„Bo wciąż na jawie widzę i co noc mi się śni, że ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi” - te słowa Edwarda Słońskiego upamiętnione na tablicy znajdującej się na pomniku żołnierzy poległych w Bitwie pod Jaźwinami, dla mieszkańców mają szczególny wydźwięk. Pamięć o tych, którzy dzielnie walczyli w obronie Ojczyzny, którzy w Jaźwinach przelali za nią krew, na zawsze wyryła się w sercach kolejnych pokoleń. Zorganizowana w niedzielę 22 września 2024 roku uroczystość jest na to najlepszym dowodem.
Obchody rocznicowe poprzedziła msza św. polowa w intencji Obrońców Ojczyzny, którzy stoczyli swój ostatni bój w Jaźwinach we wrześniu 1939 r. oraz wszystkich poległych w obronie Ojczyzny. Mszę koncelebrowali proboszcz Parafii pw. Trójcy Św. w Borowiu Marek Kukiel i Ks. Bogusław Modrzejewski.
Następnie w imieniu organizatorów na czele z wójtem gminy Borowie Martą Serzysko oraz mieszkańców Jaźwin z sołtys Karoliną Kordaś, nastąpiło przywitanie przybyłych gości. Następnie wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Michała Szostaka z koncertem pieśni patriotycznych, po koncercie zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.
W obchodach 85 Rocznicy Bitwy pod Jaźwinami udział wzięli m.in.: rodzina poległego pod Jaźwinami płk. Czesława Wiścickiego, przewodniczący rady gminy Borowie Jarosław Świątek z radnymi i sołtysami, Hanna Ośko Skarbnik gminy, Małgorzata Wielgosz-Górzkowska Sekretarz gminy, sierż. Sebastian Całka ze Szkoły Podoficerskiej Żandarmerii Wojskowej, Prezes Gminny OSP druh Łukasz Osiak, Wiesław Gąska reprezentował Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka i Starostę Powiatu Garwolińskiego Iwonę Kurowską, dyrektorzy jednostek oświatowych i kierownicy z terenu gminy Borowie, poczty sztandarowe: Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Borowie, jednostek oświatowych z Borowia i Głoskowa oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miejscowości i gminy.
mat. pras.
Napisz komentarz
Komentarze