poniedziałek, 25 listopada 2024 08:52
Reklama
Kultura:

Kultura

Stary Pilczyn: Przegląd Kolęd i Pastorałek po raz VII [wideo]
Stary Pilczyn: Przegląd Kolęd i Pastorałek po raz VII [wideo]

W Zespole Szkół w Starym Pilczynie rozbrzmiały kolędy i pastorałki w ramach VII Parafialnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. W klimacie Świąt Bożego Narodzenia zaprezentowali się uczestnicy z wszystkich szkół i przedszkoli z terenu gminy i miasta Łaskarzew. W przeglądzie zaprezentowali się soliści, duety oraz zespoły wokalne. W tym roku swoje zaprezentowało się łącznie 130 wykonawców.

10.01.2019 08:07
Zrób to sam ? ogród w słoju
Zrób to sam ? ogród w słoju

Będzie ciekawą ozdobą każdego domu i doskonałym prezentem. Może na Dzień Babci i Dziadka? Centrum Sportu i Kultury zaprasza na kolejną edycję warsztatów florystycznych ?Ogród w słoju?. Tym razem swoje kompozycje będą mogli stworzyć nie tylko dorośli, ale także i dzieci. Zamknij ogród w szkle i ciesz się zieloną roślinnością przez cały rok! Ogród lub las w słoju to modna dekoracja dla każdego wnętrza, zarówno do domu, jak i do biura. Sprawdzi się także jako prezent. Rośliny zamknięte w szkle nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji, a wyglądają pięknie przez cały rok. Taką kompozycję można wykonać samodzielnie według własnego pomysłu, doskonale się przy tym bawiąc. Centrum Sportu i Kultury po raz kolejny zaprasza na warsztaty florystyczne, które poprowadzi Art Flowers Studio Dekoracji. Podczas warsztatów prowadzonych przez florystkę uczestnicy nauczą się jak stworzyć i pielęgnować tak niezwykłą kompozycję. Każdy będzie miał do dyspozycji słój, rośliny i wszystkie niezbędne materiały, a także porady profesjonalisty.

09.01.2019 15:10
Zaśpiewali i zagrali Mu! Koncert kolęd i pastorałek
Zaśpiewali i zagrali Mu! Koncert kolęd i pastorałek

To był magiczny kolędowy wieczór. W święto Trzech Króli w Garwolińskiej kolegiacie odbył się koncert ?Śpiewajcie i grajcie Mu?. W klimatycznej scenerii kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne wykonało 8 lokalnych grup wokalnych. Na koniec wszyscy wspólnie z publicznością zaśpiewali najbardziej znane polskie kolędy. Orkiestra, teatr i aż 8 grup wokalnych, czyli w sumie ponad 200 osób, które w finale wystąpiły razem. To wielka gala kolęd i pastorałek, dzięki której klimat Świąt Bożego Narodzenia został z nami na dłużej. Koncert kolęd i pastorałek ?Śpiewajcie i grajcie Mu? odbył się 6 stycznia i była to już trzecia edycja tego muzycznego wydarzenia.

08.01.2019 14:00
Reklama
Orszaki w Trąbkach i Pilawie
Orszaki w Trąbkach i Pilawie

W ponad 700 miejscowościach w całej Polsce odbył się w tym roku Orszak Trzech Króli. Orszaki przeszły także ulicami wielu miejscowości naszego powiatu - między innymi Pilawy i Trąbek. 6 stycznia po mszy świętej o godz. 12:00 ulicami Pilawy przeszedł barwny korowód. Wcześniej w kościele parafialnym uczniowie kl. V c ze szkoły podstawowej wystawili jasełka misyjne. Następnie barwny pochód wyruszył na ulice miejscowości. Orszak zakończył się w kościele, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus.

08.01.2019 09:10
Skrzydlaty odlot, czyli poranek z Kultureską
Skrzydlaty odlot, czyli poranek z Kultureską

A wszystko zaczęło się na dachu, wśród wysokich kominów? Tam spotkali się ze sobą Gołąb Gienio, Papuga Pelagia i Sowa Sonia. I co było dalej? Tego będzie się można dowiedzieć 20 stycznia. Podczas pierwszego w tym roku ?Artystycznego poranka? wystąpi Teatr Kultureska. Bilety już w sprzedaży. Gołąb Gienio, Papuga Pelagia i Sowa Sonia ? te wesołe ptaki postanowiły spełnić swoje marzenia i zbudować teatr! Żeby to jednak osiągnąć muszą dolecieć aż do słońca ? bo, jak głosi legenda, gdy dotkną słońca zdobędą wszelkie bogactwa. Ich plany pokrzyżuje jednak nieoczekiwane zdarzenie ? w powietrzu pojawi się smog, który uniemożliwi im wymarzony lot. Ptaki postanawiają odnaleźć przyczynę smogu i zwalczyć zanieczyszczenia. Skąd się wziął gęsty dym z kominów? Dlaczego w powietrzu unosi się smog? Czy ktoś nie chce, aby ptaki stworzyły teatr?

02.01.2019 12:28
Ze sceny miętnieńskiej na warszawską
Ze sceny miętnieńskiej na warszawską

Przed świętami grupa dzieci i młodzieży z powiatu garwolińskiego zaprezentowała efekty swojej pracy warsztatowej w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem na scenie Małej Warszawy. Tematem przewodnim finałowego spektaklu teatralne w reżyserii Jerzego Rusaka był stół rodzinny. - Czy ktoś z Was zamieniłby dziś telewizor na duży rodzinny stół ? ? pytają uczestnicy I edycji projektu Mazowieckiego Funduszu Teatralnego 2018 ?Mój Teatr?.

28.12.2018 15:52
Spotkali się w Miętnem przy rodzinnym stole
Spotkali się w Miętnem przy rodzinnym stole

Stół to jeden z najbardziej oczywistych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania, w związku z czym na co dzień nie zwracający na siebie większej uwagi. Na jego rolę i znaczenie zwróciło uwagę Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. W świątecznym klimacie, oczywiście przy rodzinnym stole, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem podsumowało wraz z uczestnikami i ich rodzinami udział w tegorocznym projekcie teatralnym dla dzieci i młodzieży, który realizował w ramach I edycji Mazowieckiego Funduszu Teatralnego z Mazowieckim Instytutem Kultury.

28.12.2018 15:49
W Miętnem z nutą refleksji nad świętami
W Miętnem z nutą refleksji nad świętami

Podczas dwóch świątecznych koncertów w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem,  w atmosferę świąt Bożego Narodzenia gości dworku wprowadzili młodzi, zdolni muzycy oraz wokaliści powiatowej sceny muzycznej.  Uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej, Best Vocal Studio w Garwolinie oraz Chór Villanella zaprezentowali przed szerszą publicznością efekty swojej pracy i pasji, a także pierwszą w historii szkoły płytę z kolędami. Szkoła muzyczna I stopnia w Garwolinie wydała właśnie pierwszą płytę w historii szkoły w wykonaniu Chóru Villanella pod dyrekcją Marty Zdrajkowskiej. Znajdują się na niej kolędy w najpiękniejszym, bo dziecięcym wykonaniu. Niektóre zaskakują aranżacją, inne brzmią tradycyjnie.  19 grudnia podczas koncertu w miętnieńskim dworku, goście mieli okazję posłuchać na żywo kolęd z płyty. Ale nie tylko w wykonaniu chóru.  Na scenie zaprezentowali się także uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej w Garwolinie. Było wokalnie, ale było też instrumentalnie.

23.12.2018 08:38
Śpiewajcie i grajcie Mu! Kolędujmy wspólnie 6 stycznia
Śpiewajcie i grajcie Mu! Kolędujmy wspólnie 6 stycznia

Orkiestra, teatr i aż 8 grup wokalnych ? w sumie ponad 200 osób, które w finale wystąpią razem. To będzie wielka gala kolęd i pastorałek, dzięki której klimat Świąt Bożego Narodzenia zostanie z nami na dłużej. Wielki koncert kolęd i pastorałek ?Śpiewajcie i grajcie Mu!? odbędzie się po raz trzeci. W niedzielę 6 stycznia o godzinie 19:00 garwolińska kolegiata wypełniona klimatycznym światłem rozbrzmi słowem śpiewanym i mówionym oraz dźwiękami instrumentów. Podczas koncertu będzie można usłyszeć dawne, tradycyjne, jak i nowsze utwory bożonarodzeniowe. Kolędy i pastorałki zaśpiewają: schola dziecięca z parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, schola dziecięca z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola dziecięca z parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, schola dorosłych ? wychowanków ks. Józefa Szajdy, chór Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Garwolinie, chór I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, chór parafii Wszystkich Świętych w Sobieniach-Jeziorach oraz Chór Miasta Garwolina.

21.12.2018 06:44
Kolędowali w urzędzie
Kolędowali w urzędzie

W nietypowej scenerii kolędowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Garwolinie pod kierownictwem Andrzeja Ostolskiego. Młodzież zaśpiewała w holu starostwa powiatowego. Dzisiaj przez blisko pół godziny pracownicy urzędu oraz interesanci mieli możliwość wysłuchania koncertu w wykonaniu chóru szkolne przy ZS nr 1 w Garwolinie.

20.12.2018 19:35
Promocja książki ?Niezłomni? w Miętnem
Promocja książki ?Niezłomni? w Miętnem

W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji odbyła się promocja książki ?Niezłomni? autorstwa Renaty Głasek?Kęski. Autorka wraz z synami przyjechała w rodzinne strony, by zaprezentować swoje dzieło. Książka nie jest opowieść o Żołnierzach Wyklętych, chociaż tytuł może to sugerować. ?Niezłomni? to opowieść prawdziwa o zwykłych ludziach z jednej polskiej rodziny. Autorka w książce przedstawiła dzieje swojej rodziny. Oraz zaprezentowała 12 sylwetek członków swojej rodziny, których uznała za niezłomnych. Po przywitaniu autorki przez Beatę Pasternak dyrektor PCKiP, autorka fragmentami książki wprowadziła zgromadzonych w miętnieńskim dworku w historię początków jej zainteresowania rodzinną genealogią, którą interesowała się od lat młodzieńczych. Renata Głasek ? Kęska przybliżyła zgromadzonym powód tego że promocja książki odbywa się właśnie na ziemi garwolińskiej.

20.12.2018 09:40
Posłuchaj Szopki z Tary
Posłuchaj Szopki z Tary

To będzie wyjątkowe świąteczne spotkanie i jedyna okazja, aby usłyszeć to, co zesłańcy Syberyjscy przygotowali, obchodząc święta Bożego Narodzenia. 27 grudnia w Centrum Sportu i Kultury będzie można posłuchać słuchowiska radiowego ?Szopka z Tary?. Powstało ono na bazie własnoręcznie spisanego tekstu przedstawienia, które wystawili zesłańcy syberyjscy w Tarze. ? Szopkę z Tary dostałem od pani Marii Gniedziuk w połowie lat 80. Wystawiali ją zesłańcy w kaplicy w Tarze ? w scenie pudełkowej lalkami z drutami w głowach (marionetki sycylijskie). Tekst spisany własnoręcznie przez panią Marię stanowił pretekst do mojej pracy magisterskiej o życiu kulturalnym zesłańców nie tylko tych przebywających w Tarze. W ubiegłym roku zaadoptowaliśmy szopkę z redaktor Iwoną Borawską na słuchowisko radiowe ? mówi Andrzej Żak, inicjator spotkania, aktor teatralny.

20.12.2018 08:35
Gdzie jest Mikołaj? Ostatni w tym roku Artystyczny poranek
Gdzie jest Mikołaj? Ostatni w tym roku Artystyczny poranek

Kiedy za oknem sypie śnieg, a na niebie wschodzi Pierwsza Gwiazdka, wszyscy spotykamy się w rodzinnym gronie, aby świętować Boże Narodzenie. Nie może się rzecz jasna obyć bez prezentów, ale? gdzie jest święty Mikołaj? Santa? Sinterklaas? Babbo Natale? Weihnachtsmann? Podczas ostatniego w tym roku spektaklu w ramach ?Artystycznych poranków? najmłodsi wspólnie z Teatrem Itakzagramy szukali Mikołaja po całej Europie. Aniołek, pomocnik Świętego, nigdzie nie może go znaleźć, choć przeszukał każdy zakątek mikołajowej chatki. Również i Renifer Rudolf nic nie wie, a przecież, gdyby Mikołaj gdzieś wyjechał, on wiedział by o tym najlepiej ? jest przecież na czele jego zaprzęgu! Sprawa jest bardzo tajemnicza, a staje się jeszcze dziwniejsza, kiedy Aniołek znajduje pod choinką bombkę w kształcie ogórka, kilka węgielków i jakieś czarne ziarenka?

19.12.2018 09:10
Kamienie Milowe Niepodległości: Kaczmarski znany i nieznany
Kamienie Milowe Niepodległości: Kaczmarski znany i nieznany

Koncertem Tria Łódzko-Chojnowskiego Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zakończyło projekt Kamienie Milowe Niepodległości, czyli świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 14 grudnia zabrzmiały utwory Jacka Kaczmarskiego ? nie tylko te najbardziej znane piosenki, ale także teksty barda nigdy przez niego niewykonywane. Był to koncert upamiętniający 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Trio Łódzko-Chojnowskie ? trzej muzycy, których połączyła pasja wspólnej fascynacji osobą i twórczością zmarłego wybitnego poety, kompozytora i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Paweł i Witek (łodzianie) od dłuższego czasu występowali razem, grając utwory swojego mistrza. Tomek (chojnowianin) dołączył w czerwcu 2003 r. Kilka pierwszych występów publicznych zmotywowało ich do dalszej pracy. Postanowili skupić się nie tylko na odtwórczym wykonywaniu pieśni swojego mistrza, ale i na tworzeniu własnych piosenek ? zarówno do wierszy Kaczmarskiego, jak i innych poetów. Ich kompozycje doceniło jury XXXIII Spotkań Zamkowych ?Śpiewajmy Poezję? w Olsztynie, nagradzając zespół III nagrodą konkursu. Od chwili śmierci Jacka Kaczmarskiego czują na sobie ciężar obowiązku utrzymywania pamięci o Jacku i jego piosenkach. Starają się robić to jak najlepiej.

19.12.2018 09:02
Muzyka Wojtka Baduchowskiego i Przyjaciół
Muzyka Wojtka Baduchowskiego i Przyjaciół

Jak zawsze energetycznie, jak zawsze przy wypełnionej po brzegi sali. W niedzielny wieczór w Centrum Sportu i Kultury zagrał Wojtek Baduchowski i jego muzyczni przyjaciele. To był już trzynasty, ale wcale nie pechowy, koncert. Tym wydarzeniem CSiK zakończyło tegoroczną ?Koncertową jesień? Zaczęło się w 2006 roku koncertem pamięci Krzysztofa Klenczona. Od tamtej pory co roku Wojtek Baduchowski wraz z przyjaciółmi zabiera publiczność w podróż śladami wielkich, w większości nieżyjących już, polskich muzyków. Podczas niedzielnego koncertu można było usłyszeć między innymi utwór grupy Rezerwat ?Zaopiekuj się mną?, piosenki Daabu ?W moim ogrodzie? i ?Podzielono świat?, Republiki ?Telefony? i ?Białą flagę? czy Dżemu ?Cała w trawie?. Zabrzmiała też piosenka Tilt ?Runął już ostatni mur?, czyli tytułowe ?Nie dzieli nas nic?.

18.12.2018 17:37
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama