poniedziałek, 25 listopada 2024 07:42
Reklama
Kultura:

Kultura

Starostwo zaprasza na koncert
Starostwo zaprasza na koncert

31 marca w Garwolinie wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. To wydarzenie muzyczne jest częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wstęp wolny. Na wielki koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się w ramach obchodów ?Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych? mieszkańców powiatu garwolińskiego zapraszają starosta Mirosław Walicki wraz z wicestarostą Iwoną Kurowską.

13.03.2019 06:47
W Parysowie śpiewali piosenkę poetycką i autorską
W Parysowie śpiewali piosenkę poetycką i autorską

To był muzyczny wieczór w kawiarnianym klimacie. W piątek w Parysowie odbył się IV Przegląd Piosenki Poetyckiej i Autorskiej. Oprócz młodych, zdolnych uczestników przeglądu, na scenie można było także usłyszeć zespół Namotane. Już od czterech lat w Parysowie odbywa się Przegląd Piosenki Poetyckiej i Autorskiej. Pierwszy taki przegląd odbył się w 2016 roku z inicjatywy lokalnego zespołu Namotane i miał na celu prezentację młodych muzycznych talentów z gminy Parysów. Obecnie założyciele zespołu - Maryla i Andrzej Oklesińscy - kierują artystycznie przedsięwzięciem przy wsparciu niemal wszystkich gminnych instytucji, przede wszystkim Urzędu Gminy i Rady Gminy Parysów.

27.02.2019 07:17
Ludowe ostatki w gminie Łaskarzew
Ludowe ostatki w gminie Łaskarzew

"Ostatki na Ludowo" to karnawałowa impreza integracyjna zorganizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Gminy Łaskarzew "Sięgamy Sukcesu", podczas której zebrani goście sięgnęli do tradycji naszych przodków i wspólnie bawili się i biesiadowali. Tak jak kiedyś bywało, by poczuć klimat tamtych dni, kiedy to ludzie potrafili wspólnie ciężko pracować i sobie pomagać, aby potem razem się weselić i integrować przy wspólnym stole. Karnawał to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Kilka ostatnich dni karnawału, trwające od ?tłustego czwartku? do północy wtorku poprzedzającego Środę Popielcową zwane są ostatkami, zapustami lub mięsopustem.

26.02.2019 07:36
Reklama
Teatr dla dorosłych w Miętnem
Teatr dla dorosłych w Miętnem

- Pomyśl, co by było, gdybyśmy się spotkali bez maski? Gdybyśmy nie musieli grać tych wszystkich ról, które zostały nam narzucone? A zagrali te, które najlepiej czujemy ? ? pytają organizatorzy i zapraszają do udziału w warsztatach teatralnych w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem wszystkich powyżej 18. roku życia. Udział bezpłatny. Zgłoś się już dziś na warsztaty teatralne skierowane do osób od 18. roku życia i spróbuj swoich sił na scenie. W programie między innymi zajęcia z emisji głosu, dykcji, pracy z ciałem oraz interpretacją tekstu.  Zakończeniem warsztatów będzie pokaz etiud zrealizowanych w ramach zajęć lub spektakl. Kiedy będą się odbywać warsztaty? W dwa lub trzy czwartki każdego miesiąca w godzinach 18:00 ? 19.30. Pierwsze warsztaty i spotkanie organizacyjne ? 14 marca. Zajęcia odbywać się będą na pewno do wakacji. O wakacjach zdecydują sami uczestnicy.

26.02.2019 06:36
Ranczo na żywo, czyli ?Jak nie oszaleć z facetem? już 14 marca w Garwolinie
Ranczo na żywo, czyli ?Jak nie oszaleć z facetem? już 14 marca w Garwolinie

14 marca w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie aktorzy znani z serialu Ranczo wystąpią w spektaklu ?Jak nie oszaleć z facetem?. Spektakl powstał na podstawie kultowego serialu ?Ranczo? i w oparciu o jego postacie. Sztuka napisana przez Roberta Brutter?a - scenarzysty Rancza oparta jest na specyficznym, charakterystycznym poczuciu humoru, ostro zarysowanych typach osobowości stworzonych przez aktorów, z dużą porcją znanych piosenek To opowieść o odwiecznych różnicach między myśleniem i postrzeganiem świata przez kobiety i mężczyzn, chwilami bardzo ostra i bezkompromisowa walka płci okraszona muzyką i humorem. To rodzaj wykładu i nauki dla wszystkich Pań jak radzić sobie z egzemplarzem jakim jest tytułowy facet, podczas którego wybrane metody prezentuje się na niniejszym egzemplarzu. Czy egzemplarz to przetrwa i pogodzi się ze swoją rolą, nie dającą mu szans w starciu z wszystkowiedzącymi i sprytnymi kobietami ?- oto jest pytanie.

25.02.2019 11:05
Historycznie Tłusty Czwartek w Miętnem
Historycznie Tłusty Czwartek w Miętnem

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zaprasza w ?Tłusty Czwartek do dworku w Miętnem na promocję kolejnego numeru Zeszytów Historycznych Ziemi Garwolińskiej Ludowego Towarzystwa ? Naukowo Kulturalnego Oddział Garwolin. Publikacje będą do nabycia podczas spotkania. Wstęp wolny 28 lutego o godz. 17.30 w dworku w Miętnem odbędzie się spotkanie z cyklu Karty Historii Ziemi Garwolińskiej związane z promocją nowego  Zeszytu Historycznego Ziemi Garwolińskiej nr 23 wydanego przez Ludowe Towarzystwo Naukowo Kulturalne Oddział Garwolin.

21.02.2019 07:08
Teatralny projekt dla dzieci w Miętnem ? trwają zapisy
Teatralny projekt dla dzieci w Miętnem ? trwają zapisy

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem ogłasza uzupełniający nabór do grupy teatralnej dzieci i młodzieży. Opiekunką artystyczną grupy w tegorocznej edycji Mazowieckiego Funduszu Teatralnego ?Mój Teatr? będzie aktorka Teatru Narodowego Magdalena Warzecha. Udział w projekcie jest bezpłatny. - W ubiegłym roku Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem wzięło udział w pierwszej edycji projektu Mazowiecki Fundusz Teatralny ?Mój Teatr? - programu MIK wspierającego edukacyjno-artystyczne działania teatralne. Mazowiecki Instytut Kultury również w tym roku zakwalifikował nas do kolejnej edycji  ? informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak. W 2018 roku nad grupą teatralną opiekę artystyczną sprawowała Emilia Krakowska. W ramach tej współpracy artystycznej dzieci przygotowały spektakl pt. ?Stół rodzinny?, który był wystawiony 7 grudnia na scenie ?Mała Warszawa? oraz 27 stycznia w Miętnem.

19.02.2019 06:32
To był czas bez nudy! Ferie w mieście 2019
To był czas bez nudy! Ferie w mieście 2019

Blisko 7000 osób skorzystało z oferty przygotowanej przez Centrum Sportu i Kultury na czas zimowego wypoczynku. ?Ferie w mieście? jak co roku to zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne, kino, teatr, wycieczka i zajęcia na Pływalni Miejskiej ?Garwolanka?. Ci, którzy ferie zimowe spędzali w domu, mogli skorzystać ze specjalnej oferty przygotowanej przez Centrum Sportu i Kultury. Przez dwa tygodnie zimowego wypoczynku najmłodsi mogli znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło zajęć sportowych, warsztatów, spotkania z teatrem i kinem.

14.02.2019 07:08
Co dzieciom w duszy gra? ?Małe Nutki? znów na scenie!
Co dzieciom w duszy gra? ?Małe Nutki? znów na scenie!

Piosenki dla dzieci w wykonaniu dzieci będzie można usłyszeć 27 i 28 marca w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Festiwal Piosenki Dziecięcej ?Małe Nutki? skierowany jest do przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół podstawowych. To druga edycja tego niezwykle radosnego wydarzenia. Festiwal Piosenki Dziecięcej ?Małe Nutki? to wydarzenie, któremu przyświeca idea edukacji muzycznej, budowania od najmłodszych lat aktywnych postaw odbiorcy kultury, popularyzacja twórczości skierowanej do dzieci i promocja małych talentów. - Chcemy dać szansę młodym i zdolnym mieszkańcom naszego regionu na postawienie pierwszych kroków na dużej scenie, ale przede wszystkim chcemy zachęcić dzieci do wykonywania piosenek stworzonych z myślą o nich, dopasowanych do ich wieku ? mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

12.02.2019 09:09
Artystyczne poranki, czyli teatr dla dzieci i rodziców
Artystyczne poranki, czyli teatr dla dzieci i rodziców

Ostatnie spotkanie z teatrem to była podróż do ?Zimowej Krainy Czarów?. W marcu będzie okazja do spotkania z ?Wielkim Odkrywcą?. Do czerwca Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza dzieci i rodziców na spektakle teatralne odbywające się w ramach cyklu ?Artystyczne poranki?. Mieszkańcy lodowej krainy: Pingwin Tup Tup, Łoś Anatol i Śnieżynka Marcelinka trafiają na folder zapraszający do Ciepłych Krajów gdzie znajduje się? Magiczny Pył! Pył ten według legendy spełnia marzenia. Bohaterowie decydują się na długą i niebezpieczną wyprawę, aby ziściły się ich pragnienia. Po drodze jednak okazuje się, że nie zawsze to, czego chcemy jest dokładnie tym, czego potrzebujemy. Napotkana w Ciepłych Krajach Pszczoła Wesoła uświadamia ich, że musimy zadbać o przyrodę, bo to ona nas wszystkich łączy. Łoś zakochuje się w Pszczole, a Pingwin zostaje sam. Ale może nie całkiem?? To historia, którą młodzi wielbiciele teatru poznali wczoraj. Spektakl Teatru w Ruchu pt. ?Zimowa Kraina Czarów? pozwolił dzieciom na czynny udział w wydarzeniach rozgrywających się na scenie, a także uczył, jak ważne jest dbanie o naturę, pokazał także, że tym, co pomaga spełniać marzenia jest nasza własna siła, dobroć i wiara w siebie.

11.02.2019 10:30
Ferie w gminie Sobolew z Gminnym Domem Kultury
Ferie w gminie Sobolew z Gminnym Domem Kultury

Powoli dobiegają końca ferie zimowe. W gminie Sobolew dzieci mogły uczestniczyć w okresie w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Gminnego Domu Kultury w świetlicach w Gończycach i Sobolewie. Z tegorocznego zimowiska skorzystało blisko stu dzieciaków. - Głównym celem, który realizowaliśmy w czasie tegorocznych ferii było upowszechnianie form aktywnego wypoczynku, rozwijanie umiejętności twórczego myślenia,  kształtowanie umiejętności współpracy w grupie. Najważniejsze jednak było to, aby dzieci spędziły miło i radośnie ten czas wolny od zajęć szkolnych ? informują pracownicy GDK.

08.02.2019 07:35
Ferie z legendą i bohaterami
Ferie z legendą i bohaterami

W trakcie zimowych ferii Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza do dworku w Miętnem dzieci i młodzież na niezwykle ciekawe warsztaty, w trakcie których uczestnicy udadzą się w poszukiwanie legend oraz bohaterów ziemi garwolińskiej. W środę 30 stycznia, młodzi odkrywcy, wędrując po karcie starej mapy, napotkają m.in. ducha królowej Bony z zamku w Kozłowie i Czarta z Pogorzelca. Poznają mało znane legendy o Łysej Górze, tajemnym tunelu w Podzamczu, świętym źródle w Krempie, Pułkowej Górze koło Łaskarzewa, ośle Maryi i Józefa, który pozostawił ślad na kamieniu w Cyganówce, utopcach z Wilgi, wróżkach zbożowych z Podebłocia, zapadłym pod ziemię kościele w Godziszu i wiele innych fascynujących podań.

29.01.2019 10:51
Już dziś! Koncert z babcią i dziadkiem w Miętnem
Już dziś! Koncert z babcią i dziadkiem w Miętnem

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza do dworku najmłodszych odbiorców kultury wraz ze swoimi babciami i dziadkami do udziału w interaktywnym koncercie. To już dziś! Z okazji Dnia Babci i Dziadka, dzieci wspólnie z muzykami zaśpiewają babciom i dziadkom tradycyjne piosenki z dawnych lat. Interaktywny koncert poprowadzą Kasia i Rafał Rokiccy - muzycy utytułowani nagrodami w dziedzinie kompozycji, instrumentalistyki i improwizacji. Podzielą się z uczestnikami pasją do muzyki i pięknym dźwiękiem, pokażą świat poprzez muzyczną podróż.

29.01.2019 09:28
Wygraj Spacerownik Żelechowa
Wygraj Spacerownik Żelechowa

W środę 23 stycznia w Ratuszu Urzędu Miejskiego w Żelechowie odbyło się podsumowanie projektu oraz promocja i prezentacja ?Subiektywnego Spacerownika po Żelechowie?.  Twórcy podzielili się z uczestnikami mapkami, opowiedzieli o projekcie i kulisach powstawania mapki, a także o tym jak ją będzie można zdobyć. Wydanie spacerownika było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu ?Patriotyzm Jutra?.  Kwota dotacji wyniosła 6 999,99 zł, dzięki czemu wydrukowano na początek 1 200 egzemplarzy. Spacerownik jest swego rodzaju archiwum pamięci. Składa się z arkusza dwustronnie zadrukowanego z planem Żelechowa i opisami miejsc wskazanych przez mieszkańców, uczestników mapowania. Dzięki mapie poznacie Żelechów z zupełnie innej strony. Zaprowadzi ona do miejsc, których w większości nie można znaleźć w zwykłych przewodnikach turystycznych, a także przybliży niezwykłe historie, które miały miejsce w mieście i przypomni ważne dla lokalnej społeczności osoby.

29.01.2019 08:38
Ale odlot! Czas na teatr w zimowym wydaniu
Ale odlot! Czas na teatr w zimowym wydaniu

Pierwszy w tym roku ?Artystyczny poranek? widzowie spędzili w towarzystwie Teatru Kultureska. Spektakl ?Skrzydlaty odlot? porwał publiczność. A przed nami dwie nowe okazje do spotkania ze sztuką dla najmłodszych. W pierwszy poniedziałek ferii będzie historia o Bałwanku, a na zakończenie zimowego wypoczynku CSiK zaprasza dzieci do ?Zimowej Krainy Czarów?. A wszystko zaczęło się na dachu, wśród wysokich kominów... Tam spotkali się ze sobą Gołąb Gienio, Papuga Pelagia i Sowa Sonia. Te wesołe ptaki postanowiły spełnić swoje marzenia i zbudować teatr! Żeby to jednak osiągnąć muszą dolecieć aż do słońca - bo, jak głosi legenda, gdy dotkną słońca zdobędą wszelkie bogactwa. Ich plany pokrzyżowało jednak nieoczekiwane zdarzenie - w powietrzu pojawił się smog, który uniemożliwił im wymarzony lot. Ptaki postanowiły odnaleźć przyczynę smogu i zwalczyć zanieczyszczenia. Skąd się wziął gęsty dym z kominów? Dlaczego w powietrzu unosi się smog? Czy ktoś nie chce, aby ptaki stworzyły teatr? Dzieci wraz z bohaterami spektaklu poszukiwały odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

25.01.2019 08:56
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama