poniedziałek, 30 września 2024 01:21
Reklama
Kultura:

Kultura

Recytowali Makuszyńskiego
Recytowali Makuszyńskiego

W Miejsko Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyły się eliminacje powiatowe XXXIII Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Do finału konkursu zakwalifikowano recytatorów, którzy będą reprezentować nasz powiat 14 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Jury w składzie: Magdalena Chodak, Jadwiga Kocon, Monika Kwaśniewska, Ewa Nowicka, Magdalena Ptak oraz Teresa Rosiak przesłuchało 56 recytatorów reprezentujących 14 gmin naszego powiatu.

31.05.2016 04:56
Koncert nie tylko dla ucha
Koncert nie tylko dla ucha

Kameralnie i na dwie gitary. Tak w niedzielę z synem koncertował w Sulbinach Tomasz Budzyński. Podczas koncertu Budzyński razem z synem Stanisławem zaprezentował utwory z solowych płyt oraz repertuar 2Tm2,3. Wśród zagranych utworów pojawiły się m.in.: ?Luna?, ?Stacja Dęblin?, ?Anielo, mój aniele?, ?Źródło?, ?Słuchaj Izraelu?, ?Tren?, ?Umieraj?.

31.05.2016 04:55
Dzień Dziecka z CSiK
Dzień Dziecka z CSiK

Najbardziej oczekiwane przez dzieci święto, czyli Dzień Dziecka już w środę. Centrum Sportu i Kultury oraz Pływalnia Miejska ?Garwolanka? zapraszają na atrakcje kulturalne i sportowe. Na Dzień Dziecka w sam raz dla młodych kinomanów ?Angry Birds? ? ptaki nieloty, które bawią i  śmieszą nie tylko dzieci. Seans o godzinie 14:00 wyświetlany będzie w technologii 2D, o godzinie 16:00 w 3D. Do każdego biletu (opłata wg cennika) dzieci otrzymają słodką niespodziankę.

30.05.2016 12:20
Małgosia Przybysz laureatką na festiwalu w Mordach
Małgosia Przybysz laureatką na festiwalu w Mordach

Małgorzata Przybysz z Górzna zajęła drugie miejsce na IX Festiwalu Piosenki Europejskiej w Mordach. Znalazła się w gronie laureatów z młodymi talentami z Siedlec, Mińska Mazowieckiego, Łukowa, Repek, Ostrówka i Wodyń. Do tegorocznej edycji festiwalu wpłynęły aż 42 zgłoszenia. Łącznie w przesłuchaniach finałowych wzięło udział blisko 80 osób. - Z naszego zaproszenia skorzystała młodzież aż z ośmiu powiatów z województw mazowieckiego i lubelskiego Po raz pierwszy też gościliśmy młodzież z poiatu ryckiego i węgrowskiego ? informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach.

27.05.2016 06:42
Tomasz Budzyński - coś więcej niż koncert
Tomasz Budzyński - coś więcej niż koncert

W najbliższą niedzielę w Sulbinach będzie można usłyszeć Tomasza Budzyńskiego, lidera Armii. Grającego na gitarze, śpiewającego i mówiącego o swojej książce. Koncert i spotkanie autorskie na temat książki "Miłość", która jest wywiadem rzeką i osobistym świadectwem życia artysty, będzie miało miejsce w  niedzielę 29 maja  o godzinie 15.30 w kaplicy Parafii Świętego Jana Pawła II w Sulbinach. Okazja jest niebywała, zwłaszcza że lider "Armii", który sam czuje się bardziej artystą malarzem niż muzykiem jest twórcą ołtarza głównego w kaplicy św. Jana Pawła II.

27.05.2016 06:06
Piotr Strzeżysz o Panamie i Kolumbii
Piotr Strzeżysz o Panamie i Kolumbii

Jest autorem wielu książek, w których opisuje swoje podróże przez świat. W niedzielę w Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach Piotr Strzeżysz opowiedział o swojej wyprawie do Kolumbii i Panamy. Piotr Strzeżysz jest stałym gościem w GCAK w Sulbinach. W niedzielę odbyło się spotkanie pod tytułem "Wszystko się może przytrafić, czyli rowerem przez Panamę i Kolumbię".

26.05.2016 11:19
Nocne czytanie w Garwolinie
Nocne czytanie w Garwolinie

4 czerwca obędzie się druga ogólnokrajowa Noc Bibliotek. Wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki upłynie pod hasłem "Wolno czytać!". W pierwszej edycji ogólnopolskiej akcji udział wzięło ponad 600 bibliotek publicznych i szkolnych. Podczas jednej nocy odwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku do udziału w akcji zgłosiło się już 800 bibliotek.W akcji mogą wziąć udział także szkoły, księgarnie, kawiarnie, kluby czy domy kultury i wszelkie inne miejsca, które chcą zachęcać do czytania u siebie.

25.05.2016 05:08
Dyktando z Sienkiewiczem
Dyktando z Sienkiewiczem

Profesor Andrzej Markowski był gościem tegorocznego dyktanda w Pilawie. Mieszkańcy gminy zmierzyli się z tekstem, którego częścią był fragment powieści Henryka Sienkiewicza. Najlepsi okazali się nauczyciele. O tytuł mistrza ortografii walczyli uczniowie gimnazjów z Pilawy i Trąbek, władze samorządowe Pilawy, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta i gminy Pilawa. W sumie 50 osób. Tematem wiodącym dyktanda przygotowanego przez polonistkę Marię Gudro-Homicką był, z okazji obchodzonego roku Henryka Sienkiewicza, "Quo vadis". Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie tylko znajomością pisowni polskich znaków, małych i wielkich liter, ale także interpunkcji.

24.05.2016 08:11
Festiwal po europejsku - nasi śpiewają w Mordach
Festiwal po europejsku - nasi śpiewają w Mordach

42 zgłoszenia z 8 powiatów, blisko 100 uczestników, wśród patronów honorowych wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Tak w liczbach wygląda IX Festiwal Piosenki Europejskiej. Już dziś w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach wystąpią także wokalistki z naszego powiatu. W przesłuchaniach finałowych weźmie udział łącznie 42 solistów, zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, którzy wykonają 2 utwory: pierwszy w języku polskim, drugi ? w języku obcym z obszaru Europy. ? Z roku na rok jest coraz więcej zgłoszeń. W piątek zaśpiewa młodzież z powiatów: siedleckiego, łosickiego, węgrowskiego, sokołowskiego, mińskiego, garwolińskiego, łukowskiego i ryckiego. Będą to przede wszystkim piosenki po angielsku, ale nie zabraknie też wykonań po włosku ? zdradza Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach.

20.05.2016 06:51
W świecie poszukiwaczy skarbów
W świecie poszukiwaczy skarbów

Młodzież poczuła się jak prawdziwi poszukiwacze złota. Z pomocą Tomasza Michniewicza poznali dwie przestrzenie, w których szuka się skarbów. Spotkanie z tą nietuzinkową postacią odbyło się w środę w sali kinowej CSiK. Autor został zaproszony przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie. Tomasz Michniewicz to podróżnik, dziennikarz i fotograf. Jest autorem książek ?Samsara. Na drogach, których nie ma?, ?Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów?, ?Swoją Drogą?. Znany jest z podróżniczych audycji prowadzonych w Trójce oraz radiu BIS. Pisał podróżnicze reportaże dla tygodnika Polityka. Jest także redaktorem naczelnym serwisu podróżniczego www.koniecswiata.net.

20.05.2016 04:28
Powróćmy jak za dawnych lat
Powróćmy jak za dawnych lat

Dokładnie 1000 porcji rosołu rozeszło się jak świeże bułeczki. Przy dźwiękach ludowej muzyki można się było pokołysać i potańczyć na dechach. Nie zabrakło koni, starych zdjęć i Mirona Białoszewskiego. Po raz trzeci ulica Senatorska zabrała mieszkańców wehikułem czasu w podróż szlakami kultury i tradycji Garwolina. Wczoraj po raz trzeci odbył się Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina organizowany przez Centrum Sportu i Kultury i mieszkańców Garwolina. To głównie dzięki oddolnym inicjatywom i zaangażowaniu mieszkańców z roku na rok impreza staje się coraz barwniejsza i przyciąga wszystkie zarówno starsze jak i młodsze pokolenie.

16.05.2016 11:54
W Sobolewie o okupacji
W Sobolewie o okupacji

11 maja w sali widowiskowej w Sobolewie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Gminny Dom Kultury i Klub Seniora ?Pogodni?, podczas którego prelekcję ?Okupacja niemieckiej w Sobolewie? wygłosił dr inż. Mirosław Matosek. Obecni na spotkaniu mogli podziwiać także wystawę widokówek z czasów okupacyjnych, którą przygotował i omówił Jan Zduńczyk. Na zakończenie spotkania, przy wspólnej herbatce i akompaniamencie akordeonu  Sylwestra Malinowskiego, zaśpiewano najpiękniejsze polskie piosenki patriotyczne.

13.05.2016 16:50
Zdrowie w piosence po raz 25.
Zdrowie w piosence po raz 25.

Wczorajszy Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu organizowany przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną oraz Centrum Sportu i Kultury po raz 25. zgromadził w sali widowiskowej garwolińskiego domu kultury dzieci i młodzież, które piosenką starały się przekonać do zdrowego stylu życia. Młodzi artyści z 17 przedszkoli, 11 szkół podstawowych i z czterech gimnazjów wykonali piosenki przypominające o zasadach zdrowego stylu życia. Występom przysłuchiwali się poseł Grzegorz Woźniak, insp. Adam Czyżewski inspektor komendy policji, Cezary Tudek - sekretarz Urzędu Miasta Garwolin.

13.05.2016 08:38
Mistrz ortografii poszukiwany
Mistrz ortografii poszukiwany

O tytuł mistrza ortografii mogą powalczyć uczniowie gimnazjów z Pilawy i Trąbek, władze samorządowe Pilawy, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta i gminy Pilawa. Konkursowe dyktando odbędzie się 21 maja. Gościem specjalnym będzie profesor Andrzej Markowski. Miejsko?Gminny Konkurs Ortograficzny ,,O tytuł mistrza ortografii? organizuje Burmistrz Miasta i Gminy w Pilawie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pilawie i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów. Patronat nad konkursem objęła Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. 

12.05.2016 11:37
Obcy język śpiewająco
Obcy język śpiewająco

Obcy język nie taki obcy. Przynajmniej w Samogoszczy. Pierwszy Festiwal Piosenki Obcojęzycznej wygrał Michał Zaręba oraz ex aequo Alicja Kamola i Dominika Talarek. Zaprezentowali się śpiewająco a ich umiejętności wokalne i opanowanie tekstu zostało zauważone przez jury. Zorganizowany po raz pierwszy przez Zespół Szkół w Samogoszczy Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników jak i widzów. Łącznie wzięło w nim udział 48 wykonawców. Szkoły Podstawowe wystawiły 23 reprezentantów. W konkursie startowało także 25 gimnazjalistów.

11.05.2016 05:08
Reklama
Reklama
Reklama