niedziela, 20 października 2024 00:03
Reklama

Z nim nie ma żartów

Mały i niepozorny, ale może narobić sporego kłopotu. W ubiegłym roku odnotowano 18 przypadków boreliozy w naszym powiecie. Kleszczowego zapalenia mózgu na szczęście nie, ale w kraju zachorowały aż 292 osoby, w województwie mazowieckim - 19 osób. Dlatego zagrożenia nie wolno lekceważyć, bo kleszcze mogą być nawet na naszym własnym podwórku. ?Kleszcz mały czy duży ? nic dobrego nie wróży? - to tytuł programu edukacyjnego skierowanego do uczniów gimnazjów. Prowadzi go Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolinie przy współpracy z zakładami opieki zdrowotnej.

- Program ma uświadomić gimnazjalistom w jaki sposób chronić się przed ukąszeniami kleszczy. Jednak nie tylko gimnazjalistom, ale nam wszystkim taka wiedza jest potrzebna, gdyż każde ukąszenie kleszcza może nieść za sobą przykre konsekwencje zdrowotne. Zakażone bakteriami czy wirusami kleszcze przenoszą je do organizmu człowieka, co w konsekwencji może spowodować zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu lub boreliozę - tłumaczy Małgorzata Gadoś, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest ciężką chorobą zakaźną ośrodkowego układu nerwowego, która może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych, rzadko zgonu. U części osób może przebiegać łagodnie i tylko badanie krwi potwierdza zakażenie. W innych przypadkach przebieg jest dwufazowy.

W pierwszej fazie, po 7-14 dniach od ukąszenia przez zakażonego kleszcza pojawia się gorączka z objawami grypy, po krótkim czasie lepszego samopoczucia (około tygodnia) następuje druga faza choroby z bólami głowy, gorączką, wymiotami, nudnościami, objawami oponowymi i zmianami w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Borelioza to przewlekła choroba bakteryjna. Jej charakterystycznym objawem są zmiany skórne pod postacią rumienia wędrującego, który pojawia się po czasie około jednego miesiąca, w miejscu ukłucia przez zakażonego kleszcza. W drugim okresie choroby występuje ogólne złe samopoczucie połączone z bólami stawowo-mięśniowymi, porażeniem nerwów rdzeniowych, czaszkowych, a także pojawiają się objawy oponowo-mózgowe. Mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca.

Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza?

- Należy odpowiednio ubierać się, jeżeli udajemy się na tereny występowania kleszczy ? ubrania powinny osłaniać całe ciało, również głowa powinna być okryta. Stosować środki odstraszające kleszcze, a po powrocie z lasu lub parku starannie obejrzeć całe ciało. Szczególnie sprawdzić głowę, zwłaszcza na granicy włosów i za uszami, oraz te miejsca gdzie skóra jest delikatna (pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu). Jeżeli w skórze zauważymy kleszcza, usuńmy go jak najszybciej pęsetą. Niepokojące zmiany lub złe samopoczucie zawsze konsultujmy z lekarzem - radzi Małgorzata Gadoś. Od kleszczowego zapalenia mózgu można się zaszczepić, takie szczepienie zalecane jest szczególnie: leśnikom, służbom mundurowym, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki, turystom, uczestnikom obozów i kolonii.

Więcej informacji i filmy edukacyjne znajdziecie na stronie internetowej www.kleszczeinfo.pl

PSSE/jd


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Agnieszka 12.05.2011 14:48
Nie należy usuwać kleszcze pęsetą, lepiej zrobić to chociażby szpilką, lub specjalnymi kleszczykami (w aptece są dostępne kleszczyki szwedzkie), nie polecam natomiast tych z Lidla. Co do miejsc, które należy jeszcze szczególnie mieć na uwadze to są stopy.

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: KonioTreść komentarza: Wynik jak wynik liczyliśmy jako kibice na więcej, ale cóż, a co jak wiosną ten punkt pozwoli się utrzymać wtedy docenimy.Dobrze a teraz trzeba popsioczyć bo jest na co. Tragiczny mecz Morawskiego ,dwa razy jego stroną poszly akcje które goście zakończyli golami ,przy drugiej duży udział miał Bastos.Kolumbijczyk to odrębny temat, takiego lenia na boisku jeszcze w Wildze nie widziałem, prawie nie biegał, strata w środku pola wynikająca z braku chęci podskoczenia na moze 10 cm ,żeby dosięgnąć bezpańskiej piłki zakończyła się stratą gola.Reka na środku boiska to brak sił po dwóch kwadransach chodzenia po boisku ,rece opadają Wilga grala od momentu wejścia tego " grajka" w 10 nie otrzymując czerwonej kartki.Trener powinien się go spytać czy chce w ogóle grać w zespole bo jak nie to niech nie robi łaski. Ja oczekuje ,że obcokrajowiec na boisku ma wnieść jakość a nie być słabszym od miejscowych zawodników grzejących ławkę.Pomimo niewielkiej zdobyczy punktowej nadal mamy szansę na utrzymanie jest grupa sześciu zespołów podobnych na, cztery trzeba wyprzedzić tyle ,tylko tyle I aż tyle.Pozdrawiam!!!!konioData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:17Źródło komentarza: Podział punktów przy Sportowej. Dwa bliźniacze gole Pavlisha [wideo]Autor komentarza: PilawiakTreść komentarza: Może lepiej po debatujcie nad budową ronda przy shellu niż kłucicie się o bzdety.Data dodania komentarza: 19.10.2024, 16:37Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowejAutor komentarza: RealiaTreść komentarza: No tak jak się na Polski Ład dla samorządów pożyczało pieniądze poza budżetem państwa to można było rozdawać. Teraz trzeba jakoś to wszystko pospłacać. Podejście Pisowców właśnie takie jest. Nachapać swoje kabzy, państwo zapożyczyć, a po nas to choćby potop. Takie są niestety realia.Data dodania komentarza: 19.10.2024, 16:18Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowejAutor komentarza: bedokTreść komentarza: Dobre czasy dla samorządów się skończyły wraz z przejęciem władzy przez koalicję ośmiu gwiazdek. Teraz obowiązuje zasada ,,Piniendzy nie ma i nie będzie". Nawet jakby pani starosta codziennie pisała hymn pochwalny na cześć króla europy, wklejała serduszka i szeroko się do niego uśmiechała to i tak żadnych pieniędzy nie dostaniemy. Takie są niestety realia .Data dodania komentarza: 19.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowej
Reklama