Występ młodych artystów na pokazie nie powinien być ani za krótki, ani za długi, ale treściwy w swojej wymowie. Oto główny dylemat reżysera i prowadzącego Wojciecha Paszkowskiego. Bo jak tu przedstawić osiągnięcia prawie stuosobowej grupy na zakończenie jubileuszowych dziesiątych warsztatów artystycznych w Miętnem?Tego roku dwa turnusy warsztatów zorganizowane zostały przez Studio Artystyczne Metro działającego przy Teatrze Buffo w Warszawie i Powiatowy Ośrodek Sportu w Miętnem. - Jubileusz zobowiązuje ? mówi Wojciech Paszkowski. - Każdy pokaz jest ważny, ale ten jest szczególny. I tak na przykład scenę z ?Balu w operze? Juliana Tuwima przygotowujemy z trzema grupami: aktorską, wokalną i taneczną Metro. W pewnym momencie na scenie wystąpi ponad 60 osób. Nie wszystko chcę ujawniać. Bo trzeba zaskoczyć widza ? dodaje.

12.07.2013 06:02
Internetowa sprzedaż biletów w kinie "Wilga"
Internetowa sprzedaż biletów w kinie "Wilga"

Małe kino, ale duże możliwości. Po modernizacji sali, dźwięku i obrazu, przyszedł czas na kolejną inwestycję. Bez stania w kolejce i bez obawy, że w ostatniej chwili zabraknie biletów. W garwolińskim Kinie ?Wilga? działa już system internetowej sprzedaży biletów. Zakupiony bilet trzeba wydrukować albo przyjść do kina z telefonem komórkowym. Od kilku lat Kino "Wilga" w Garwolinie jest stale modernizowane. System dźwięku z monofonicznego zmieniono na Dolby digital 7.1. Wymienione zostały fotele, drzwi ewakuacyjne i podłoga. Zainstalowany nowy ekran oraz system wentylacji i klimatyzacji. Dwa lata temu zakupiony został projektor cyfrowy z możliwością projekcji 3D o rozdzielczości obrazu 2k.

05.07.2013 08:50
Już dziś pierwszy seans w ?Kinie pod chmurką?
Już dziś pierwszy seans w ?Kinie pod chmurką?

Dziś wieczorem na dziedzińcu Domu Kultury zostanie wyświetlony film ?Duże zwierzę?. To pierwszy seans w wakacyjnym ?Kinie pod chmurką? i tylko jedna z propozycji, jaką Centrum Sportu i Kultury przygotowało na wakacje. W ofercie jest coś dla uczniów, studentów i nieco starszych urlopowiczów. Przez całe wakacje działa Kino Wilga i pracownia plastyczna w Domu Kultury. W sierpniu mali muzycy będą mogli wziąć udział w wakacyjnych zajęciach nauki gry na instrumentach klawiszowych. Specjalne letnie promocje czekają także na odwiedzających ?Garwolankę?. W najbliższy piątek na basenie odbędzie się wernisaż wystawy PAH ?Ziemia obiecana??, a w niedzielę ruszają rozgrywki ?Turnieju 4 Koszy?. Pierwsze mecze zostaną rozegrane na boisku przy ul. Stacyjnej. Start godzina 15.00.

03.07.2013 05:38
Pięcioletni Tur szukał kwiatu paproci
Pięcioletni Tur szukał kwiatu paproci

Tegoroczny ?Wieczór z Turem? połączony z poszukiwaniem kwiatu paproci był szczególny. Weteran Klub Tur Garwolin świętował pięciolecie istnienia. W sobotę w imprezie wzięło udział ponad 100 fanów starych motocykli nie tylko z Garwolina. Na punkcie startowym, na Zarzeczu, stawili się motocykliści z Puław, Międzyrzecza, Dęblina, Czerska, Otwocka, Mińska Mazowieckiego czy Warszawy. - Początki były takie, że postanowiłem odnowić MZ 250/251 i poznałem Tadka Łubiana, który w tym czasie zajmował się Simsonem Awo Sport i Krzysztofa Ciarę z WFM. Później dołączył do nas Jarek Sęk na Iże 56. Z tą grupą i moim synem Markiem udaliśmy się na rajd zabytkowych motocykli do Mińska Mazowieckiego ? wspomina początki wtedy jeszcze nie klubu, a ruchu pasjonatów, Tadeusz Barankiewicz, prezydent Weteran Klubu Tur Garwolin.

01.07.2013 06:36
Tu, gdzie mieszka Michał Matusiak
Tu, gdzie mieszka Michał Matusiak

Miasto widziane oczami imigranta, który od 10 lat bacznie przygląda się garwolińskiej rzeczywistości, szczególnie przestrzeni miejskiej. Co przez dekadę się zmieniło, a co nie? Tego, można się dowiedzieć oglądając wystawę fotografii autorstwa Michała Matusiaka. Do zobaczenia w Galerii ?Kotłownia?. Wernisaż wystawy prac Michała Matusiaka pt. ?Tu, gdzie mieszkam? odbył się w piątek. Autor ma na swoim koncie kilka wystaw, publikacji i osiągnięć. Na wystawę składają się zarówno zdjęcia kolorowe, jak i zdjęcia czarno-białe, wykonane aparatem analogowym. Wszystkie z Garwolinem w roli głównej.

30.06.2013 09:17
10 lat Metra w Miętnem
10 lat Metra w Miętnem

W tym roku po raz dziesiąty w Miętnem odbędą się dwa turnusy warsztatów Studia Artystycznego METRO działającego przy Teatrze BUFFO w Warszawie. Pierwszy z nich rozpoczyna się w już najbliższą niedzielę i potrwa do 13 lipca. Drugi ruszy w połowie lipca. Każdy turnus kończy specjalnie przygotowany pokaz, jak co roku otwarty dla publiczności. Studio założone zostało przez Janusza Józefowicza 20 lat temu. Kieruje nim przez ten okres asystentka reżysera przy musicalu Metro, dyrektor Danuta Fidusiewicz. - Na samym początku, nasze warsztaty opierały się o młodzież, która chodziła do Studia Artystycznego Metro w Warszawie. Po latach postanowiliśmy się otworzyć. Powstała strona internetowa i to zadziałało. Czytała ją młodzież nie tylko z kraju, ale także z zagranicy ? podkreśla dyrektor warsztatów.

28.06.2013 11:16
Reklama
Reklama
Reklama