niedziela, 20 października 2024 03:49
Reklama

Kultura

Ty też możesz obudzić nadzieję! Koncert charytatywny na ratunek dzieciom w Strefie Gazy
Ty też możesz obudzić nadzieję! Koncert charytatywny na ratunek dzieciom w Strefie Gazy

Gaba Kulka, Arek Kłusowski, Maja Krzyżewska, Lidia i Marcin Pospieszalscy i wielu innych znakomitych artystów. 31 stycznia w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbędzie się wielki koncert charytatywny na ratunek dzieciom z Strefie Gazy pod hasłem „Obudźmy nadzieję“. Ty też możesz pomóc! Już dziś kup bilet – cegiełkę i dołącz do wydarzenia! - Ratujmy niewinne życia - taka myśl przyświecała Małgorzacie Frej, polskiej lekarce, pediatrze z Edynburga, autorce obrazu pod tytułem „Gentle Souls in Gaza Weep. Innocence Condemned" , który wzbudził pragnienie, by pomóc dzieciom i rodzinom doświadczającym tragedii w Strefie Gazy. Do podjęcia starań zainspirował nas również dr Samir Ismail, ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego w Garwolinie, ceniony lekarz, działający w Stowarzyszeniu Lekarzy Palestyńskich w Polsce, który z głębokim smutkiem opowiadał o aktach ludobójstwa, jakie dotykają cywilów w jego kraju. Gabriela Kunert, organizatorka koncertu Muzyka dla Gazy zaangażowała się również w nasz projekt służąc nieocenionym wsparciem. Aby działania przybrały praktyczną formę zwróciliśmy się do Lekarzy bez Granic – organizacji charytatywnej niosącej humanitarną pomoc w Strefie Gazy – miejscu okrutnego konfliktu, w którym najbardziej cierpią dzieci. Wszystko to zaowocowało koncertem i mamy nadzieję, że spotka się z dobrym przyjęciem garwolińskiej publiczności – mówi pediatra-neonatolog Anna Żochowska, prezes Fundacji Sztafeta, która jest głównym organizatorem wydarzenia.

09.01.2024 14:21
Wspólne kolędowanie w Borowiu
Wspólne kolędowanie w Borowiu

Tradycji stało się zadość. Już po raz 11., 6 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu na zaproszenie wójta gminy Borowie Wiesława Gąski i dyrektor GOK Katarzyny Iwaniec, odbyło się wspólne kolędowanie poprzedzone spotkaniem opłatkowym z Zespołami Ludowymi, Kołami Gospodyń Wiejskich i Gminną Orkiestrą Dętą, które za swoją działalność i kultywowanie tradycji ludowych otrzymały podziękowania. Po spotkaniu opłatkowym mieszkańcy gminy Borowie i nie tylko spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Była to okazja do integracji i poczucia świątecznego nastroju. W Gminnym Ośrodku Kultury można było pośpiewać i posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.

08.01.2024 06:50
Radośnie i aktywnie – ferie 2024 w CSiK
Radośnie i aktywnie – ferie 2024 w CSiK

Dwa ostatnie tygodnie stycznia, czyli okres zimowych ferii, to doskonały czas na porcję dobrej zabawy, rozwój kreatywności, obejrzenie ciekawych filmów i sporą dawkę ruchu dla zdrowia. Wszystko to można zrealizować, korzystając z oferty Centrum Sportu i Kultury. Będą propozycję z grafiku zajęć stałych, a także jednorazowe warsztaty. Warto ten czas spędzić w instytucji, której doświadczenie nie ma sobie równych! Warsztaty i wycieczka na początek CSiK w pierwszym tygodniu zimowego wypoczynku proponuje zajęcia w blokach 5-godzinnych. Codziennie inny tematyczny warsztat, poczęstunek w formie drugiego śniadania oraz seans filmowy z popcornem w Kinie Wilga. Na każdy dzień obowiązują oddzielne zapisy. Koszt uczestnictwa jednego dziecka w jednym bloku 5h wynosi 70 zł. W poniedziałek i wtorek warsztaty wprowadzą uczestników w magiczny świat teatru. Pierwszego dnia zabawy będą oparte na podstawowych zasadach i technikach improwizacji teatralnej. Dzieci będą czerpały z własnej wyobraźni, wrażliwości i doświadczeń, trenując kreatywność, elastyczność i spontaniczność. Na prawdziwej scenie młodzi adepci odegrają swoje proste etiudy. Będzie dużo śmiechu i ruchu. Po zajęciach wspaniały, pełen kolorów, zapachów i magii film „Wonka” opowiadający o tym, że wszystko na świecie zaczyna się od marzenia.

05.01.2024 07:33
Rozstrzygnięto konkurs na logo nadania praw miejskich
Rozstrzygnięto konkurs na logo nadania praw miejskich

Projekt Jana Oszkiela wygrał konkurs na opracowanie znaku graficznego z okazji nadania Maciejowicom praw miejskich. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas nocy sylwestrowej. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Maciejowic Tomasza Kwiatkowskiego. Do organizatorów wpłynęło wiele prac.

04.01.2024 08:13
Kolędowanie z Mazowszem już 5 stycznia
Kolędowanie z Mazowszem już 5 stycznia

5 stycznia o godz. 18:30 zapraszamy do Kolegiaty p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze. Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez kolęd w wykonaniu zespołu „Mazowsze”. Całe pokolenia Polaków przywykły, że w tym najpiękniejszym czasie w roku rozbrzmiewają one z głośników radiowych i telewizyjnych. Ale chyba najpiękniej i najpełniej brzmią na żywo, podczas koncertów kolęd i pastorałek, których co roku zespół gra bardzo dużo. Obok najpiękniejszych polskich kolęd pojawiają się również najbardziej znane kolędy zagraniczne, z różnych zakątków świata. Koncert kolęd i pastorałek to poniekąd również lekcja historii.

29.12.2023 07:35
Tadeusz Talarek w The Voice of Senior
Tadeusz Talarek w The Voice of Senior

Jednym z uczestników programu TVP2 The Voice of Senior będzie Tadeusz Talarek. Emisja 6. edycji telewizyjnego show rusza 6 stycznia. Wokalista z Garwolina znalazł się w gronie 40 uczestników, którzy zaprezentowali się podczas „przesłuchań w ciemno”. Nie jest znana data, kiedy zostanie wyemitowany występ mieszkańca Garwolina. Do połowy lutego w każdy sobotni wieczór na TVP2 będzie prezentowany pierwszy etap talent show.

25.12.2023 10:34
Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska na scenie CSiK
Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska na scenie CSiK

Wokalista i wieloletni lider grupy Pod Budą oraz charyzmatyczna wokalistka o niejednym obliczu. Prywatnie ojciec i córka. Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska wraz z zespołem wystąpią w Garwolinie. Centrum Sportu i Kultury zaprasza na niezwykły koncert Andrzeja Sikorowskiego - wokalisty, wieloletniego lidera grupy Pod Budą i autora większości jej utworów, który na scenie w Garwolinie wystąpi wraz z córką Mają Sikorowską oraz zespołem wybitnych polskich muzyków.

15.12.2023 13:12
KGW Borowie ze wsparciem Fundacji Bank Pekao S.A.
KGW Borowie ze wsparciem Fundacji Bank Pekao S.A.

Koło Gospodyń Wiejskich w Borowiu, jako kolejne w powiecie, otrzymało dofinansowanie z Fundacji Bank Pekao S.A. w wysokości 7500 zł na zakup mebli piknikowych, namiotu i parasola, które zostaną zaprezentowane przy okazji letnich imprez. „Otrzymaną dotację przeznaczyliśmy również na dokompletowanie strojów oraz dekorację i materiały do wyplatania makran, które już podczas długich wieczorów zostały wykonane. Serdecznie dziękujemy Fundacji Bank Pekao S.A. za te fundusze, których celem jest wspieranie lokalnych społeczności poprzez działania w zakresie kultury, sztuki oraz podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej. Podziękowania również kierujemy do naszego Wójta Wiesława Gąski , Gminnego Ośrodka Kultury oraz OSP w Borowiu za pomoc i promowanie naszej działalności, współpracę i okazane wsparcie” – chwalą się członkinie koła.

27.11.2023 12:55
Jazzowe oblicze Dni Muzyki Chóralnej
Jazzowe oblicze Dni Muzyki Chóralnej

To będzie druga odsłona tegorocznych Dni Muzyki Chóralnej. Zmieni się wszystko: klimat, miejsce, wykonawcy. W najbliższą niedzielę 26 listopada o godzinie 17:30 w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się niezwykły koncert – Mała msza jazzowa – Boba Chilcotta w wykonaniu Chóru Miasta Garwolina i towarzyszących muzyków. Mała msza jazzowa „A Little Jazz Mass” to kompozycje muzyczne do stałych części mszy świętej (Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus, Hosanna, Agnus Dei, Dona nobis pacem), których autorem jest Bob Chilcott. Została ona skomponowana na Festiwal Chóralny w Nowym Orleanie w 2004 roku. Połączenie tradycji mszy łacińskiej z idiomem jazzowym w tak wyraźny i niewymuszony sposób świadczy o ogromnym talencie autora. Bob Chilcott jest obecnie jednym z najbardziej zapracowanych i najpopularniejszych kompozytorów i dyrygentów chóralnych w Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat był związany z muzyką chóralną. Sam był chórzystą, a następnie lektorem chóru tenorowego w chórze King’s College w Cambridge, później śpiewał, komponował i aranżował dla słynnego King’s Singers. Od 1997 roku pracuje jako kompozytor. Jego praca cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Jest zapraszany do występów na wielu ważnych międzynarodowych festiwalach, współpracuje z czołowymi zespołami chóralnymi na świecie. Obecnie jest głównym dyrygentem gościnnym BBC Singers.

24.11.2023 15:20
Zaprojektuj logo na 100-lecie biblioteki
Zaprojektuj logo na 100-lecie biblioteki

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie ogłasza konkurs na projekt loga/znaku graficznego przypadającego w 2024 jubileuszu 100-lecia Biblioteki (1924-2024). Konkurs ma na celu wyłonienie pracy, która będzie stanowić wizualną identyfikację jubileuszu. Logo umieszczane będzie w publikacjach, na plakatach, ulotkach, nośnikach elektronicznych i w Internecie, nośnikach reklamy zewnętrznej i na gadżetach promocyjno-reklamowych. Powinno ono jednoznacznie kojarzyć się z obchodami 100-lecia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie.

23.11.2023 10:42
Dni Muzyki Chóralnej 2023 – Wieczór św. Cecylii i msza jazzowa
Dni Muzyki Chóralnej 2023 – Wieczór św. Cecylii i msza jazzowa

Już dziś w garwolińskiej kolegiacie spotkają się schole i chóry, by specjalnym muzycznym wieczorem uczcić dzień św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej i chórzystów. Będzie to pierwsza koncertowa odsłona tegorocznych Dni Muzyki Chóralnej. 26 listopada wystąpi Chór Miasta Garwolina. Wspomnienie św. Cecylii obchodzone jest 22 listopada. Co roku z okazji jej święta organizowane są koncerty muzyki sakralnej – także w Garwolinie. 19 listopada o godzinie 19:00 w kolegiacie Przemienienia Pańskiego odbędzie się koncert, podczas którego będzie można usłyszeć schole i chóry parafialne ze wszystkich garwolińskich parafii. W koncercie wezmą udział: schola dziecięca z parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach, zespoły młodzieżowe z parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie i parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola dorosłych "Młodzi Duchem" z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie, schola dorosłych – wychowanków ks. Józefa Szajdy oraz Chór Rodzinny z parafii Przemieniania Pańskiego w Garwolinie.

19.11.2023 08:22
Nowy klip Wadora z Garwolina już w sieci [wideo]
Nowy klip Wadora z Garwolina już w sieci [wideo]

W sieci pojawił się teledysk do utworu „Ty i ja”, autorstwa Wadora – obiecującego artysty z Garwolina. Reżyserem klipu jest Daniel Jończyk. Wador będąc członkiem kolektywu Premade, tym razem w pojedynkę opowiada historię miłości, przyjaźni i zabawy, jednocześnie pisząc o zmaganiach z emocjonalnymi wyzwaniami. Utwór to prawdziwa mieszanka melancholii, euforii i refleksji, której towarzyszą chwytliwe melodie.

16.11.2023 15:14
Zgłoś się do "Garwowizji"
Zgłoś się do "Garwowizji"

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Garwolinie serdecznie zaprasza wszystkie szkoły podstawowe z klas 4-8 z powiatu garwolińskiego do udziału w Powiatowym Festiwalu Muzyki Rozrywkowej „Garwowizja”. Festiwal odbędzie się 7 lutego 2024 roku. „Jeśli w Waszej szkole kwitną talenty, jeśli chcecie pochwalić się nimi szerszej publiczności, zachęcamy do udziału w festiwalu” – zachęcają organizatorzy.

16.11.2023 11:49
Na patriotyczną nutę w Miętnem
Na patriotyczną nutę w Miętnem

9 listopada w Dworku w Miętnem odbył się IV Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej „Młodzi dla Niepodległej”. Organizatorami festiwalu był Zespół Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie na czele z nauczycielami - Andrzej Ostolskim oraz Anetą Winek oraz Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem na czele z Anną Lewandowską. Celem festiwalu było promowanie wartości patriotycznych, prezentacja dorobku artystycznego solistów, inspirowanie wykonawców do dalszych poszukiwań, doskonalenie warsztatu, konfrontacja oraz aktywizacja środowisk twórczych.

10.11.2023 18:21
„Tę piosenkę, tę jedyną” wspólnie zaśpiewajmy!
„Tę piosenkę, tę jedyną” wspólnie zaśpiewajmy!

Wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni i piosenek żołnierskich to doskonała propozycja na spędzenie listopadowego wieczoru i radosne uczczenie Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza na tradycyjne śpiewanki patriotyczne, które tym razem odbędą się w sali widowiskowej. A Wy zaproście rodzinę i znajomych! Dla nikogo nie zabraknie miejsca. Muzyka łączy pokolenia, a muzyka patriotyczna daje dodatkowo możliwość przeżycia naszej historii zamkniętej w tekstach i muzyce, radosnego świętowania niepodległości, kultywowania tradycji i poszanowania pamięci dla tego, co się wydarzyło. - Spotkanie pod tytułem „Tę piosenkę, tę jedyną” to propozycja zarówno dla starszej, jak i młodszej publiczności, dla dzieci, rodziców i dziadków, dla grup przyjaciół – jednym słowem dla wszystkich tych, którym muzyka w sercu gra, szczególnie ta, która zapisała się na kartach naszej historii wielkimi literami. Co roku gromadziliśmy się w naszej sali konferencyjnej, ale ponieważ to spotkanie cieszy się ogromną popularnością, w tym roku zapraszamy do sali widowiskowej. Miejsca wystarczy dla każdego, kto będzie chciał z nami pośpiewać - mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

07.11.2023 05:57
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: KonioTreść komentarza: Wynik jak wynik liczyliśmy jako kibice na więcej, ale cóż, a co jak wiosną ten punkt pozwoli się utrzymać wtedy docenimy.Dobrze a teraz trzeba popsioczyć bo jest na co. Tragiczny mecz Morawskiego ,dwa razy jego stroną poszly akcje które goście zakończyli golami ,przy drugiej duży udział miał Bastos.Kolumbijczyk to odrębny temat, takiego lenia na boisku jeszcze w Wildze nie widziałem, prawie nie biegał, strata w środku pola wynikająca z braku chęci podskoczenia na moze 10 cm ,żeby dosięgnąć bezpańskiej piłki zakończyła się stratą gola.Reka na środku boiska to brak sił po dwóch kwadransach chodzenia po boisku ,rece opadają Wilga grala od momentu wejścia tego " grajka" w 10 nie otrzymując czerwonej kartki.Trener powinien się go spytać czy chce w ogóle grać w zespole bo jak nie to niech nie robi łaski. Ja oczekuje ,że obcokrajowiec na boisku ma wnieść jakość a nie być słabszym od miejscowych zawodników grzejących ławkę.Pomimo niewielkiej zdobyczy punktowej nadal mamy szansę na utrzymanie jest grupa sześciu zespołów podobnych na, cztery trzeba wyprzedzić tyle ,tylko tyle I aż tyle.Pozdrawiam!!!!konioData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:17Źródło komentarza: Podział punktów przy Sportowej. Dwa bliźniacze gole Pavlisha [wideo]Autor komentarza: PilawiakTreść komentarza: Może lepiej po debatujcie nad budową ronda przy shellu niż kłucicie się o bzdety.Data dodania komentarza: 19.10.2024, 16:37Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowejAutor komentarza: RealiaTreść komentarza: No tak jak się na Polski Ład dla samorządów pożyczało pieniądze poza budżetem państwa to można było rozdawać. Teraz trzeba jakoś to wszystko pospłacać. Podejście Pisowców właśnie takie jest. Nachapać swoje kabzy, państwo zapożyczyć, a po nas to choćby potop. Takie są niestety realia.Data dodania komentarza: 19.10.2024, 16:18Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowejAutor komentarza: bedokTreść komentarza: Dobre czasy dla samorządów się skończyły wraz z przejęciem władzy przez koalicję ośmiu gwiazdek. Teraz obowiązuje zasada ,,Piniendzy nie ma i nie będzie". Nawet jakby pani starosta codziennie pisała hymn pochwalny na cześć króla europy, wklejała serduszka i szeroko się do niego uśmiechała to i tak żadnych pieniędzy nie dostaniemy. Takie są niestety realia .Data dodania komentarza: 19.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowej
Reklama