sobota, 23 listopada 2024 13:17
Reklama
Kultura:

Kultura

Poezja Stachowskiego wciąż żywa
Poezja Stachowskiego wciąż żywa

- Gratulacje dla was, że sięgnęliście po trudną poezję poety z naszych stron ? mówiła do uczestników konkursu ?Józef Stachowski - poeta z moich stron? Iwona Poreda, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie. Wczoraj ponad 30 uczniów szkół z powiatu recytowało wiersze Józefa Stachowskiego. Wśród widzów przesłuchań był wyjątkowy gość. ? Dziękuję wam za przypomnienie utworów stryja mojego męża ? mówiła Helena Stachowska, krewna poety.

12.03.2013 06:52
Twórczo w GCAK
Twórczo w GCAK

Gminne Centrum Sportu i Kultury w Sulbinach już od ponad roku prowadzi zajęcia plastyczne, manualne i ruchowe dla dzieci i młodzieży. Coraz więcej propozycji pojawia się także dla starszych. To właśnie z myślą o nich organizatorzy przygotowali warsztaty twórcze dla dorosłych i seniorów. Dla tych którzy chcieliby rozwinąć swoje zdolności artystyczne i manualne, GCAK przygotowało wiele ciekawych zajęć. Uczestnicy będą wykonywać kosze, obrazy, gliniane naczynia, apaszki czy kwiaty z bibuły. W programie jest także między innymi renowacja starych przedmiotów, wykonywanie biżuterii, decoupage, metaloplastyka oraz malowanie na szkle.

11.03.2013 08:29
Historyk opowie o Żołnierzach Wyklętych
Historyk opowie o Żołnierzach Wyklętych

Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych zaprasza na spotkanie z historykiem, publicystą i pisarzem Leszkiem Żebrowskim, który 11 marca wygłosi w Garwolinie wykład na temat ?Żołnierzy Wyklętych?. Prelegent jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi badania nad dziejami polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po 1945 roku, jest pionierem badań nad Narodowymi Siłami Zbrojnymi w Polsce.

07.03.2013 17:00
Reklama
Kapliczki ocalone
Kapliczki ocalone

?Ocalić od zapomnienia? to tytuł kolejnej książki wydanej przez Lokalną Grupę Działania Forum Powiatu Garwolińskiego. Wydawnictwo poświęcone jest kapliczkom i krzyżom zlokalizowanych na obszarze LGD. ? Jedne skromne, drugie proste, inne rozbudowane, kolorowe. Zdawać się może, że są od zawsze. Stanowią trwały element polskiego krajobrazu, stanowiąc jego niezaprzeczalną ozdobę, będąc zarazem jego perłami. Są przede wszystkim znakiem wiary naszych przodków. Są także elementem ich kultury i wierności tradycji. Często są świadkami historii tych ziem, świadectwem szczególnych wydarzeń. Wiele z nich to najcenniejsze zabytki okolicy ? napisał w słowie wstępnym autor opracowania Kazimierz Paciorek.

07.03.2013 12:19
Internetowa rewolucja w kinie ?Wilga?
Internetowa rewolucja w kinie ?Wilga?

Bez wychodzenia z domu i stania w kolejce. Już od maja bilety do garwolińskiego kina będzie można zarezerwować i kupić przez Internet. 60 proc. kosztów kolejnej inwestycji w kinie pokryje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Kino ?Wilga? otrzymało dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na zakup komputerowego systemu sprzedaży biletów zintegrowanego z rezerwacją i sprzedażą internetową. To kolejna po cyfryzacji, montażu nowego ekranu i instalacji systemu Dolby Digital 7.1 wielka inwestycja w kinie.

04.03.2013 14:59
Michałówka i Maciejowice wyróżnione
Michałówka i Maciejowice wyróżnione

Weronika Kot ze Szkoły Podstawowej w Michałówce (gm. Garwolin) i Natalia Czernik z Publicznego Gimnazjum w Maciejowicach zostały laureatkami konkursu plastycznego ?Uczeń na drodze?. Spośród ponad 200 prac ich dzieła okazały się najlepsze. Konkurs zorganizowany został przez Fundację Pomocy dla Dzieci Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych pod honorowym patronatem posła na Sejm RP Krzysztofa Borkowskiego. Skierowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjum ze wschodniego Mazowsza.

28.02.2013 07:17
Ziutek w trasie koncertowej
Ziutek w trasie koncertowej

Wróci? ? Już nie wróci twój chłopiec, dziewczyno. ? Dziś idę walczyć, mamo, może nie wrócę więcej. To nie tylko artystyczna wyobraźnia poety, to rzeczywistość przelana na papier. Bolesna prawda, od której nie możemy i nie powinniśmy uciekać, dumni ze swoich przodków, którzy przelali krew za ojczyznę. W niedzielne popołudnie w Centrum Sportu i Kultury usłyszeliśmy koncert promujący płytę ?Wspomnij Ziutka?, którego organizatorem była Fundacja Sztafeta. Dla starszych i młodszych, z humorem i na poważnie, ostry rock i stara warszawska nuta, a przede wszystkim słowo i muzyka. Wszystko połączył Józef Szczepański, który 30 listopada 2012 roku skończyłby 90 lat. Zginął w powstaniu warszawskim, walcząc w batalionie Parasol. Jego dowcipne komentarze dotyczące konspiracyjnego, a później powstańczego życia przysporzyły mu sławy. Jest autorem wielu wojennych utworów, z czego zachowało się jedynie 17. Perełką jest ?Pałacyk Michla?, który szybko stał się hymnem batalionu, utwór dodawał walczącym na śmierć i życie otuchy i nadziei.

26.02.2013 07:04
Wspomnij Ziutka już w najbliższą niedzielę
Wspomnij Ziutka już w najbliższą niedzielę

Koncert poświęcony pamięci Józefa Szczepańskiego z udziałem Teatru Muzycznego ?Od Czapy?, zespołu Trupia Czaszka i Tadka Firmy Solo już w najbliższą niedzielę w Domu Kultury w Garwolinie. Będzie to także premiera płyty ?Wspomnij Ziutka?. Mamy do rozdania zarówno płyty jak i bilety na koncert. Józef Szczepański ps. "Ziutek" to powstaniec warszawski, autor słów m.in. do najsłynniejszej powstańczej piosenki "Pałacyk Michla". Pozostawił po sobie kilkanaście wojennych wierszy, humorystycznych i poważnych, świetnie nadających się do opracowania muzycznego. Ten walor został wykorzystany przy projekcie Fundacji Sztafeta, którego pierwszym etapem był koncert "Ziutkowi na urodziny" w Muzeum Powstania Warszawskiego w listopadzie 2012. Było to ważne artystyczne wydarzenie łączące pokolenia, wypełniające salę po brzegi zarówno starszą jak i młodszą widownią. Obejrzało go ponad 800 osób.

21.02.2013 07:24
Graficy z ZSP nr 1 w Garwolinie w ogólnopolskim finale
Graficy z ZSP nr 1 w Garwolinie w ogólnopolskim finale

Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie znaleźli się w Ogólnopolskim Finale Konkursu Grafkom 2013. W połowie marca powalczą o zwycięstwo w Bydgoszczy. Grafkom to jeden z najbardziej znanych polskich konkursów graficznych. W tym roku konkurs odbył się po raz dwudziesty trzeci. Organizatorami konkursu są Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 w Bydgoszczy. Celem konkursu jest między innymi popularyzacja grafiki komputerowej, jako współczesnej dziedziny sztuki, poszerzanie wiedzy na temat grafiki komputerowej oraz wdrażanie do twórczego spędzania czasu.

20.02.2013 14:39
Coś optymistycznego Kasi Kowalskiej
Coś optymistycznego Kasi Kowalskiej

Najpierw szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a później występ Kasi Kowalskiej z zespołem. Tak przebiegało tegoroczne seminarium szkoleniowo-artystyczne. Każdego roku w sali widowiskowej CSiK w Garwolinie odbywa się seminarium z zakresu ochrony przeciwpożarowej połączone z występami znanych artystów. Wczoraj ważne kwestie bezpieczeństwa poruszał druh Stefan Todorski. Wiceprezes zarządu wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Siedlcach przypomniał m.in. o sposobach radzenia sobie z pożarem w zarodku. Widzowie Domu Kultury obejrzeli dwa filmy szkoleniowe. Pierwszy przestrzegał przed niewidzialnym zabójcą, czyli tlenkiem węgla. W drugim przedstawiono prawidłowe sposoby informowania o zagrożeniach.

17.02.2013 11:36
Strażak z Garwolina w ?Jaka to melodia??
Strażak z Garwolina w ?Jaka to melodia??

Łukasz Makulec, strażak OSP Garwolin, student Akademii Obrony Narodowej wystąpił w dzisiejszym odcinku programu ?Jaka to melodia??. 21-latek grę zakończył tuż przed finałem. W pierwszej rundzie garwolinianin dwukrotnie nieskutecznie próbował odgadnąć utwór, w tym piosenkę Bajmu. Na początku drugiej części programu strażak w oka mgnieniu, po pierwszych nutkach, rozpoznał ?Takie tango? Budki Suflera. Wygrane 200 zł pozwoliły studentowi III roku logistyki na przejście do kolejnego etapu telewizyjnej zabawy. Tam nie poszło już tak dobrze i tuż przed finałem Łukasz Makulec odebrał kuferek słodyczy od Roberta Janowskiego.

15.02.2013 17:12
Neo-Nówka w garwolińskim wydaniu
Neo-Nówka w garwolińskim wydaniu

Dwie godziny śmiechu po pachy zagwarantował dzisiaj mieszkańcom powiatu kabaret Neo-Nówka. Wrocławska grupa do programu włączyła garwolińskie akcenty. Było o Rębkowie, wycieczce do Parysowa czy autostradzie w Uninie. Widownia Centrum Sportu i Kultury szybko zaliczyła test integracyjny, co zwiastowało dużo śmiechu w dalszej części występu. Neo-Nówka pokazała to z czego słynie najbardziej. ? Zaprezentujemy przekrój naszych skeczów o Polakach, czyli nas samych. Wiecie przecież jacy jesteśmy wyjątkowi ? mówił na początku Roman Żurek.

08.02.2013 18:53
Łaskarzew zaprasza na spotkanie z internetem
Łaskarzew zaprasza na spotkanie z internetem

W ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans, Stowarzyszenie CIA w Łaskarzewie szuka chętnych osób z Łaskarzewa do wzięcia udziału w 4 bezpłatnych spotkaniach z internetem. Organizatorzy będą starali się zachęcić szczególnie starsze osoby do korzystania z internetu i komputera. PCRS to inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach. W ramach projektu Stowarzyszenie Centrum Integracyjno Animacyjne w Łaskarzewie zaplanowało na luty 4 spotkania, w tym jedno wyjazdowe. Ale na tym nie koniec. ? Kolejne spotkania planuję w zależności od zainteresowania na marzec, kwiecień i maj 2013 r. ? informuje Marek Kusak, wiceprezes Stowarzyszenia CIA.

08.02.2013 09:28
Józef Stachowski ? poeta z moich stron
Józef Stachowski ? poeta z moich stron

3 marca przypada 100. rocznica urodzin Józefa Stachowskiego. W ramach upamiętnienia tego wybitnego poety ziemi garwolińskiej Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie organizuje konkurs recytatorski . Udział w nim mogą wziąć uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu garwolińskiego. Celem konkursu jest kształtowanie kultury żywego słowa , doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz aktywizowanie miłośników poezji . Ponadto konkurs ma na celu poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu młodego człowieka. ? Wybraliśmy formułę konkursu recytatorskiego ponieważ uważamy, iż o twórcy najwięcej powiedzieć mogą jego dzieła, a te także z przyczyn obiektywnych-brak wznowień są niestety jeszcze słabo znane ? wyjaśniają organizatorzy.

07.02.2013 11:57
Na naukę nigdy nie jest za późno
Na naukę nigdy nie jest za późno

Dowodem na to są uczestnicy kursu komputerowego dla seniorów, który odbywał się w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans. W zeszły piątek w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie 13 osób odebrało certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia. - Dziękuję, że wzięliście państwo udział w naszym projekcie, bo to też wymagało chęci i mobilizacji by wyjść z domu. Mamy nadzieję, że chociaż troszeczkę przybliżyliśmy państwu tajniki komputera i Internetu ? mówiła Iwona Poreda, dyrektor Miejsko Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie.

04.02.2013 08:22
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama