sobota, 23 listopada 2024 15:58
Reklama
Kultura:

Kultura

Dzieje Natalii spisane przez Krzysztofa Kota
Dzieje Natalii spisane przez Krzysztofa Kota

Tuż za południowymi rogatkami Garwolina znajdują się osady Lucin i Natalia. Obok nich znajduje się Gracjanów, wchłonięty obecnie przez miasto. Te trzy miejscowości przykuły uwagę Krzysztofa Kota, który z niezwykłą pasją zaczął tropić historię tych okolic. W mrokach przeszłości giną początki wielu miejscowości naszego powiatu, ale dzięki pasji jednej osoby możemy poznać początki jednej z podgarwolińskich osad. W swojej nowej książce pt. „Natalia” opowiada nam o tym, jak na mapie powiatu garwolińskiego pojawiła się nowa nazwa. Autor pokazuje nam źródła, które dokumentują powstanie Natalii. Przede wszystkim z kolekcji wielu map wybiera te, na podstawie których można na własne oczy zobaczyć moment pojawienia się nowej nazwy. Następnie w księgach metrykalnych odnajduje wpisy, w których po raz pierwszy użyto nazwy Natalia na określenie miejsca narodzenia dziecka, zgonu lub miejsca zamieszkania jednego z nowozaślubionych osób. Przywołuje wyniki pierwszego spisu powszechnego z 1921 r., żeby ogłosić, że w Natalia liczyła wtedy 120 mieszkańców, a zaraz potem wymienia z imienia i nazwiska 140 „dusz” tej kolonii, które w 1930 r. należały do garwolińskiej parafii.

20.02.2024 07:11
„Spotkanie Pokoleń” w Łąkach
„Spotkanie Pokoleń” w Łąkach

W piątkowe po południe w szkole w Łąkach (gm. Górzno) odbył się wieczór pod hasłem „Spotkanie Pokoleń”.  Do szkoły przybyli niezwykli goście: babcie, dziadkowie, rodzice i rodzeństwo uczniów. Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście: wójt gminy Górzno Waldemar Sabak z małżonką oraz emerytowani nauczyciele szkoły. Uroczystość była wspaniałą okazją nie tylko do wspólnego spotkania społeczności, ale przede wszystkim do pokazania szkoły, tej współczesnej, teraźniejszej.  Uczestnicy odbyli razem niezwykłą wędrówkę, która miała na celu uświadomić jak wiele mamy, jak ważna jest historia i łączące wszystkich korzenie.

15.02.2024 07:18
Garwowizja premierowo w Piątce
Garwowizja premierowo w Piątce

W czwartek 8 lutego w Hali Stulecia przy Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie odbyło się wielkie święto muzyczne – Powiatowy Festiwal Muzyki Rozrywkowej Garwowizja. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu sponsorów, firm i instytucji działających na terenie powiatu garwolińskiego. Festiwal można było śledzić na żywo przez stronę facebookową szkoły.

10.02.2024 15:25
Reklama
Ostatki na ludowo w gminie Łaskarzew
Ostatki na ludowo w gminie Łaskarzew

W tym roku "Ostatki na ludowo" w Gmina Łaskarzew odbyły się już po raz czwarty. To karnawałowa impreza integracyjna, podczas której zebrani goście sięgają do tradycji przodków oraz wspólnie bawią się i biesiadują. W ramach tego wydarzenia odbywa się Przegląd Twórczości Ludowej Gminy Łaskarzew, w którym występują Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łaskarzew.  Zespoły prezentują dawne przyśpiewki i piosenki ludowe. Kolejny punktem wydarzenia jest degustacja tradycyjnych potraw przygotowanych przez KGW.

07.02.2024 12:51
“Vera To Ja” - Renata Przemyk i Dagadana we wspólnym utworze
“Vera To Ja” - Renata Przemyk i Dagadana we wspólnym utworze

Renata Przemyk, która kilka miesięcy wystąpiła na scenie w Garwolinie, wydała z Dagadaną singiel, zapowiadający wspólny album artystek. VERA TO JA to autorski projekt etniczny składający ze szczęśliwej 13-tki utworów inspirowanych prawdziwą naturą kobiety, która czerpie siłę z ziemi, z wody i z Księżyca. Jej historia zaczyna się przy poczęciu, przez relacje ze światem, mężczyzną, kobietą, córką aż po świadome odejście. Życie zgodne z naturą jest jednocześnie głębokie i proste a trudne tematy zwyczajnie opowiadane odczarowują tabu.

05.02.2024 07:48
Rozstrzygnęli konkurs na najładniejszą śniegową rzeźbę
Rozstrzygnęli konkurs na najładniejszą śniegową rzeźbę

Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Krystynie „Krystynianki” wraz z firmą Hurt-Bud ogłosiło konkurs na najładniejszego bałwana lub rzeźbę ze śniegu. Konkurs został skierowany do dzieci mieszkających w Krystynie lub przebywających tu podczas ferii zimowych. Celem konkursu było rozbudzenie kreatywności oraz aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Zabawę promowano na portalach społecznościach zarówno koła jak i firmy Hurt-Bud.

30.01.2024 08:10
Opowiedzą o powstawaniu wyjątkowej publikacji
Opowiedzą o powstawaniu wyjątkowej publikacji

W sobotę odbędzie się spotkanie autorskie w ramach promocji publikacji „Cmentarz parafialny w Garwolinie”, wydanej przez lokalnych pasjonatów historii. - To niezwykła podróż w głąb czasu, pośród nagrobków i historii ludzi, którzy kształtowali dzieje naszej społeczności – zachęcają autorzy z Fundacji Koszary oraz serwisu Dawny Powiat Garwolin i Okolice .z przeszłości - Garwolin.org.

22.01.2024 07:30
Tadeusz Talarek oczarował jury The Voice of Senior!
Tadeusz Talarek oczarował jury The Voice of Senior!

W trzecim odcinku piątej edycji The Voice of Senior zobaczyliśmy Tadeusza Talarka. Mieszkaniec Garwolina zyskał uznanie jury i przeszedł do następnego etapu. 72-latek z Garwolina znalazł się w gronie 40 uczestników, którzy dostali się do „przesłuchań w ciemno” z gęstego sita castingów. W dzisiejszym odcinku show TVP2 senior z Garwolina zaśpiewał „Powrócimy jak za dawnych lat” Sławy Przybylskiej. – Byłam dzisiaj w baśni. Jesteś królewiczem w tej baśni – skomentowała występ Alicja Węgorzewska.

20.01.2024 21:10
Warsztaty wokalne z Moniką Szostak
Warsztaty wokalne z Moniką Szostak

„Poczuj swoje ciało! Odkryj swój głos” – pod takim hasłem wokalistka Monika Szostak poprowadzi warsztaty w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Może w nich wziąć udział każdy miłośnik śpiewu w wieku od 11 lat. – Od zawsze byłam duszą artystyczną. Nawet jeszcze kiedy nie chodziłam na lekcje śpiewu muzyka zawsze była na moich ustach i rozbrzmiewała głośno we mnie całej. Zatem nie mogłam przejść obok tego uczucia obojętnie. Jestem czynnie działającą artystką, autorką tekstów oraz kompozytorką. W 2023 roku wydałam swoje dwa debiutanckie single “Nie ma mnie dla Ciebie ” oraz “Wolność” , które kocham całym sercem. A kolejne już w drodze – mówi Monika Szostak.

18.01.2024 09:08
Żelechów: koncert przebojów Wodeckiego i Grechuty
Żelechów: koncert przebojów Wodeckiego i Grechuty

W niedzielę 11 lutego o godz. 18.00 odbędzie się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żelechowie wyjątkowy koncert – „Wodecki / Grechuta – akustycznie”. „Wodecki / Grechuta – akustycznie” to koncert z największymi przebojami dwóch wspaniałych, niezapomnianych krakowskich artystów, których twórczość uwielbiana jest przez całe pokolenia Polaków. W repertuarze nie zabraknie takich utworów jak "Zacznij od Bacha", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Rzuć to wszystko co złe" czy "Nie dokazuj", "Dni, których nie znamy", "Będziesz moją Panią", "Wiosna - ach to ty" i wielu innych. Do tego piękne teksty, m.in.: Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Adama Mickiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

18.01.2024 08:41
Trąbki: Wyjątkowy koncert w roku jubileuszu parafii
Trąbki: Wyjątkowy koncert w roku jubileuszu parafii

Kościół w Trąbkach (gm. Pilawa) wypełnił się piękną muzyką i niepowtarzalnym klimatem świąt. Bieżący rok jest szczególny dla parafii świętego Józefa w Trąbkach, bowiem jest to rok stulecia parafii. W ramach przygotowań do tego jubileuszu w niedzielę 14 stycznia odbył się Koncert Kolęd. Parafianie oraz przybyli goście wypełnili świątynię by usłyszeć najpiękniejsze, tradycyjne kolędy, pastorałki, a także utwory rozrywkowe o tematyce Świąt w niezwykłych aranżacjach i wersjach zarówno śpiewanych, jak i instrumentalnych.

16.01.2024 12:18
Dziedzictwo kulinarne Mazowsza w obiektywie
Dziedzictwo kulinarne Mazowsza w obiektywie

Nadziewana kaczka, krupnik z kaszy jaglanej, chłodnik mazowiecki, przecieraki, racuchy rogate czy sójka pogorzelska – znów zagoszczą na zdjęciach Mazowszan. Miłośnicy fotografii, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, mogą wziąć udział w Mazowieckim Konkursie Fotografii Kulinarnej. W tym roku pula nagród to 40 tys. zł. Termin nadsyłania zdjęć mija 5 marca br. Konkurs Fotografii Kulinarnej ma m.in. promować dziedzictwo kulinarne Mazowsza. W tegorocznej edycji pula środków przeznaczonych na nagrody rzeczowe za zajęcie I, II i III miejsca wynosi łącznie 40 tys. złotych. Uczestnicy mogą także liczyć na nagrody specjalne oraz wyróżnienia. Przy ocenie prac komisja będzie brać pod uwagę walory artystyczne fotografii, pomysłowość przedstawienia produktu, poprawność techniczną, kompozycję, ale także spójność z tradycją i kulturą Mazowsza.

15.01.2024 08:16
Pchła Szachrajka na scenie CSiK. Artystyczny poranek 4 lutego
Pchła Szachrajka na scenie CSiK. Artystyczny poranek 4 lutego

„Chcecie bajki? Oto bajka: Była sobie Pchła Szachrajka” – tak zaczyna się dobrze znany utwór Jana Brzechwy. A jak przygody małej pchełki będą się prezentowały na scenie w formie spektaklu teatralnego? Tego dowiemy się już 4 lutego! Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach „Artystycznych poranków”. Bilety już w sprzedaży! To będzie kolejny spektakl familijny na scenie CSiK. Dobrze będą się bawiły zarówno dzieci (już od 2 lat), a także dorośli. Przedstawienie Teatru Żelaznego z Katowic jest adaptacją jednej z najzabawniejszych bajek, jakie napisał Jan Brzechwa. Genialny poeta doskonale komunikował się z dziećmi poprzez swoje wiersze. Jednocześnie przemycał w nich wiele treści dla dorosłych, które komentowały ówczesną Polskę, a które są aktualne do dziś.

12.01.2024 10:00
Ty też możesz obudzić nadzieję! Koncert charytatywny na ratunek dzieciom w Strefie Gazy
Ty też możesz obudzić nadzieję! Koncert charytatywny na ratunek dzieciom w Strefie Gazy

Gaba Kulka, Arek Kłusowski, Maja Krzyżewska, Lidia i Marcin Pospieszalscy i wielu innych znakomitych artystów. 31 stycznia w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbędzie się wielki koncert charytatywny na ratunek dzieciom z Strefie Gazy pod hasłem „Obudźmy nadzieję“. Ty też możesz pomóc! Już dziś kup bilet – cegiełkę i dołącz do wydarzenia! - Ratujmy niewinne życia - taka myśl przyświecała Małgorzacie Frej, polskiej lekarce, pediatrze z Edynburga, autorce obrazu pod tytułem „Gentle Souls in Gaza Weep. Innocence Condemned" , który wzbudził pragnienie, by pomóc dzieciom i rodzinom doświadczającym tragedii w Strefie Gazy. Do podjęcia starań zainspirował nas również dr Samir Ismail, ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego w Garwolinie, ceniony lekarz, działający w Stowarzyszeniu Lekarzy Palestyńskich w Polsce, który z głębokim smutkiem opowiadał o aktach ludobójstwa, jakie dotykają cywilów w jego kraju. Gabriela Kunert, organizatorka koncertu Muzyka dla Gazy zaangażowała się również w nasz projekt służąc nieocenionym wsparciem. Aby działania przybrały praktyczną formę zwróciliśmy się do Lekarzy bez Granic – organizacji charytatywnej niosącej humanitarną pomoc w Strefie Gazy – miejscu okrutnego konfliktu, w którym najbardziej cierpią dzieci. Wszystko to zaowocowało koncertem i mamy nadzieję, że spotka się z dobrym przyjęciem garwolińskiej publiczności – mówi pediatra-neonatolog Anna Żochowska, prezes Fundacji Sztafeta, która jest głównym organizatorem wydarzenia.

09.01.2024 14:21
Wspólne kolędowanie w Borowiu
Wspólne kolędowanie w Borowiu

Tradycji stało się zadość. Już po raz 11., 6 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu na zaproszenie wójta gminy Borowie Wiesława Gąski i dyrektor GOK Katarzyny Iwaniec, odbyło się wspólne kolędowanie poprzedzone spotkaniem opłatkowym z Zespołami Ludowymi, Kołami Gospodyń Wiejskich i Gminną Orkiestrą Dętą, które za swoją działalność i kultywowanie tradycji ludowych otrzymały podziękowania. Po spotkaniu opłatkowym mieszkańcy gminy Borowie i nie tylko spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Była to okazja do integracji i poczucia świątecznego nastroju. W Gminnym Ośrodku Kultury można było pośpiewać i posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.

08.01.2024 06:50
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama