– Ta wystawa to doskonała okazja, aby pokazać naszą historię szerokiemu gronu odbiorców i promować Garwolin jako atrakcyjne miejsce nie tylko do odwiedzenia, ale także do zamieszkania. Dzięki tej wystawie możemy na nowo odkryć naszą historię i tradycje, związane z nimi miejsca i ludzi, a także podzielić się tym z szerszą publicznością – podkreśliła na początku Burmistrz Miasta Marzena Świeczak.
Na początek Dni Garwolina
14 czerwca, w przeddzień Dni Garwolina, w samym sercu miasta, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej wystawy plenerowej zatytułowanej „Jubileuszowy Garwolin: historia i tradycje, miejsca i ludzie.” Wystawa ta jest pierwszą prezentacją zrealizowaną na nowo zakupionym systemie wystawienniczym. Ekspozycja przedstawia pięć ważnych jubileuszy miasta: 600-lecie nadania praw miejskich Garwolinowi, 100-lecie przybycia do Garwolina 1. Pułku Strzelców Konnych, 100-lecie działalności Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie, 100-lecie istnienia Garwolińskiego Klubu Sportowego „Wilga Garwolin” oraz 70-lecie Garwolińskiego Domu Kultury, w tym 20-lecie Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.
– Każdy z tych jubileuszy jest kluczowym elementem w bogatej historii miasta, a ich prezentacja służy nie tylko edukacji, ale i promocji Garwolina jako miejsca o wyjątkowym dziedzictwie – powiedział dyrektor CSiK Jarosław Kargol. Podczas otwarcia wystawy obecni byli liczni goście, w tym przedstawiciele władz lokalnych, działacze społeczni, sportowcy, artyści, nauczyciele, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. Wystawa prezentuje bogatą historię i dziedzictwo miasta, pokazując kluczowe wydarzenia, ważne postacie oraz tradycje, które kształtowały Garwolin na przestrzeni lat, co podkreślił obecny na otwarciu profesor, nasz lokalny historyk i autor ponad 600 publikacji z dziedziny wojskowości i historii Garwolina i okolic Zbigniew Gnat-Wieteska. Aktualna wystawa o jubileuszach jest efektem współpracy i dziełem m.in. pracowników Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.
Będą kolejne wystawy
Solidna, stabilna konstrukcja systemu wystawienniczego zapewnia odporność na warunki atmosferyczne, a zintegrowane z płytą podświetlenie pozwala oglądać wystawę także po zmroku. Obiekt składający się z 5 sztuk kubików jest przymocowany z podłożem i obciążony betonowymi bloczkami. Ramy wypełnione są płytą pvc, na której prezentowane będą tymczasowe wystawy tematyczne. Całe przedsięwzięcie, mające na celu promocję obszaru Lokalnej Grupy Działania – Forum Powiatu Garwolińskiego, nie tylko wzbogaca infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną miasta, ale również ma służyć zachowaniu, upowszechnianiu oraz promocji lokalnych atrakcji i produktów.
garwolin.pl, opr. red.
fot. CSiK, T. Zalewski, B. Pasternak
Napisz komentarz
Komentarze