niedziela, 20 października 2024 03:55
Reklama
Kultura:

Kultura

Premiera już dziś! Nowy singiel Moniki Szostak
Premiera już dziś! Nowy singiel Moniki Szostak

- Gram na pianinie i piszę teksty o tym czego doświadczam, czego mnie życie uczy oraz o tym, co najważniejsze i co najbardziej nas wszystkich porusza - miłości. I też o tym jest mój najnowszy singiel – „Wolność” – mówi Monika Szostak. Premiera już dziś o godzinie 19:00! Moniki Szostak nie trzeba specjalnie nikomu przedstawiać. Pierwsze muzyczne kroki stawiała na garwolińskiej scenie muzycznej, chwytając swoim głosem za serca publiczność w każdym wieku. Później była uczestniczką II edycji programu telewizyjnego „The Voice of Poland” (drużyna Patrycji Markowskiej). W październiku 2022 roku, po kilkunastomiesięcznym rozstaniu z muzyką, debiutowała na scenie Radia Polskiego Trójka w koncercie pt. "Późni wnukowie śpiewają Norwida". Teraz tworzy własne piosenki i dzieli się swoją muzyczną wrażliwością. Już za kilka godzin będzie można usłyszeć jej najnowszy singiel.

27.10.2023 09:03
„Milcząca rybka” – mikroopera dla dzieci
„Milcząca rybka” – mikroopera dla dzieci

Takiego wydarzenia w Centrum Sportu i Kultury jeszcze nie było. 30 października scena w sali widowiskowej stanie się przestrzenią dla opery. Dokładnie dla mikroopery. Jeszcze precyzyjniej – dla mikroopery skierowanej do dzieci. „Milcząca rybka” to historia zaczynająca się od zwyczajnej życiowej sytuacji – kłótni między rodzicami a dzieckiem. Wszystko co się zadzieje, będzie wyśpiewane, a jak się zakończy? Śpiewająco dobrze. Stefcio nie chce iść na operę. Ma już dość, bo jego rodzice są śpiewakami i często gości u nich w pracy. W dodatku tytuł opery brzmi strasznie... Poza Stefciem i jego rodzicami bohaterami przedstawienia są także kot, który bierze stronę Stefcia oraz Rybka, która komentować będzie wydarzenia we właściwym rybkom milczeniu. Tak najprościej przedstawia się fabuła. Forma przedstawienia ma charakter dynamiczno-komiczny z licznymi przypadkami zachowań oraz postaci niezupełnie prawdziwych. Mikroopera „Milcząca rybka” jest dedykowana dzieciom, ale też dorosłym. Straszność pewnego tytułu i wymowne milczenie Rybki to tylko instrumenty. Dzięki nim można opowiedzieć o tym, co nurtuje wielu rodziców (codzienna gonitwa, wyścig z czasem i znikanie z pola widzenia wielu naprawdę ważnych spraw, wypartych przez natłok zadań do wykonania „na wczoraj”). Wszystko po to, aby przypomnieć o sprawach ważniejszych niż zawodowe aspiracje lub ambicje i o tym, że warto zatrzymać się na kilka chwil, aby spędzić je z najważniejszymi dla nas osobami...

24.10.2023 05:26
Wystawa obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję
Wystawa obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję

W Łaskarzewie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie artystyczne. „Odkryj magię jesieni” to tytuł wernisażu z pracami wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję. Wernisaż tzw. sztuki generatywnej to wydarzenie realizowane w ramach projektu „Sztuka i Kultura AI”, które jest realizowane w ramach zadania wspólne działanie - Inicjatywy Lokalne w DPT Bajka, dofinansowego z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

23.10.2023 10:56
Stare Dobre Małżeństwo zagra w Garwolinie
Stare Dobre Małżeństwo zagra w Garwolinie

To najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Stare Dobre Małżeństwo od ponad 30 lat gromadzi tłumy na koncertach. 15 listopada zespół zagra w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Bilety już w sprzedaży. Występy tej legendarnej formacji stanowią atrakcję koncertową na niespotykaną dotąd skalę. Stare Dobre Małżeństwo regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju. Publiczność zespołu, dojrzewając z nim, podąża wiernie jego śladem, co stanowi wartość najwyższą z możliwych. Stare Dobre Małżeństwo, od przeszło trzech dekad prowadzone przez Krzysztofa Myszkowskiego, charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie, to zespół, który zna każdy wielbiciel piosenki poetyckiej i ballady folkowej i nie tylko. Czy jest ktoś, kto nie słyszał „Bieszczadzkich Aniołów” albo nie nucił „Czarnego bluesa o czwartej nad ranem”?

11.10.2023 14:43
Wyśpiewaj „Melodie wolności”! Festiwal dla dzieci i młodzieży
Wyśpiewaj „Melodie wolności”! Festiwal dla dzieci i młodzieży

Powstały w czasach walki o niepodległość, opowiadają o wolności, o miłości do ojczyzny, budują w nas poczucie wspólnoty i narodowej tożsamości. Takie są „Melodie wolności”, które już 31 października w Centrum Sportu i Kultury wyśpiewają uczestnicy festiwalu. Chcesz wziąć udział w wydarzeniu? Zgłoś się już dziś. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza uczniów szkół z terenu powiatu garwolińskiego do wzięcia udziału w Festiwalu Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Melodie wolności”. - To ważne wydarzenie w naszym kalendarzu i od wielu lat cieszące się ogromną popularnością wśród uczestników. Mamy ogromną nadzieję, że na naszej scenie znów zagości wielu utalentowanych młodych ludzi, którzy z radością sięgną do tak znaczących dla nas wszystkich utworów – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

10.10.2023 08:11
Pierwsza taka publikacja o cmentarzu w Garwolinie
Pierwsza taka publikacja o cmentarzu w Garwolinie

Portal Garwolin.org - Dawny Powiat Garwolin i Okolice wraz z Fundacją Koszary - Przywróćmy Pamięć wydają publikację pod tytułem Cmentarz Parafialny w Garwolinie. Słownik biograficzny. Prace nad książką trwały ponad dwa lata, a jej wydanie nastąpi jeszcze w tym roku. Książka została przygotowana pod redakcją Krzysztofa Kota i dr Anny Ogonowskiej. Autorami biogramów jest 17 osób. Zgromadzono biogramy 327 osób, ale opracowany indeks osobowy zawiera odniesienia do prawie 1200 osób. Najstarszy opisany pochówek nastąpił w 1847 r., a najnowszy w 2022 r. W publikacji znajduje się 240 kolorowych ilustracji, sporo fotografii nie było jeszcze nigdy publikowanych. Biogramy powstały na podstawie dostępnych nam źródeł lub na podstawie relacji rodzinnych.

10.10.2023 06:06
Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

W najbliższą sobotę, 7 października o godz. 17.00 w hali stulecia przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie odbędzie się koncert z okazji 600-lecia Garwolina w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz zadań artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukacyjnych i wychowawczych. Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego w kraju i za granicą. Tym samym realizuje życzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której „powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję”.

05.10.2023 11:22
Muzyczny Dzień Papieski w CSiK
Muzyczny Dzień Papieski w CSiK

W październiku w całej Polsce obchodzony będzie XXIII Dzień Papieski. Z tej wyjątkowej okazji, w niedzielę 8 października Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza na koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie. 15 października, w przeddzień 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża obchodzony będzie XXIII Dzień Papieski. W tym roku przyświeca mu hasło: Jan Paweł II. Cywilizacja życia.

03.10.2023 05:57
Artystyczne poranki wracają! Czas dla całej rodziny
Artystyczne poranki wracają! Czas dla całej rodziny

Już 1 października Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie rozpoczyna kolejny sezon cyklu „Artystyczne poranki”. Niedzielne spotkania z teatrem to doskonała okazja do aktywnego, wspólnego spędzania czasu dla całych rodzin. Na początek przed garwolińską publicznością wystąpi dobrze znany stałym bywalcom krakowski Teatr Kultureska, który tym razem przedstawi „Detektywa Kota”. Detektyw Kot” to interaktywny spektakl zagadkowy o tematyce ekologicznej, bazujący na baśni o "Kocie w butach". Na scenie odbędzie się wyjątkowy koncert Kotki w butach - Maryli Kotowicz. Na skutek niesamowitego zdarzenia koncert przemieni się w interaktywne śledztwo, prowadzone przez Detektywa Kota i jego asystentkę Kocimiętkę, w którym uczestniczyć będą widzowie. Na dzieci czekają ciekawe zagadki, proekologiczne piosenki i wartościowa puenta. Spektakl porusza temat współczesnego konsumpcjonizmu - ukazuje jego wpływ na przyrodę. W spektaklu promowane są właściwe nawyki ekologiczne, takie jak np. segregacja odpadów, ochrona powietrza, oszczędzanie wody, oszczędzanie energii, a także ograniczenie konsumpcjonizmu. Wszystkie utwory są śpiewane przez aktorów na żywo.

30.09.2023 05:52
Garwolińskie Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"
Garwolińskie Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"

Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Garwolinie zaprosiła swoich czytelników, uczniów szkół, a także przedstawicieli lokalnych władz do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, odbywającej się już po raz 12. pod patronatem Pary Prezydenckiej. Z rodzinami Korczyńskich, Bohatyrowiczów, ich krewnymi i przyjaciółmi spotkaliśmy się we wtorek 26 września na sali kinowej w CSiK.

27.09.2023 08:22
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kiełbem
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kiełbem

8 października w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbędzie się spotkanie z autorskie ze Zbigniewem Kiełbem autorem książki ,,Straceni, przywróceni pamięci. Oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusz Policji Państwowej związani z 2. Pułkiem Saperów Kaniowskich – ofiary Zbrodni Katyńskiej". Początek o godz. 15. Książka jest efektem społecznego projektu edukacyjnego ,,Żołnierze 2. Pułku Saperów Kaniowskich - ofiary Zbrodni Katyńskiej”, której wydawcą jest pan Bartłomiej Mazur. Honorowy patronat nad publikacją objęło Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. Książki nie będzie można zakupić, ale będzie ją można otrzymać bezpłatnie od autora, wyłącznie na spotkaniu autorskim. (ilość publikacji ograniczona).

27.09.2023 06:31
Głośne czytanie na Dzień Przedszkolaka w Borowiu
Głośne czytanie na Dzień Przedszkolaka w Borowiu

21 września to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W Borowiu świętowanie tego dnia połączono z akcją promującą czytelnictwo wśród najmłodszych. Do wzięcia udziału w głośnym czytaniu Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu zaprosił osobę znaną dzieciom: dzielnicowego mł. asp. Kamila Soszkę. Bajki przedszkolakom czytały również dyrektorzy jednostek oświatowych z terenu gminy Borowie - Ewa Wielgosz, Jolanta Maszkiewicz, Katarzyna Serzysko oraz Katarzyna Iwaniec. Święto przedszkolaków zostało ustanowione przez Sejm, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma ono przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

25.09.2023 07:54
Bezpłatny spektakl „Śluby panieńskie” w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie
Bezpłatny spektakl „Śluby panieńskie” w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie

Już 5 października o godzinie 19:00 Teatr Klasyki Polskiej gościnnie wystawi w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie „Śluby panieńskie”. Trwający około 80 minut spektakl jest skierowany do szerokiej widowni – wielbicieli humoru Fredry, entuzjastów teatru, miłośników sztuki aktorskiej, osób spragnionych szlachetnej, kulturalnej, mądrej rozrywki. Widowisko jest bezpłatne. Darmowe wejściówki można odebrać w sekretariacie CSiK. „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca” to 5-aktowa komedia Aleksandra Fredry o miłości – największym temacie teatru i źródle ludzkich rozterek. Fredro przedstawia perypetie swoich bohaterów, wykorzystując elementy „strajku miłosnego” – motywu obecnego już w starożytności, a później także w polskiej XVII-wiecznej literaturze sowizdrzalskiej. Spektakl wyreżyserowała Lidia Sadowa. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Czyż. Widzowie spektaklu usłyszą także muzykę skomponowaną przez Marcina Pospieszalskiego.

21.09.2023 11:32
"Sposób na blondynkę” na scenie w Garwolinie
"Sposób na blondynkę” na scenie w Garwolinie

16 listopada w Garwolinie spektakl „Sposób na blondynkę”. W obsadzie Ciachorowski, Jamróz, Dąbrowski i Krawczyk. Portal randkowy to czasem jedyna możliwość, żeby zmienić swoje życie. Na lepsze lub na gorsze, bo zarówno w realnym życiu jak w Internecie - kiedy się gra, można albo wszystko wygrać, albo przegrać.

21.09.2023 06:21
Rozwijaj się w sporcie i kulturze! Nowy sezon w CSiK
Rozwijaj się w sporcie i kulturze! Nowy sezon w CSiK

Dobrze spędzony czas i rozwój – to gwarantują zajęcia organizowane przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie w ramach działalności sekcji stałych. I nieważne, ile masz lat. W ofercie na nowy sezon artystyczny każdy znajdzie coś dla siebie. Nowy rok szkolny to nie tylko powrót do stałych zajęć w placówkach, ale także nowy czas na rozwijanie własnych zainteresowań. Centrum Sportu i Kultury proponuje w swojej ofercie na rok szkolny 2023/2024 zajęcia, które nie tylko pomogą pielęgnować dzieciom ich pasje, ale sprawią im dużo frajdy. Coś dla siebie znajdą także dorośli. Wszechstronność i lata doświadczeń w prowadzeniu zajęć sprawiają, że Centrum Sportu i Kultury stwarza ofertę interesująca i opartą na fachowcach w swoich dziedzinach. Z racji profilu instytucji opiera się ona na zajęciach sportowych i kulturalnych.

15.09.2023 08:10
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: KonioTreść komentarza: Wynik jak wynik liczyliśmy jako kibice na więcej, ale cóż, a co jak wiosną ten punkt pozwoli się utrzymać wtedy docenimy.Dobrze a teraz trzeba popsioczyć bo jest na co. Tragiczny mecz Morawskiego ,dwa razy jego stroną poszly akcje które goście zakończyli golami ,przy drugiej duży udział miał Bastos.Kolumbijczyk to odrębny temat, takiego lenia na boisku jeszcze w Wildze nie widziałem, prawie nie biegał, strata w środku pola wynikająca z braku chęci podskoczenia na moze 10 cm ,żeby dosięgnąć bezpańskiej piłki zakończyła się stratą gola.Reka na środku boiska to brak sił po dwóch kwadransach chodzenia po boisku ,rece opadają Wilga grala od momentu wejścia tego " grajka" w 10 nie otrzymując czerwonej kartki.Trener powinien się go spytać czy chce w ogóle grać w zespole bo jak nie to niech nie robi łaski. Ja oczekuje ,że obcokrajowiec na boisku ma wnieść jakość a nie być słabszym od miejscowych zawodników grzejących ławkę.Pomimo niewielkiej zdobyczy punktowej nadal mamy szansę na utrzymanie jest grupa sześciu zespołów podobnych na, cztery trzeba wyprzedzić tyle ,tylko tyle I aż tyle.Pozdrawiam!!!!konioData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:17Źródło komentarza: Podział punktów przy Sportowej. Dwa bliźniacze gole Pavlisha [wideo]Autor komentarza: PilawiakTreść komentarza: Może lepiej po debatujcie nad budową ronda przy shellu niż kłucicie się o bzdety.Data dodania komentarza: 19.10.2024, 16:37Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowejAutor komentarza: RealiaTreść komentarza: No tak jak się na Polski Ład dla samorządów pożyczało pieniądze poza budżetem państwa to można było rozdawać. Teraz trzeba jakoś to wszystko pospłacać. Podejście Pisowców właśnie takie jest. Nachapać swoje kabzy, państwo zapożyczyć, a po nas to choćby potop. Takie są niestety realia.Data dodania komentarza: 19.10.2024, 16:18Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowejAutor komentarza: bedokTreść komentarza: Dobre czasy dla samorządów się skończyły wraz z przejęciem władzy przez koalicję ośmiu gwiazdek. Teraz obowiązuje zasada ,,Piniendzy nie ma i nie będzie". Nawet jakby pani starosta codziennie pisała hymn pochwalny na cześć króla europy, wklejała serduszka i szeroko się do niego uśmiechała to i tak żadnych pieniędzy nie dostaniemy. Takie są niestety realia .Data dodania komentarza: 19.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowej
Reklama