Dlatego Dorota Opalińska-Mucha z Urzędu Miasta Garwolin uważa, że nadal droga tradycyjna rejestracji będzie na naszym terenie najpopularniejsza. ? Nadal można przyjść do urzędu i wypełnić wniosek papierowy, a pracownik urzędu sam wprowadzi nas do centralnego rejestru. Zmienia się tylko wzór wniosku. Teraz wypełniamy nie wniosek EDG, a CEIDG, który jest trochę bardziej rozbudowany ? tłumaczy Dorota Opalińska-Mucha. ? Dużym plusem dla przedsiębiorcy jest także to, że wpis można odebrać już na drugi dzień. Do tej pory mieliśmy trzy dni na dokonanie rejestracji ? dodaje urzędniczka.
Dużym plusem dla przedsiębiorcy jest także to, że wpis można odebrać już na drugi dzień. Do tej pory mieliśmy trzy dni na dokonanie rejestracji
[Dorota Opalińska-Mucha]
Nowe zasady obowiązują w garwolińskim magistracie od 1 lipca, ale do końca grudnia jest to jeszcze okres przejściowy. Od przyszłego roku centralna ogólnokrajowa ewidencja będzie obowiązywała wszędzie. Garwolin uczestniczył wcześniej w programie SAGED. Za pośrednictwem tego programu zostanie przeniesiona cała baza danych przedsiębiorców do centralnej ewidencji. Na razie jednak żaden przedsiębiorca w systemie się nie odnajdzie, bo system nie działa. Ministerstwo Gospodarki zapowiada, że powinien zostać uruchomiony 15 lipca.
Ci, którzy zakładali działalność do 30 czerwca nie muszą się o nic martwić. Chyba, że działalność prowadzimy od dawna, a wpis był dokonywany jeszcze przed wprowadzeniem wniosków EDG. ? Osoby, które mają stare wpisy, w których na przykład nie było potrzeba podawać PKD, albo mają jakieś luki ? brak numeru telefonu, numeru PESEL będą musieli się do nas zgłosić. Wysłaliśmy już w tej sprawie zawiadomienia. Wszystko trzeba uzupełnić według nowych wymogów ? mówi Dorota Opalińska-Mucha.
Ważną zmianą jest zniesienie rejonizacji. Teraz organem wydającym wpis nie będzie już burmistrz miasta czy wójt, a minister gospodarki. Dzięki temu działalność gospodarczą będzie można założyć w dowolnym mieście w kraju.
Justyna Dybcio
Napisz komentarz
Komentarze