niedziela, 20 października 2024 22:16
Reklama

Śmieciowa rewolucja dopiero za rok

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Teraz za wywóz śmieci będą odpowiadały samorządy. Dla Garwolina, teoretycznie, nic się nie zmienia, bo mieszkańcy i tak podjęli taką decyzję w referendum. Ale wszystkie wymogi ustawy ?śmieciowej? sprawią, że zmian możemy się spodziewać dopiero w połowie przyszłego roku. Ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Gminy będą miały 18 miesięcy na to, żeby przystosować się do nowych przepisów i zorganizować wywóz odpadów. Gdyby nowelizacja nie została przyjęta miasto mogłoby zlecić wywóz śmieci swoim spółkom, a tak musi wyłonić firmę w drodze przetargu.

Do tej pory także to na przedsiębiorcy spoczywał obowiązek gospodarowania śmieciami. Teraz zgodnie z przepisami to miasto musi wskazać miejsce, gdzie śmieci będą wywożone. Będą to tak zwane regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych. I to jest w tej chwili największy problem gmin. ? My nie mamy takiego miejsca. Marszałek województwa ma pół roku od wejścia w życie ustawy, żeby wskazać takie instalacje, gdzie będziemy składować śmieci. Dopiero wtedy będziemy mogli ogłosić przetarg, ponieważ taka informacja musi się znaleźć w specyfikacji ? tłumaczy Albert Baran z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Garwolinie.

To, którą instalację wskaże nam marszałek nie jest bez znaczenia. Opłata, którą wszyscy mieszkańcy będą uiszczać miastu będzie uwzględniała koszty odbioru, odzysku i recyklingu i transportu śmieci. Im dalej, tym niestety będzie drożej. Opłata może być naliczana od liczby osób zameldowanych, zamieszkałych w gospodarstwie domowym, na podstawie liczby zużytej wody czy powierzchni lokalu. ? Najrozsądniejsze byłoby naliczanie opłat od osób zamieszkałych, a nie zameldowanych i takie rozwiązanie chcielibyśmy wprowadzić. Prawdopodobnie miasto będzie odbierało śmieci tylko od mieszkańców. Osoby świadczące różnego rodzaju usługi, przedsiębiorcy będą gospodarowali odpadami na obecnych zasadach. Ustawa daje możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania ? wyjaśnia Albert Baran.

W tej chwili na terenie Garwolina działają 4 firmy, które mają wszystkie niezbędne pozwolenia i mogłyby odbierać śmieci. W przetargu może wygrać jedna firma, która obsłuży wszystkich mieszkańców. Istnieje także możliwość podziału miasta, ale zdaniem urzędników doprowadziłoby to do zróżnicowania cen.

Justyna Dybcio


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Adam 29.07.2011 07:05
Ja też mieszkam na Romanówce i mam dość spadającej szczególnie zimą sadzy z komina tej przestarzałej technologicznie kotłowni. Nowoczesna spalarnia śmieci to nie to samo co ognisko z palącym się plastykiem. Jest to instalacja zupełnie nie uciążliwa dla otoczenia. Wiem co piszę bo długi czas mieszkałem blisko takiej spalarni. Naprawdę nie ma się czego bać.

veto 29.07.2011 06:19
A ja mieszkam na Romanówce i na żadną spalarnie pod moim oknem nie pozwole!!!!!

konio 28.07.2011 17:45
Też tak uważam jeśli chodzi o basen (naprawdę grube pieniądze) to mimo wszystko nie wierzę ,że tam wszystko odbyło się czysto (bez podpórki) to za gruba sprawa żeby przeprowadzić bez pomocy parlamentarzystów.Żeby było jasne ,wiem co mówię ,natomiast można było napisać wniosek który mieściłby się powiedzmy w pierwszej 50 -ce a nie na 206 miejscu bo to wstyd i żenada.Ktoś kto zajmuje się tą dziedziną w UM powinien ponieść konsekwencje,albo umie pisać wnioski i ma na to czas albo niech zmieni zawód ,ma Pani pełną rację Pani Agnieszko ..no może z tymi karami to bym nie przesadzał ,ale nagana się należy.A może Państwo Radni zainteresują się tym problemem i zapytają jak jest z pozyskiwaniem pieniędzy i cóż za "profesjonalista" -imiennie, się tym zajmuje,może warto na sesji zająć się personalnie tą osobą bo to nie tylko problem Burmistrza.Pozdrawiam!!!!konio

Agnieszka 28.07.2011 10:39
Pomysł ze spalarnią bardzo dobry...tylko kto by w UM napisał dobry wniosek? Osoby, które są za to u nas odpowiedzialne powinny zostać rozliczone z tego że miasto bezpowrotnie traci przez ich lenistwo i niekompetencje szansą pozyskania funduszy na wiele ważnych inwestycji. Za błędy stawia się przed sądem pielęgniarki, lekarzy, policjantów, nauczycieli, a dlaczego nie można urzędników?

konio 27.07.2011 09:42
Przy obecnej technologii spalania,potrzebna jest tylko kasa na przystosowanie.Pozdrawiam!!!!konio

Adam 27.07.2011 08:21
Ja bym proponował przystosować kotłownię na romanówce do spalania śmieci. Zaoszczędzono by na kosztach utylizacji śmieci a i ciepło było by tańsze. Pieniądze na taką inwestycję pewnie by się z jakiegoś programu unijnego albo ministerswa ochrony środowiska udało zdobyć. Widziałem takie spalarnie w wielu miastach w Niemczech i żadnego smrodu wokół nie było.

Reklama
Reklama
Reklama