piątek, 27 września 2024 13:20
Reklama

Kultura

Ikony z domowego zacisza
Ikony z domowego zacisza

- Dobrze, że kultura nie zna granic i nie potrzebuje wiz ? mówił wczoraj Petru Costin z Mołdawii, kolekcjoner ikon, które przez najbliższe trzy tygodnie można obejrzeć w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem. Wśród nich dzieła przedstawiające portrety świętych i sceny ze Starego i Nowego Testamentu powstałe na przestrzeni pięciu stuleci. Tylko kilka z nich pochodzi z cerkwi, większość to ikony domowe. - Bardzo cieszę się, że ta wystawa trafiła do nas przed tym, jak zobaczą ją mieszkańcy Warszawy. Każda wystawa podnosi artystycznie nasz rejon, możemy poznać inną kulturę. Każda ikona ma tu swoją duszę ? mówił starosta Marek Chciałowski, mecenas wystawy?Świętość codziennego użytku?.

04.11.2011 10:04
Kobieta w kolorze wybrana
Kobieta w kolorze wybrana

Weronika Jarząbek i Żaneta Winiarek to zwyciężczynie drugiego etapu konkursu fotograficznego FotoKreacje, którego tematem była ?Kobieta w kolorze?. To właśnie ich zdjęcie internauci uznali za najlepsze. Przez tydzień trwało głosowanie na portalu społecznościowym Facebook. Każde kliknięcie ?Lubię to? pod zdjęciem oznaczało oddanie głosu na tę konkretną fotografię. Wczoraj wieczorem poznaliśmy wyniki. Zdjęcie autorstwa Weroniki Jarząbek, na którym możemy zobaczyć Żanetę Winiarek spodobało się najbardziej i zdobyło ponad 800 głosów. W nagrodę dziewczyny otrzymają po 300 złotych.

03.11.2011 09:07
Wenecja oczami sześciolatka
Wenecja oczami sześciolatka

Damian Szubiński ma dopiero 6 lat, a już w następnym tygodniu będzie miał swoją pierwszą wystawę fotograficzną. Zdjęcia z wyprawy do Wenecji najpierw zachwyciły rodzinę, a teraz będą mogli je zobaczyć wszyscy mieszkańcy Garwolina i okolic. Wernisaż wystawy ?Wenecja w obiektywie sześciolatka? już 9 listopada. Na początku kwietnia tego roku Damian wraz z tatą i dwoma wujkami wyruszył na kilka dni do Wenecji. Efekty męskiej wyprawy z aparatem na szyi zaskoczyły dorosłych uczestników wycieczki. - Podczas pobytu osobiście wykonałem bardzo dużo zdjęć, kiedy jednak zobaczyłem zgrane około 200 zdjęć wykonanych przez Damiana moje zaskoczenie i podziw były jeszcze większe niż przy wybiórczym spoglądaniu na wyświetlacz jego aparatu w Wenecji ? opowiada Darek Szubiński, tata Damiana i fotograf z zawodu.

02.11.2011 20:02
Kinomaniacy walczą o bilet
Kinomaniacy walczą o bilet

Pierwszy miesiąc konkursu na garwolińskiego kinomaniaka za nami. Do tej pory wzięło w nim udział 285 osób. Od połowy września do końca października kino Wilga odwiedziło ponad 9 tys. widzów. W ubiegłym roku w tym samym czasie filmy obejrzało 5 tys. osób. Przed nami kolejny miesiąc filmowych hitów w ?Wildze? i kolejne szanse na zdobycie półrocznego darmowego zaproszenia na wszystkie filmy wyświetlane w naszym kinie. Joanna Brauze, Anna Gawinek, Agnieszka Głaszcz, Wioleta Grzegrzółka, Anetta Jasińska, Cezary Jasiński, Marta Jaskólska, Aleksandra Karczmarczyk, Jarosław Luśnia, Monika Luśnia, Iwona Ragus, Marta Rostowska i Witold Sierański. Te osoby obejrzały w październiku dwa filmy i na razie prowadzą w rankingu. Pozostali uczestnicy konkursu mają na swoim koncie po jednym bilecie. Ale nic straconego. Konkurs trwa jeszcze przez 5 miesięcy.

02.11.2011 15:44
Fire Show na razie bez ognia
Fire Show na razie bez ognia

W poniedziałkowy wieczór na placu przy garwolińskim amfiteatrze można było zobaczyć pokaz tańca poi w wykonaniu tancerzy grupy WG. Na razie co prawda bez ognia, ale już za dwa miesiące mieszkańcy zobaczą Fire Show w pełnej krasie. Co to jest poi? - Taniec z poi wywodzi się od plemienia Maori z Nowej Zelandii. Istnieje kilka teorii co do jego korzeni, najbardziej rozpowszechniona jest ta, że to kobiety szyjące ubrania dla całej wioski, zaczęły ćwiczyć swoją zręczność kręcąc sznurkami obciążonymi kamieniami. Zauważyły jednocześnie, że ich ciało wpada wtedy w naturalny taniec. Z czasem zaczęto to łączyć ze śpiewem i wykorzystywać podczas różnorodnych obrzędów- kamienie zamieniano na kolorowe kule czy kwiaty ? tłumaczy Rafał Pięknik, instruktor grupy Fire Show działającej od września w garwolińskim Centrum Sportu i Kultury.

02.11.2011 09:39
Świąteczne spotkanie niepełnosprawnych
Świąteczne spotkanie niepełnosprawnych

Wspólne śpiewnie kolęd, wybór najpiękniejszej kartki świątecznej, ozdoby choinkowej i stroika. To wszystko już na początku grudnia w ramach II Spotkania Bożonarodzeniowe Osób Niepełnosprawnych . Ta duża przedświąteczna impreza to inicjatywa kulturalna Stowarzyszenia Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego dla osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych mieszkańców powiatu garwolińskiego oraz kilku sąsiednich powiatów powiatu garwolińskiego. Impreza pod nazwą ?II Regionalne Spotkanie Bożenarodzeniowego Osób Niepełnoprawnych Garwolin 2011? został zaplanowana 9 grudnia 2011 r. (piątek), w godz. 10.00 ? 15.00, w garwolińskim domu kultury.

31.10.2011 09:28
Teraz czas na Wasz głos
Teraz czas na Wasz głos

Uczestnicy niedzielnych FotoKreacji wybrali zdjęcie, na których ich zdaniem najlepiej widać temat ?Kobieta w kolorze?. Teraz najlepsze zdjęcie wybiorą internauci. Liczy się liczba ?lubiących to?. Debiutancka edycja FotoKreacji przyciągnęła 10 fotografów, zarówno początkujących, jak i tych z większym doświadczeniem, i 13 modelek.

27.10.2011 08:50
Byli FotoKreatywni
Byli FotoKreatywni

To była pierwsza, ale jak zapowiadają organizatorzy, nie ostatnia impreza fotograficzna w Garwolinie.  Debiutancka edycja FotoKreacji przyciągnęła 10 fotografów, zarówno początkujących, jak i tych z większym doświadczeniem, i 13 modelek. - W Garwolinie nie było jeszcze takich imprez, a fotografia staje się coraz bardziej popularna i dostępna. Chcieliśmy skonfrontować środowisko fotografów i modelek i dać im szansę na zdobycie nowych kontaktów. Dzięki temu modelki i fotografowie zyskają nowe zdjęcia do swoich portfolio - mówiła Luiza Kondej z Centrum Sportu i Kultury, organizator FotoKreacji.

24.10.2011 08:25
Chóralna uczta
Chóralna uczta

Osiem minikoncertów, podczas których usłyszeć można było dzieła muzyczne z całego świata. Na koniec wspólne wykonanie przez prawie 200 chórzystów ?Alleluja? z oratorium Mesjasz Heandla. Tak wyglądała uroczysta gala kończąca IV Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie. - To jest chwila, na którą czekałem cały rok. To największy chór na Mazowszu, a może nawet i w Polsce, ale też dzieło jedno z największych ? mówił Radosław Mitura, współorganizator festiwalu, chwilę przed wykonaniem finałowego ?Alleluja?.

17.10.2011 10:31
Chóry na start
Chóry na start

- Możemy być dumni, że w małym mieście mamy tak duży festiwal ? mówił dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia w Garwolinie Radosław Mitura inaugurując IV Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej. Pierwszy akcent imprezy, która potrwa na terenie powiatu do niedzieli, odbył się dzisiaj w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. - Bardzo się cieszę, że muzyka chóralna ponownie zagościła w naszym mieście ? zaznaczał Marek Chciałowski. Starosta powiatu razem z burmistrzem Garwolina i marszałkiem województwa jest patronem honorowym DMC.

14.10.2011 18:08
Retrospektywa laboratorium
Retrospektywa laboratorium

Kilkadziesiąt zdjęć autorstwa uczestników Foto Laboratorium Artystycznego można oglądać w Galerii Kotłownia w podziemiach Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Szczególnie ciekawie prezentują się zdjęcia wykonane technikami eksperymentalnymi. Inauguracja wystawy odbyła się wczoraj. Na ścianach Kotłowni zawisły zdjęcia, które są owocem rocznej pracy uczestników zajęć fotograficznych prowadzonych przez garwoliński Dom Kultury. ? Brak studia fotograficznego posłużył nam. Pozytywnie wpłynęło to na kreatywność młodych artystów ? mówiła Luiza Kondej, prowadząca zajęcia w Foto Laboratorium Artystycznym.

14.10.2011 06:21
3D oficjalnie ruszyło
3D oficjalnie ruszyło

Choć pierwsi widzowie już obejrzeli film w wersji 3D, dopiero dziś uroczyście otwarto kino "Wilga" w nowym formacie. Już jutro premiera "Bitwy warszawskiej". A o tym, jak ogląda się filmy w specjalnych okularach przekonali się dziś: władze miasta, radni, dyrektorzy i nauczyciele garwolińskich szkół.   - Nie ma kina w Mińsku Mazowieckim i w Otwocku, a u nas jest i działa bardzo dobrze. Zmodernizowaliśmy nagłośnienie, wymieniliśmy fotele, w ubiegłym roku założyliśmy klimatyzację, a teraz mamy nowy projektor cyfrowy. W tym miejscu chciałbym podziękować szczególnie przewodniczącemu rady miasta Markowi Jańcowi, który osobiście się zaanagażował w to, żeby kino 3D powstało i panu burmistrzowi, który także od początku był zwolennikiem tego pomysłu - mówił dziś Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury.

29.09.2011 17:37
Darmowe filmy dla kinomaniaków
Darmowe filmy dla kinomaniaków

Już w najbliższy piątek w garwolińskim kinie Wilga premiera filmu ?Bitwa warszawska? w 3D. Tego dnia rusza także filmowy konkurs ? nie lada gratka dla wszystkich kinomaniaków. Kto przez pół roku obejrzy najwięcej filmów, wygra półroczne, podwójne zaproszenie na wszystkie wyświetlane w Garwolinie produkcje. ?Bitwa warszawska? to pierwsza pełnometrażowa produkcja polska w 3D. W filmie Jerzego Hoffmana zobaczymy między innymi Nataszę Urbańską i Borysa Szyca. W dniu ogólnopolskiej premiery, 30 września, film wejdzie na ekrany także w garwolińskiej ?Wildze?.

26.09.2011 07:24
NaVi zadebiutował w Garwolinie
NaVi zadebiutował w Garwolinie

Ciężko pracowali przez rok. W niedzielny wieczór można było podziwiać efekty. NaVi zadebiutował na garwolińskiej scenie, skąd ma nadzieję wyruszyć w Polskę. Następny przystanek ? Warszawa. ? Zaczęło się wszystko od Marka Gryzieckiego, ode mnie i od Mateusza Michalika. Napisaliśmy teksty, skomponowaliśmy piosenki i zaczęliśmy je aranżować. Dokonaliśmy pierwszych nagrań i potem znaleźliśmy producenta, którym zgodził się być Michał Grymuza ? opowiada Paweł Poszytek, gitarzysta zespołu.

20.09.2011 10:01
Mazowiecki wrzesień '39 pod lupą
Mazowiecki wrzesień '39 pod lupą

Fotograficzna relacja z wydarzeń, które rozegrały się na terenie Mazowsza w 1939 roku. Mapy stoczonych bitew i odznaki wojskowe - to tylko część lekcji historii zaprezentowanej dzisiaj w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem.   - W pigułce chcieliśmy przedstawić to, co się działo na Mazowszu we wrześniu 1939 roku, ponieważ z reguły kojarzymy wydarzenia, ale całościowo się gubimy. Natomiast żywy kontakt, możliwość cofnięcia się do tamtych czasów za sprawą fotografii daje nam namacalny dowód na to, co dokładnie przeżywali nasi przodkowie - mówił Jan Engelgard, historyk i publicysta, który wraz z Pawłem Bezakiem przygotował scenariusz wystawy. Autorem rysunków inspirowanych zdjęciami był Bogdan Wróblewski.

15.09.2011 15:05
Reklama
Reklama
Reklama