piątek, 27 września 2024 23:28
Reklama
Kultura:

Kultura

Artystyczne poranki: Bajka malowana piaskiem
Artystyczne poranki: Bajka malowana piaskiem

Tego jeszcze nie było! 20 lutego w ramach cyklu „Artystyczne poranki” widzowie będą mogli obejrzeć bajkę malowaną piaskiem. Na deskach Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie wystąpi Teatr Piaskowej Animacji „Febus” ze spektaklem „Królowa Śniegu”. Bilety już sprzedaży! Sztuka malowania bajek piaskiem to niezwykłe połączenie muzyki, słów lektora i wzruszającej historii, która powstaje z piasku na oczach widza. Spektakle, które dotykają serca, wzbudzają emocje i pozostawiają niezapomniane przeżycia. Piaskowa animacja poszerza horyzonty myślowe, rozwija wyobraźnię, otwiera widzów na ciekawe przestrzenie artystyczne. Przez wiele dni artystki Teatru Piaskowej Animacji, w swojej magicznej pracowni, szukały środków do przekazania widzom prawdziwej bajecznej atmosfery, niesamowicie pięknych historii o miłości, przyjaźni, o tym co najważniejsze w życiu każdej osoby.

08.02.2022 10:05
Jacek Pałkiewicz w bibliotece
Jacek Pałkiewicz w bibliotece

Uwielbiasz podróże? Chcesz posłuchać historii o niesamowitych wyprawach? Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Garwolinie zaprasza na spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem. Liczba miejsc ograniczona! Jacek Pałkiewicz ma na swoim koncie wiele osiągnięć i wyróżnień. To między innymi odkrycie źródła Amazonki, szkolenia kosmonautów i jednostek antyterrorystycznych, założenie pierwszej w Europie szkoły survivalu. Jest autorem takich książek jak "Pasja życia", "Dubaj. Prawdziwe oblicze", "Syberia", "Amazonka", "Sztuka podróżowania", "Angkor".

03.02.2022 08:00
„Kongo” trafiło do Capitolu
„Kongo” trafiło do Capitolu

Musical „Kongo” będzie grany na deskach warszawskiego Teatru Capitol. Premiera odbędzie się 1 marca, a bilety są już sprzedaży. To wielki sukces spektaklu, który powstawał w Garwolinie. To także wielka szansa dla grających w nim młodych i utalentowanych artystów – między innymi mieszkanek powiatu garwolińskiego. Bawi i jednocześnie wzrusza do łez. Niejednych może zaskoczyć, a wszystkich powinien zmusić do głębokiej refleksji. Refleksji nad problemami młodych, postawami dorosłych, biernością otoczenia i zaślepieniem. Nad współczesnym światem po prostu. Kongo to musical o każdym z nas. To soczewka, w której skupiają się wszystkie problemy młodych ludzi wchodzących w dorosłość. Niby z impetem i przekonaniem, że wiedzą, czego chcą, a tak naprawdę z lękiem, niepewnością i bagażem doświadczeń z dzieciństwa. Z czym mierzą się młodzi, którzy w głębi duszy są jeszcze dziećmi i potrzebują wsparcia dorosłych? Co zajmuje ich głowy i serca? Co kryją za maskami przebojowych ludzi biorących życie garściami? Co każdy z nas, bez względu na wiek, kryje za maską, którą codziennie wkłada dla świata? Kongo stawia te wszystkie pytania i uczy wrażliwości na drugiego człowieka.

27.01.2022 18:32
Napisz pieśń o Mazowszu i wygraj 10 tys. zł
Napisz pieśń o Mazowszu i wygraj 10 tys. zł

Samorząd województwa mazowieckiego szuka autora „Pieśni o Mazowszu”. Krótki utwór, składający się z maksymalnie 3 zwrotek i refrenu ma przybliżyć mocne strony regionu i pomóc w budowaniu tożsamości regionalnej mieszkańców Mazowsza. Na autora najlepszej pracy czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł. Prace można przesyłać do 15 kwietnia br. Konkurs skierowany jest do pełnoletnich mieszkańców województwa mazowieckiego. Każdy uczestnik może przesłać jedną autorską pracę poświęconą Mazowszu. Utwór ma umacniać więź mieszkańców województwa z regionem, podkreślać jego jedność oraz tożsamość mieszkańców. – Czekamy na wyjątkowe autorskie prace, które nie tylko barwnie opowiedzą o naszym regionie, ale także zaktywizują Mazowszan. Chcemy, żeby ten utwór nas jednoczył. Aby wspólne wykonanie „Pieśni o Mazowszu” dawało nam wszystkim poczucie wspólnoty i dumy z tego, że jesteśmy mieszkańcami największego województwa w kraju – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Do udziału w konkursie zachęcam wszystkich – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Liczy się autorski pomysł i wizja naszej mazowieckiej wspólnoty.

27.01.2022 09:18
Andrzej Piaseczny akustycznie w Garwolinie
Andrzej Piaseczny akustycznie w Garwolinie

Już 9 lutego w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury wystąpi Andrzej Piaseczny. Mamy dla was konkurs, w którym do wygrania podwójne zaproszenie na występ Piaska. „Przedstawiamy Państwu projekt ze wszech miar szczególny. To pierwsza okazja, by posłuchać utworów Andrzeja Piasecznego w kameralnym wydaniu i nowych, akustycznych aranżacjach. Będą to szczególne koncerty zapewniające bliską, niemal intymną atmosferę – w takiej oprawie największe przeboje Andrzeja Piasecznego zabrzmią wyjątkowo” – zachęcają organizatorzy koncertu.

25.01.2022 11:36
Wkręć się w ferie! Sprawdź ofertę CSiK
Wkręć się w ferie! Sprawdź ofertę CSiK

Wielkimi krokami zbliża się czas zimowego wypoczynku. Ferie w mieście nie muszą być nudne. Zostajesz w domu? Wkręć się w sport i kulturę! Na zajęcia warsztatowe oraz wycieczki obowiązują zapisy, więc nie zwlekaj! W programie przygotowanym przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie są warsztaty, wycieczki, filmowe przeboje i zajęcia sportowe. Na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Pod hasłami „Rozkręć się”, „Rusz się”, „Rozejrzyj się” i „Zapatrz się” kryje się mnóstwo nowych doświadczeń, zajęć rozbudzających kreatywność, aktywności - nie tylko fizycznej, a przede wszystkim dobrej zabawy. Rozkręć się! To tytuł bloku warsztatowego. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję tworzyć, kreować, działać. 31 stycznia odbędą się warsztaty muzyczne „Poranne dźwiękobranie” dla dzieci w wieku 5-10 lat. Poprowadzi je muzyk i pedagog z wieloletnim doświadczeniem – Mariusz Kozicki. Pod jego przewodnictwem uczestnicy poznają różne instrumenty i spróbują na nich grać! Miłośników klocków Lego nie może zabraknąć na warsztatach „Potęga Lego”, które odbędą się 4 lutego. Pod okiem instruktora i pasjonata klocków Pawła Miszkurki dzieci stworzą niezwykłe dzieła. W ruch pójdą tysiące elementów. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci od 7. roku życia.

20.01.2022 11:04
Z opery do Garwolina – Kolędowanie z Alicją Węgorzewską
Z opery do Garwolina – Kolędowanie z Alicją Węgorzewską

Polskie kolędy w operowym stylu, świąteczne piosenki w wykonaniu znanego z telewizyjnego ekranu aktora oraz kilka utworów instrumentalnych. W niedzielny wieczór w garwolińskiej kolegiacie odbył się koncert pt. „Kolędowanie na Mazowszu”. Choć minął już blisko miesiąc od Świąt Bożego Narodzenia, ten wyjątkowy klimat wciąż z nami pozostaje. W niedzielę w garwolińskiej kolegiacie można było usłyszeć kolędy w wykonaniu artystki światowej słaby Alicji Węgorzewskiej oraz innych wybitnych wykonawców. Alicja Węgorzewska to polska śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Jej mezzosopranowy głos popłynął z największych i najbardziej znanych scen na całym świecie. Obecnie pełni także funkcję dyrektora artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

19.01.2022 08:03
Białe prace na czarnych ścianach - nowa wystawa z Malewiczem w tle
Białe prace na czarnych ścianach - nowa wystawa z Malewiczem w tle

Pierwsza wystawa w 2022 roku w Galerii Kotłownia to mocne wejście w świat sztuki i wrażliwości estetycznej. Swoje prace w postaci obiektów malarskich i grafik zaprezentował Andrzej Oboz – wieloletni pedagog Liceum Plastycznego w Nałęczowie, artysta który ma na swoim koncie ponad 12 wystaw indywidualnych. Wernisaż zgromadził sporo zainteresowanych. Autor pokazał ponad 30 swoich prac. Większość z nich powstała w niedalekiej przeszłości i została po raz pierwszy przedstawiona szerokiemu gronu odbiorców. Andrzej Oboz jest duchowym spadkobiercą Kazimierza Malewicza i konstruktywizmu. Wiele czerpie także z twórczości Strzemińkiego i Fijałkowskiego. Obiekty malarskie to niewielkie w swoich wymiarach dzieła, często tworzone z materiałów przypadkowych. Znalezionych, zauważonych, wyciągniętych z otchłani nieużytków i zapomnienia. Drobne elementy: kawałki drewna, płyty, patyczki dają podstawę tworzenia formy. Treść wobec niej jest wtórna. Kompozycje artysty odnoszą się do poszukiwań opozycji, upraszczania formy do momentu dojścia do podstawowych przeciwieństw: zewnętrzny/wewnętrzny, materialny/duchowy, jawny/tajemniczy.

14.01.2022 11:27
Alicja Węgorzewska zaśpiewa kolędy
Alicja Węgorzewska zaśpiewa kolędy

Klimat Świąt Bożego Narodzenia wciąż z nami pozostaje. W najbliższą niedzielę w garwolińskiej kolegiacie będzie można usłyszeć kolędy w wykonaniu artystki światowej sławy Alicji Węgorzewskiej. Wstęp wolny. Alicja Węgorzewska to polska śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Jej mezzosopranowy głos popłynął z największych i najbardziej znanych scen na całym świecie. W najbliższą niedzielę, 16 stycznia o godzinie 19:00, artystka wystąpi w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie z koncertem w cyklu „Kolędowanie na Mazowszu”. W programie koncertu najpiękniejsze polskie kolędy i utworu świąteczne.

13.01.2022 08:05
Artystyczne poranki: Kto pokona Smoka Wawelskiego?
Artystyczne poranki: Kto pokona Smoka Wawelskiego?

23 stycznia na scenie Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie wystąpi Teatr Animacji Falkoshow. To kolejne spotkanie z teatrem w ramach cyklu „Artystyczne poranki”. Tym razem dzieci poznają, a rodzice zapewne przypomną sobie, legendę prosto z Krakowa. Teatr Animacji Falkoshow dał się poznać garwolińskiej publiczności podczas Festiwalu Saturator Teatralny. Podczas ostatniej edycji wydarzenia zaprezentował między innymi angażujący publiczność spektakl „Hej-ho, hej-ha orkiestra gra!” oraz barwne, muzyczne show „Iluzja marionetki”, które bawiło nie tylko dzieci, ale także rodziców. Tym razem Falkoshow wystąpi ze spektaklem „O szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał” i przypomni młodym widzom legendę prosto z Krakowa.W podaniu o Królu Kraku i Smoku Wawelskim można odnaleźć przesłanie, że spryt lepszy jest niż brutalna siła, a prawdziwą odwagę prezentuje często nie ten, kto najbardziej się nią chełpi. Spektakl inspiruje do stawiania legendzie różnych pytań np.: Po co stawiano kopce?

12.01.2022 10:25
Wyjątkowy spacer historyczno-przyrodniczy
Wyjątkowy spacer historyczno-przyrodniczy

W niedzielę odbył się kolejny spacer historyczno-przyrodniczy organizowany przez Nadleśnictwo Garwolin. Tym razem spotkanie miało dodatkowy aspekt – odsłonięcie tablicy zasłużonego leśnika Teodora Pawłowa. W pierwszej części spaceru uczestnicy zebrali się na cmentarzu parafialnym w Łaskarzewie, aby tam oddać hołd nieżyjącemu leśnikowi, a także złożyć kwiaty na jego grobie. W kolejnym etapie naszej wędrówki, drogą prowadzącą przez Królewski Las uczestnicy dotarli do miejsca, w którym odsłonięto tablicę upamiętniającą leśnika Teodora Pawłowa. Tuż obok znajduje się nowo ustanowiony pomnik przyrody składającym się z trzech okazałych sosen wejmutek.

12.01.2022 06:58
Kolędowanie z ogniskiem muzycznym CSiK
Kolędowanie z ogniskiem muzycznym CSiK

Najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki, a także świąteczne piosenki wykonali uczniowie ogniska muzycznego Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie podczas tradycyjnego świątecznego koncertu. Pod okiem instruktora, doświadczonego muzyka i edukatora, Juliana Czaporowskiego od kilku tygodniu przygotowywali się do występu. Kilkunastu uczniów ogniska muzycznego działającego w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie wystąpiło podczas tradycyjnego koncertu z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wykonawcy zagrali najpiękniejsze polskie kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne. Wykonali je na pianinie i akordeonie.

07.01.2022 14:38
Bez tytułu, ale z przewodnikiem
Bez tytułu, ale z przewodnikiem

Z początkiem nowego roku Galeria Kotłownia zaprasza na wernisaż Andrzeja Oboza. Abstrakcja o zawężonej gamie kolorystycznej i uporządkowanej, syntetycznej kompozycji rodzi równowagę i spokój. Kontemplacja tych prac, ich interpretacja i odkrywanie w nich głębszych poszukiwań to zaproszenie, które do odbiorców wystosowuje artysta. Świadomie nie nadaje tytułów, a pozostawia widza z obrazem sam na sam, by nie zaburzyć procesu odczuwania. W Garwolinie Oboz pokaże ponad 30 prac. Będą to grafiki i obiekty malarskie. Powstały one w ciągu ostatnich 2 lub 3 lat i nigdzie wcześniej nie były pokazywane.Obiekty malarskie - niewielkie w swoich wymiarach - tworzone są często z materiałów przypadkowych. Znalezionych, zauważonych, wyciągniętych z otchłani nieużytków i zapomnienia. Drobne elementy: kawałki drewna, płyty, patyczki dają podstawę stworzenia formy. Treść wobec niej jest wtórna. Tu ważna jest przede wszystkim kompozycja, precyzja ujęcia, wielowarstwowość - ta dosłowna i ta rozumiana metaforycznie. Wielowarstwowość sprawia, że pewne elementy dostrzegane są tylko częściowo, reszta jest schowana, ukryta w głębi obrazu. Zabieg ten z kolei pozwala na ukierunkowanie widza w stronę opozycji: zewnętrzny/wewnętrzny, materialny/duchowy, jawny/tajemniczy.

05.01.2022 13:12
Chór Miasta Garwolina powraca kolędowo
Chór Miasta Garwolina powraca kolędowo

Najpiękniejsze polskie kolędy w wyszukanych aranżacjach zaprezentuje już w najbliższych dniach Chór Miasta Garwolina. Zespół zaśpiewa w Górkach i w Garwolinie. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 Chór Miasta Garwolina powraca do koncertowania. Na początek zaprezentuje się przed publicznością w repertuarze kolędowym. Koncerty odbędą się w dwóch garwolińskich kościołach oraz w sanktuarium w Górkach. - Podczas każdego koncertu wykonamy kilkanaście utworów. Będą to najpiękniejsze polskie kolędy, które wszyscy doskonale znamy i chętnie śpiewamy w naszych domach. Zaprezentujemy je w wyjątkowych, wyszukanych aranżacjach – mówi Radosław Mitura, dyrygent Chóru Miasta Garwolina.

04.01.2022 08:39
Świetlice tętniące życiem
Świetlice tętniące życiem

Nauka języka angielskiego, zajęcia plastyczne, joga i wiele wydarzeń oddolnie organizowanych przez mieszkańców. Świetlice wiejskie w Puznowie i Górkach miały być inwestycjami w integrację społeczną. I tak się właśnie dzieje. Nowe obiekty w Puznowie i Górkach to dwie pierwsze świetlice wiejskie w gminie Garwolin, nad którymi opiekę w całości sprawują mieszkańcy. Powstały na wyraźną prośbę lokalnej społeczności. Na początku grudnia w świetlicy w Puznowie odbyło się spotkanie Mikołajkowe – organizowane przez mieszkańców i dla mieszkańców – nie tylko tych najmłodszych. Były warsztaty kulinarne, podczas których powstawały przepiękne i pyszne pierniki, warsztaty tworzenia ozdób świątecznych. W nowej świetlicy dzieci wspólnie ubierały choinkę, a później oczekiwały spotkania z Mikołajem. Ten w towarzystwie elfów saniami przejechał przez wieś, odwiedzając osoby starsze i chore. W sumie rozdano ponad 80 świątecznych paczek. Koło gospodyń wiejskich przygotowało wigilijną kolację.

31.12.2021 16:44
Reklama
Reklama
Reklama