piątek, 27 września 2024 21:22
Reklama
Kultura:

Kultura

Oczarowani drewnem
Oczarowani drewnem

Warsztaty, które pozwoliły uczniom zaznajomić się z podstawami wiedzy o drewnie i o maszynach do ich obróbki oraz ekspozycja niesamowitych wytworów z drewna to efekt wizyty w Centrum Sportu i Kultury uczniów i pedagogów z Zespołu Szkół Leśnych i Drzewnych w Garbatce-Letnisku. Wszytko związane z wystawą „Wyczarowane z drewna”, którą do 11 kwietnia można oglądać na holu górnym przy ulicy Nadwodnej 1. Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt eksponatów: od prostych taboretów i warcab przez wyszukane krzesła, kołyski, fotele, instrumenty muzyczne aż do precyzyjnych, intarsjowanych stolików, a nawet modelu roweru i motoru w skali 1:1.

21.03.2022 16:05
Pająki, kurki i mazurki! Wielkanocny Konkurs Plastyczny
Pająki, kurki i mazurki! Wielkanocny Konkurs Plastyczny

Już po raz XXII Centrum Sportu i Kultury zorganizuje Wielkanocny Konkurs Plastyczny. To jedno z najdłużej kontynuowanych wydarzeń plastycznych. Od kilku lat organizatorzy starają się, by konkurs wyraźnie nawiązywał do dawnych, polskich tradycji zdobniczych i – by poza kształtowaniem wrażliwości estetycznej młodych osób - miał też wysokie walory edukacyjne. - Kontynuujemy tradycję. Powracamy do robienia ozdób, które z własnego dzieciństwa pamiętają jeszcze nasze babcie. Dawna sztuka wytwarzania świątecznych ozdób doskonale łączy się z aktualnymi trendami. Ludowe wytwory są w pełni ekologiczne, bazują na tym, co jest dostępne w sezonie, opierają się na precyzji wykonania i są wytworem ludzkich rąk a nie maszyn. W tym roku zaproponowaliśmy nową kategorię – uczniowie szkół ponadpodstawowych mają za zadanie upieczenie świątecznego mazurka – mówi Luiza Kondej-Matusiak, koordynatorka konkursu.

16.03.2022 08:10
Najlepsze orkiestry dęte poszukiwane!
Najlepsze orkiestry dęte poszukiwane!

Samorząd Mazowsza zaprasza do udziału w konkursie „Najlepsza orkiestra dęta Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim”. To doskonała szansa dla lokalnych orkiestr na pochwalenie się talentem muzyków, jak i całą swoją aktywnością. Na najlepsze zespoły czekają cenne nagrody – pula nagród to aż 50 tys. zł. Nabór trwa do 29 kwietnia br. Jak wskazuje marszałek Adam Struzik, konkurs ma wyłonić i nagrodzić najbardziej wyjątkowe orkiestry, które są nie tylko zwyczajnym zespołem muzycznym, ale też aktywną częścią lokalnej społeczności. – Orkiestry, które co roku zgłaszają się do naszego konkursu, zachwycają wspaniałymi aranżacjami i niezaprzeczalnym talentem swoich muzyków. Ich niesłabnąca popularność pokazuje, że mimo upływu czasu nadal są cennym elementem budowania tożsamości kulturowej regionu – podkreśla marszałek. Konkurs jest adresowany do orkiestr dętych działających w województwie mazowieckim. W pierwszym etapie orkiestry muszą przedstawić swoje działania i aktywności. Działalność powinna być udokumentowana w postaci kronik, sprawozdań czy relacji w mediach. Następnie odbędą się przesłuchania, w trakcie których muzycy będą mieli okazję pokazać swoje umiejętności.

15.03.2022 12:24
Artystyczne poranki: Król Maciuś przybywa
Artystyczne poranki: Król Maciuś przybywa

To spektakl pełen humoru i wspólnego działania. Opowieść oparta na książce Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” nie będzie pozbawiona także morału. Dzieci przekonają się, że dorosłość to nie taka prosta sprawa. Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza na kolejny „Artystyczny poranek”. 27 marca wystąpi O!Teatr ze spektaklem „Król Maciuś”. O!Teatr to jedyny projekt w Polsce, który łączy elementy komediowo-kabaretowe z lalkowym teatrem dla dzieci. Grupa wywodzi się z krakowskiego środowiska artystyczno-kabaretowego. Komizm przedstawień nie jest banalny, co pokazują zarówno reakcje dzieci, jak i dorosłych. - Poprzez śmiech, emocje i różne zabiegi interaktywne wciągamy małego widza w wir scenicznych wydarzeń. Nie jest on tylko biernym obserwatorem, razem z nami wpływa na losy bohaterów spektakli. Każda interakcja ma sens i cel. Często opiera się na ćwiczeniach aktorskich, które uczą dzieci kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia – podkreślają aktorzy O!Teatru.

11.03.2022 09:59
Sprawdź swoją znajomość ortografii!
Sprawdź swoją znajomość ortografii!

Jeszcze do jutra mieszkańcy gminy Miastków Kościelny mogą zgłaszać się do wzięcia udziału w konkursie ortograficznym. Dyktando odbędzie się za tydzień.  "Ortograficzna wiosna 2022" - właśnie pod takim hasłem odbywa się gminny konkurs ortograficzny organizowany przez gminę Miastków Kościelny. Swoją wiedzę o języku polskim i znajomość zasad ortografii mogą sprawdzić zarówno dzieci ze szkół podstawowych oraz dorośli mieszkańcy gminy. 

10.03.2022 14:27
Spotkanie z Marią Paszyńską
Spotkanie z Marią Paszyńską

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie zaprasza na spotkanie autorskie z utalentowaną polską pisarką Marią Paszyńską. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu, muszą zgłosić się do biblioteki. Liczba miejsc ograniczona. Maria Paszyńska, pisarka, felietonistka, varsavianistka, prawniczka i orientalistka. Znana z felietonów oraz serii wakacyjnych spacerów po Warszawie, które współtworzyła dla Wirtualnej Polski, programu telewizyjnego "Poszlafirujemy po Pragie". Dorobek pisarski Marii Paszyńskiej obejmuje 18 powieści.

10.03.2022 08:29
Czary z drewna – inspirująca wystawa w CSiK
Czary z drewna – inspirująca wystawa w CSiK

Motor, kołyska, rower. Wszystko wykonane z drewna. Takie nietuzinkowe przedmioty i wiele innych będzie można obejrzeć wkrótce w Centrum Sportu i Kultury. Wszystko to za sprawą wystawy „Wyczarowane z drewna”. Autorami prac są uczniowie z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. Wernisaż odbędzie się w czwartek 17 marca. Uczniowie szkoły w Garbatce-Letnisku w ramach prac dyplomowych wykonują dzieła, które są prezentowane podczas różnych ekspozycji, m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Biorą też udział w wielu konkursach, w których zajmują prestiżowe miejsca, reprezentują polskie szkolnictwo zawodowe na europejskich mistrzostwach Euro Skills (Austria Graz). W tym roku grupa uczniów zakwalifikowała się do reprezentowania Polski na światowych mistrzostwach stolarskich World Skills Shanghai 2022.

09.03.2022 08:29
Niezwykły koncert w Górznie
Niezwykły koncert w Górznie

Niezwykły koncert „Pilecki. Życie wypełnione Polską” odbył się w Górznie. Koncert był artystycznym zwieńczeniem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których organizatorami byli Starostwo Powiatowe Garwolin oraz Urząd Gminy Górzno. Podczas widowiska słowno-muzycznego poświęconego Witoldowi Pileckiemu usłyszeliśmy głównie utwory z repertuaru patriotycznego, m.in. „Piosenka ludzi bez domu”, „Wymarsz uderzenia”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Modlitwa skazańca” czy „Testament Niezłomnych”.

07.03.2022 12:07
Wystawa w błękicie
Wystawa w błękicie

„Błękit świata” - pod taką nazwą w Galerii Kotłownia można oglądać prace Mai Liszewskiej. Wernisaż wystawy odbył się 25 lutego i sprawił, że w galerii zrobiło się tłocznie i gwarno. Ci, którym nie udało się przybyć na czas, mają jeszcze szanse. Prace można oglądać do 11 marca. Wstęp wolny. Wystawa Mai Liszewskiej wpisuje się w cykl wystaw, które Centrum Sportu i Kultury określa mianem „Ściany dla lokalsów”. Jego celem jest promocja artystów związanych z Garwolinem lub okolicą oraz umożliwienie im ekspozycji. Galeria Kotłownia udostępnia swoją przestrzeń, zapewnia wsparcie merytoryczne i organizacyjne. Przybyłych na wernisaż gości powitała Luiza Kondej-Matusiak – kustosz galerii. Następnie zabrała głos burmistrz Garwolina – Marzena Świeczak oraz dyrektor Centrum Sportu i Kultury Jarosław Kargol. Oboje podkreślali radość z tego, że młodzi ludzie powracają do miejsc, z których wyszli, docenili talent artystki oraz jej młodzieńczą energię.

05.03.2022 09:50
Pilecki. Koncert w Górznie
Pilecki. Koncert w Górznie

W najbliższą niedzielę w Górznie odbędzie się koncert „Pilecki. Życie wypełnione Polską”. Wydarzenie to część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To muzyczna opowieść przeplatana wspomnieniami i fragmentami listów Pileckiego. W spektaklu wystąpią artyści Teatru Muzycznego „Od Czapy” pod kierunkiem Marcina i Lidii Pospieszalskich. Koncert „Pilecki. Życie wypełnione Polską” to muzyczna opowieść o życiu Witolda Pileckiego. Wspomnienia Rotmistrza i relacje jego bliskich zostały uzupełnione piosenkami, które są komentarzem do wydarzeń z jego życia. Autorką scenariusza i koncepcji koncertu jest Anna Żochowska. Widowisko wyreżyserował Michał Konarski. Inspiracją dla twórców spektaklu była książka Jarosława Wróblewskiego „Rotmistrz”. Materiały archiwalne prezentowane podczas koncertu udostępniły Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Dom Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

04.03.2022 18:30
Po premierze Kongo w Capitolu
Po premierze Kongo w Capitolu

Kongo można już oglądać na deskach Teatru Capitol w Warszawie. We wtorek odbyła się premiera musicalu. Partnerem projektu jest Miasto Garwolin. Dla wychowanków i ich pedagogów Zespołu Szkół Artystycznych i Best Vocal Studio w Garwolinie to był wyjątkowo ważny dzień, dla nas także. Widzowie oklaskali Kongo na stojąco trzy razy, a spektakl zbiera dobre recenzje. 

03.03.2022 12:47
Muzycznie dla kobiet. Koncerty w CSiK
Muzycznie dla kobiet. Koncerty w CSiK

Piosenki dla kobiet i o kobietach będzie można usłyszeć już w najbliższą niedzielę w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. Ze specjalnym koncertem z okazji Dnia Kobiet wystąpi Orkiestra Dęta OSP Garwolin. 8 marca zaprezentują się uczniowie ogniska muzycznego. Podczas obu wydarzeń będzie prowadzona zbiórka środków medycznych i żywności dla Ukrainy. 6 marca o godzinie 15:30 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie wystąpi Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie. Zespół kilkudziesięciu instrumentalistów oraz wokaliści pod przewodnictwem kapelmistrza orkiestry Zbigniewa Miętusa zaprezentuje program przygotowany specjalnie z okazji Dnia Kobiet. W repertuarze znajdą się utwory o kobietach i dla kobiet. Piosenki z pewnością przypadną do gustu nie tylko paniom.

02.03.2022 08:56
Ferie, ferie i po feriach! Nudy nie było
Ferie, ferie i po feriach! Nudy nie było

Dwa tygodnie ferii minęły lotem błyskawicy. Nie bez znaczenia był tu fakt starannie przygotowanej oferty zajęciowej dla najmłodszych mieszkańców Garwolina. Dzięki niej nie sposób było się nudzić! Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie postawiło na aktywność, stąd hasła mające na celu zmotywowanie do działania: rozkręć się, rusz się, rozejrzyj się. Oferta w głównej mierze opierała się na zajęciach warsztatowych. Ich zakres był bardzo szeroki: spotkania umuzykalniające, warsztaty plastyczne i ceramiczne. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty Lego, które zgodnie z nazwą pokazały potęgę tej nieustanie popularnej zabawy klockami. Prawdziwe oblężenie przeżywało Kino „Wilga”. Na niektóre seanse brakowało biletów. Sing 2, Mikołajek, Psi Patron i inne bajki przyciągały nie tylko dzieci, ale całe rodziny.

17.02.2022 07:52
Atrakcyjne ferie w Borowiu
Atrakcyjne ferie w Borowiu

W ciekawy sposób spędziły zimowe ferie dzieci z gminy Borowie. Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu przygotował dla nich wiele atrakcyjnych zajęć kulturalnych i kulinarnych. Już w pierwszym tygodniu ferii dzieci miały możliwość udziału w przedstawieniu teatralnym Teatru ART-RE z Krakowa pt. „Zimowa opowieść” oraz spektaklu pt. „Królowa śniegu”.

13.02.2022 09:54
Zmarł Włodzimierz Witczuk
Zmarł Włodzimierz Witczuk

8 lutego zmarł Włodzimierz Witczuk, wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach, twórca tamtejszego Muzeum im. Tadeusza Kościuszki i Rajd Kościuszkowskiego. Informację o śmierci regionalisty podał GOK w Maciejowicach. „Kompan bohaterów Kościuszki. Wieloletni dyrektor GOKu, twórca muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach i wciąż żywego Rajdu Kościuszkowskiego. Współtwórca naszej lokalnej kultury i tradycji. Wpisany w serca maciejowiczan” – czytamy na profilu Domu Kultury.

10.02.2022 07:21
Reklama
Reklama
Reklama