Kolejny raz zabrzmiały piosenki w języku polskim i angielskim. Na scenie wystąpiło kilkudziesięciu wykonawców ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jury 11. edycji Eurowizji nie miało łatwego zadania. Powiatowy Festiwal Piosenki Europejskiej ?Eurowizja 2016? zorganizowany został przez Młodzieżowy Klub Europejski i Koło Muzyczne ZSP nr 1 w Garwolinie pod kierunkiem Małgorzaty Serej, Jolanty Konarzewskiej, Anety Winek oraz Andrzeja Ostolskiego. Tegoroczna to już 11.edycja imprezy. Na scenie Ekonomika zaprezentowali się soliści, zespoły wokalne oraz wokalno-instrumentalne z całego powiatu.
Jeszcze do 13 czerwca na II piętrze holu ?Garwolanki? oglądać można wystawę ilustracji dla dzieci do książki Piotra Sochy ?Pszczoły?. Codziennie w godzinach funkcjonowania obiektu 9 plansz w barwny i przyjazny sposób przybliży najmłodszym świat tych pożytecznych owadów. Fantastyczny świat pszczół według Piotra Sochy ma formę wielkoformatowej wystawy. Pełne detali, misternie zakomponowane ilustracje dopełnione solidną dawką wiedzy o pszczołach przeniesione zostały na wielkie płócienne plansze.
W niedzielne popołudnie do wspólnej zabawy małych i dużych zapraszał Powiatowy Ośrodek Sportu w Miętnem. Organizatorzy przygotowali dla najmłodszych wiele atrakcji, do uczestnictwa w których zapraszał dyrektor POS Andrzej Kujda. Otwarty turniej piłkarski prowadzili Tomasz Talarek i Janusz Kowalski. Na boisku zmierzyły się drużyny miejscowego Mazowsza z roczników 2004 i 2006.
Ma 19 lat, ale dojrzałością mogłaby obdzielić duże grono 30-latków. Marzenia zamienia na cele i do nich dąży, odnosząc coraz większe sukcesy. Ostatni? Jej piosenka podbija właśnie listę przebojów Radia Olsztyn. Pokonała wiele znanych nazwisk polskiej sceny muzycznej. Jak sama przyznaje, jest trochę z innej epoki - i to właśnie sprawia, że jest wyjątkowa. Z Klarą Płatek o muzyce i nie tylko rozmawia Justyna Dybcio
W wielu miejscowościach naszego powiatu odbyły się wydarzenia związane z Dniem Dziecka. W Miastkowie Kościelnym były zjeżdżalnie i karuzele, a w Sulbinach warsztaty ceramiczne i wizyta strażaków. 1 czerwca to dzień, w którym dorośli starają się jak tylko mogą, żeby na twarzach wszystkich dzieci pojawił się uśmiech. Tradycyjnie swoje święto obchodziły wspólnie dzieci z gminy Miastków Kościelny. Uczniowie wszystkich szkół spotkali się na placu przy Publicznej Szkole Podstawowej w Miastkowie, gdzie po krótkim powitaniu mogli rozpocząć świętowanie.
4 czerwca po raz 23. w Maciejowicach o Złote Basy rywalizować będą najlepsze kapele i śpiewacy ludowi z regionów nadwiślańskich. Podobnie jak w latach poprzednich nie zabraknie prawdziwej ludowej muzyki. ?Powiślaki? na stałe wpisały się już w klimat Maciejowic. Co roku przyciągają kapele z całego regionu nadwiślańskiego. Podczas tegorocznej edycji na scenie w Maciejowicach zaprezentują się zarówno soliści jak i zespoły. Na święto muzyki ludowej organizatorzy zapraszają 4 czerwca.
Już 3 czerwca miłośnicy poezji będą mieli okazję zapoznać się z twórczością Haliny Prządki. Mieszkanka Piastowa (gm. Żelechów) wiersze publikuje na facebooku oraz grupach poetyckich. Za swoją twórczość zdobywa liczne wyróżnienia. Jej wiersze ukazały się pośród innych autorów w dwóch zbiorach poezji. Wkrótce zamierza wydać tomik wierszy. Świat i ludzi postrzega przez pryzmat uczuć i emocji. Jej wrodzona nadwrażliwość, jak twierdzi, utrudnia życie, ale pomaga przy pisaniu wierszy, które są lekarstwem dla duszy.
W Miejsko Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyły się eliminacje powiatowe XXXIII Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Do finału konkursu zakwalifikowano recytatorów, którzy będą reprezentować nasz powiat 14 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Jury w składzie: Magdalena Chodak, Jadwiga Kocon, Monika Kwaśniewska, Ewa Nowicka, Magdalena Ptak oraz Teresa Rosiak przesłuchało 56 recytatorów reprezentujących 14 gmin naszego powiatu.
Kameralnie i na dwie gitary. Tak w niedzielę z synem koncertował w Sulbinach Tomasz Budzyński. Podczas koncertu Budzyński razem z synem Stanisławem zaprezentował utwory z solowych płyt oraz repertuar 2Tm2,3. Wśród zagranych utworów pojawiły się m.in.: ?Luna?, ?Stacja Dęblin?, ?Anielo, mój aniele?, ?Źródło?, ?Słuchaj Izraelu?, ?Tren?, ?Umieraj?.
Najbardziej oczekiwane przez dzieci święto, czyli Dzień Dziecka już w środę. Centrum Sportu i Kultury oraz Pływalnia Miejska ?Garwolanka? zapraszają na atrakcje kulturalne i sportowe. Na Dzień Dziecka w sam raz dla młodych kinomanów ?Angry Birds? ? ptaki nieloty, które bawią i śmieszą nie tylko dzieci. Seans o godzinie 14:00 wyświetlany będzie w technologii 2D, o godzinie 16:00 w 3D. Do każdego biletu (opłata wg cennika) dzieci otrzymają słodką niespodziankę.
Małgorzata Przybysz z Górzna zajęła drugie miejsce na IX Festiwalu Piosenki Europejskiej w Mordach. Znalazła się w gronie laureatów z młodymi talentami z Siedlec, Mińska Mazowieckiego, Łukowa, Repek, Ostrówka i Wodyń. Do tegorocznej edycji festiwalu wpłynęły aż 42 zgłoszenia. Łącznie w przesłuchaniach finałowych wzięło udział blisko 80 osób. - Z naszego zaproszenia skorzystała młodzież aż z ośmiu powiatów z województw mazowieckiego i lubelskiego Po raz pierwszy też gościliśmy młodzież z poiatu ryckiego i węgrowskiego ? informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach.
W najbliższą niedzielę w Sulbinach będzie można usłyszeć Tomasza Budzyńskiego, lidera Armii. Grającego na gitarze, śpiewającego i mówiącego o swojej książce. Koncert i spotkanie autorskie na temat książki "Miłość", która jest wywiadem rzeką i osobistym świadectwem życia artysty, będzie miało miejsce w niedzielę 29 maja o godzinie 15.30 w kaplicy Parafii Świętego Jana Pawła II w Sulbinach. Okazja jest niebywała, zwłaszcza że lider "Armii", który sam czuje się bardziej artystą malarzem niż muzykiem jest twórcą ołtarza głównego w kaplicy św. Jana Pawła II.
Jest autorem wielu książek, w których opisuje swoje podróże przez świat. W niedzielę w Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach Piotr Strzeżysz opowiedział o swojej wyprawie do Kolumbii i Panamy. Piotr Strzeżysz jest stałym gościem w GCAK w Sulbinach. W niedzielę odbyło się spotkanie pod tytułem "Wszystko się może przytrafić, czyli rowerem przez Panamę i Kolumbię".
4 czerwca obędzie się druga ogólnokrajowa Noc Bibliotek. Wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki upłynie pod hasłem "Wolno czytać!". W pierwszej edycji ogólnopolskiej akcji udział wzięło ponad 600 bibliotek publicznych i szkolnych. Podczas jednej nocy odwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku do udziału w akcji zgłosiło się już 800 bibliotek.W akcji mogą wziąć udział także szkoły, księgarnie, kawiarnie, kluby czy domy kultury i wszelkie inne miejsca, które chcą zachęcać do czytania u siebie.
Profesor Andrzej Markowski był gościem tegorocznego dyktanda w Pilawie. Mieszkańcy gminy zmierzyli się z tekstem, którego częścią był fragment powieści Henryka Sienkiewicza. Najlepsi okazali się nauczyciele. O tytuł mistrza ortografii walczyli uczniowie gimnazjów z Pilawy i Trąbek, władze samorządowe Pilawy, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta i gminy Pilawa. W sumie 50 osób. Tematem wiodącym dyktanda przygotowanego przez polonistkę Marię Gudro-Homicką był, z okazji obchodzonego roku Henryka Sienkiewicza, "Quo vadis". Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie tylko znajomością pisowni polskich znaków, małych i wielkich liter, ale także interpunkcji.