Następnie wystąpiły dziewczynki z grupy baletowej prowadzonej przez Aleksandrę Wojtanowicz-Piętowską, które przepięknie zatańcowały poleczkę.
Charakterystyczne dla naszego regionu potrawy prezentowały i serwowały podczas imprezy panie z jedenastu kół gospodyń wiejskich Borowia, Chromina, Filipówki, Głoskowa, Iwowego, Jaźwin, Lalin, Łopacianki, Nowej Brzuzy, Słupa Pierwszego i Wilchty. Nie zabrakło podczosu, sójek, pierogów z kaszą gryczaną i boczkiem, marchwianki, chłodnika z młodej botwiny, placków ziemniaczanych, krokietów, pajdy chleba ze smalcem, racuchów z jabłkami, barszczu czerwonego, żuru na zakwasie i wybornego ciasta.
Wydarzenie to nie tylko okazja do degustacji lokalnych przysmaków, ale również moment, by poczuć atmosferę tamtych lat przez muzykę i taniec.
Ludowy Festiwal Smaków był nie tylko okazją do zabawy, ale również do społecznej integracji. Spotkanie to pokazało, że nostalgia za minionymi dekadami wciąż żyje w sercach i pamięci wielu osób, a muzyka ludowa z tamtych lat nadal ma moc łączenia ludzi.
Celem Ludowego Festiwalu Smaków gminy Borowie było zachęcenie mieszkańców do powrotu do korzeni i samodzielnego przetwarzania żywności, kultywowanie i promocja tradycji regionalnych – charakterystycznych dla naszego regionu oraz zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach tradycyjnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych, poszukiwanie produktów charakterystycznych dla naszej gminy i wsi, które stały się wizytówką gminy Borowie. Oczywiście oprócz degustacji, każdy miał możliwość zakupu różnych pyszności przygotowanych przez lokalne koła.
O dobrą zabawę zadbała Kapela Ludowa Staręgów.
mat. pras.
fot. GOK Borowie
Napisz komentarz
Komentarze