czwartek, 28 listopada 2024 03:36
Reklama
Rozmaitości:

Rozmaitości

Harcerskie orzeźwienie nagrodzone
Harcerskie orzeźwienie nagrodzone

Druhna Małgorzata Dziubak z garwolińskiego Hufca Orłów zajęła 3. miejsce w VI edycji konkursu fotograficznego ?Mazowsze bliskie sercu?. Nagrodę dało jej zdjęcie przedstawiające uczestników obozu Drop Into Poland 2012. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się wczoraj. Nagrody zwycięzcom wręczyli marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz prof. Paweł Nowak prorektor ds. artystycznych i naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pełniącej w tym roku funkcję patrona artystycznego konkursu.

20.11.2012 07:19
Wymalowali ?Jesienne Inspiracje?
Wymalowali ?Jesienne Inspiracje?

Na I Powiatowy Konkurs Malarski pt. ?Jesienne Inspiracje? wpłynęło 119 prac plastycznych. Większość prac zachwyciła swoim poziomem, kreatywnością, kolorystyką i spojrzeniem na uroki jesieni. Jury miało problem z wybraniem najładniejszych prac, dlatego kilka z nich zostało wyróżnionych. Wystawę prac można oglądać w Galerii ?Kotłownia? do przyszłej środy.

16.11.2012 16:15
To może być ten dzień!
To może być ten dzień!

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który od wielu lat obchodzony jest w trzeci czwartek listopada, w bieżącym roku przypada 15 listopada. - Niech ten dzień zwróci uwagę społeczeństwa na potrzebę ochrony zdrowia przed następstwami zdrowotnymi palenia tytoniu, a tym samym zachęci osoby palące wyroby tytoniowe do pokonania uzależnienia ? apelują pracownicy garwolińskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Substancje chemiczne znajdujące się w dymie tytoniowym bezpośrednio wyniszczają organizm osoby palącej oraz osób znajdujących się w jej otoczeniu. Narażenie na dym tytoniowy występuje w różnych sytuacjach. Badania przeprowadzone przez Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie w 2007 r. określiły skalę narażenia na dym tytoniowy w środowisku pracy, które potwierdziły, iż w Polsce 19% niepalących dorosłych narażonych jest na wdychanie dymu tytoniowego podczas obecności w pracy.

15.11.2012 11:34
Reklama
Wiedzą jak powstają bombki
Wiedzą jak powstają bombki

Choć do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze ponad miesiąc, to uczniowie z Pilawy wiedzą już jak powstają bombki. A wszystko dzięki wycieczce do Józefowa. W ubiegłym tygodniu uczniowie klas IIa i IIc z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilawie udały się na wyjątkową wycieczkę do Józefowa. Pierwszym przystankiem był zakład Silverado, produkujący ozdoby choinkowe. - Dzieci uczestniczyły we wszystkich etapach powstawania bombek. Jak mogły zauważyć każda część produkcji wykonywana jest ręcznie ? mówi opiekun uczniów z Pilawy Beata Wyglądała. Do szkoły najmłodsi wrócili z pamiątkową bombką.

14.11.2012 07:59
Konkursy rozstrzygnięte, laureaci nagrodzeni
Konkursy rozstrzygnięte, laureaci nagrodzeni

?Józef Piłsudski i jego czasy? oraz ?Integracja pokoleń w oczach dzieci i młodzieży? to konkursy organizowane przez Wspólnotę Powiatową, których laureatów nagrodzono 11 listopada. Pierwszy z wymienionych konkursów odbył się w piątek. Dzieci, młodzież i dorośli zmagali się z testami na temat Józefa Piłsudskiego. Pytania były zróżnicowane i dostosowane do wieku uczestników. Należało m.in. podać imiona córek ojca polskiej niepodległości czy wskazać powód jego pobytu w Japonii.

13.11.2012 07:06
Kwesta na pomnik dzieci nienarodzonych
Kwesta na pomnik dzieci nienarodzonych

1 listopada na terenie garwolińskiego cmentarza będzie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę ?Pomnika dzieci utraconych i nienarodzonych?. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Rodzina Rodzinie. - Pomnik dzieci utraconych i nienarodzonych w swoim zamyśle ma być miejscem pomagającym po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę po stracie dziecka, świadectwem, że życie ludzkie jest świętym darem od Boga, a tym samym powinno być ochraniane i cenione w każdym momencie rozwoju od poczęcia aż do naturalnej śmierci, znakiem czci dla milionów dzieci, po których nie ma żadnego śladu, których doczesne szczątki nie zostały potraktowane w sposób godny człowieka, ma być grobem symbolicznym dla dzieci, których z różnych przyczyn nie można było pogrzebać, a jednocześnie grobem, w którym raz w roku będą chowane utracone dzieci, uczczeniem pamięci dzieci utraconych na skutek poronień, aborcji, a także dzieci, które urodziły się martwe ? tak o swojej inicjatywie mówią organizatorzy akcji.

31.10.2012 09:17
Rusza głosowanie, rozstrzygnięcie w grudniu
Rusza głosowanie, rozstrzygnięcie w grudniu

Przez cały listopad trwać będzie konkurs na Najpopularniejszego Dzielnicowego 2012. TO mieszkańcy naszego powiatu zdecydują, komu przyznać ten tytuł. Dzielnicowy jako policjant, który ma pierwszy kontakt ze społeczeństwem w rejonie służbowym, odgrywa bardzo ważną rolę w systemie działań profilaktycznych, rozpoznaniu zjawisk patologicznych i kryminalnych w środowisku. Ogromne znaczenie ma zacieśnienie współpracy policji ze społeczeństwem i podnoszenie skuteczności działań dzielnicowego, zapewniających stałą poprawę poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie służbowym, a także wyróżnienie rangi służby dzielnicowego przy jednoczesnym poszerzeniu wiedzy mieszkańców o roli policjantów pierwszego kontaktu, jakimi są dzielnicowi.

24.10.2012 11:23
Zbiróka elektrośmieci już po raz drugi
Zbiróka elektrośmieci już po raz drugi

Jeśli w garażu, piwnicy czy na strychu zalega ci zużyty sprzęt RTV/AGD, przynieś go na plac przed kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Już po raz drugi możesz pomóc w rozwoju szkół i szpitali w krajach misjonarskich. Zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny będzie można oddawać w sobotę, w godzinach 12-15. Akcję organizuje organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie przy wsparciu Greenpeace. Co można oddać? M.in. stare telewizory, komputery, drukarki, sprzęt RTV i AGD.

18.10.2012 06:09
18 października: Bezpłatne porady prawne przez telefon
18 października: Bezpłatne porady prawne przez telefon

Masz problem ze spadkiem albo uzyskaniem odszkodowania? Twoja firma popadła w tarapaty przez nieuczciwych klientów? A może po prostu potrzebujesz pomocy prawnika? Skorzystaj z bezpłatnych telefonicznych porad prawnych dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Tym razem z bezpłatnej porady prawnej będą mogli skorzystać mieszkańcy naszego województwa. Podobne akcję przeprowadzono już na Śląsku, Małopolsce, Podkarpaciu i województwie łódzkim. Mieszkańcy tych województw szukali przede wszystkim porad z zakresu prawa spadkowego oraz ksiąg wieczystych. - Z tymi sprawami mieszkańcy zwracali się do nas najczęściej, ale nie tylko. Zdarzają się także sprawy dotyczące zarządzania nieruchomością, która ma kilku właścicielu czy problemy z zakresu prawa pracy ? mówi adwokat Dawid Krzywonos.

17.10.2012 08:16
Czuwania z KSM
Czuwania z KSM

Nie widzisz sensu w wirtualnych przyjaźniach? Jezus Cie zaprasza ? hasło to widnieje na ogłoszeniu dotyczącym comiesięcznego czuwania organizowanego w każdy drugi piątek miesiąca w parafiach w Garwolinie i Sulbinach. Pierwsze spotkanie już w najbliższy piątek o godz. 19.00 - Raz w miesiącu spotykamy się odpowiednio w parafii MB Częstochowskiej, parafii w Sulbinach, parafii Przemienienia Pańskiego na czuwaniu, adoracji i medytacji. Włączamy się w ten sposób w rok wiary, który rozpocznie się 11 października 2012 roku ? informuje pomysłodawca spotkań ks. Wojciech Sobieszek. Wikariusz parafii Przemienienia Pańskiego zaprasza szczególnie młodzież, ale w spotkaniach mogą wziąć udział wszyscy chętni.

10.10.2012 08:46
Miętne w szachownicę
Miętne w szachownicę

Najlepsi młodzi zawodnicy z Mazowsza, Warmii i Mazur. Sześć dni zmagań na najwyższym poziomie. A na koniec nagrody i upragniony awans dla najlepszych. W ostatnich dniach Miętne gościło zawodników Międzystrefowych Eliminacji do Mistrzostw Polski Juniorów. Wśród nich zabrakło niestety przedstawicieli naszego powiatu. Do Miętnego zjechali szachiści między innymi z Warszawy, Giżycka, Otwocka czy Elbląga. Turniej został rozegrany w pięciu kategoriach wiekowych ? do lat 9, 11, 13, 15 i 17. W każdej kategorii wybrano laureatów zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. Najlepszym zawodnikiem okazała się Pola Mościcka, która nie tylko wygrała swoją kategorię wiekową do lat 11, ale uzyskała najwyższy wynik wśród wszystkich biorących udział w turnieju szachistów.

09.10.2012 08:52
Narkotyk - teraźniejszość bez przyszłości
Narkotyk - teraźniejszość bez przyszłości

Konkurs wiedzy o tematyce AIDS/HIV, konferencja o roli rodziny w zapobieganiu narkomanii i innych patologii?, spektakl teatralny przygotowany przez teatr ?Rękawiczka? - to wszystko w piątek, przybliżało młodzieży temat uzależnień od narkotyków oraz innych ?używek?, a także HIV i AIDS. ?Bać się czy nie??. Fikcją jest to ze problem AIDS należy do przeszłości, dlatego młodych ludzi trzeba uświadamiać o możliwym zarażeniu się wirusem HIV. Taki cel miał przeprowadzony w piątek konkurs wiedzy poruszający trudny temat współczesnego świata, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po zakończeniu konkursu odbyła się konferencja ?Rola rodziny w zapobieganiu narkomanii i innych patologii?, którą prowadzili: Rusłan Oniszczuk, podinsp. Stanisław Madejski, ks. Marcin Chruściel, Zbigniew Marciniuk. Rusłan Oniszczuk, pracownik ?Monaru? w Głoskowie, opowiedział o uzależnieniach młodzieży od narkotyków. Podinsp. Stanisław Madejski przedstawił problem narkomanii z prawnego punktu widzenia, a ks. Marcin Chruściel, wikariusz parafii MB Częstochowskiej, wyjaśnił rolę kościoła w rodzinach.

01.10.2012 14:54
Urodzinowa amnestia w bibliotece
Urodzinowa amnestia w bibliotece

Jesienny prezent dla wszystkich zapominalskich czytelników. Choć to bardziej my powinniśmy złożyć życzenia bibliotece. Z okazji 60 urodzin Biblioteka Pedagogiczna w Garwolinie ogłasza amnestię. Dni bez kar finansowych we wszystkich filiach Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach zaplanowano w dniach 1-5 października. W tym czasie, każdy zapominalski będzie mógł oddać książkę bez ponoszenia kar finansowych wynikających z przetrzymywania bibliotecznych zbiorów. ?Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś nie oddać na czas książki do biblioteki. Rozumiemy ten problem i dlatego zapraszamy wszystkich do wykorzystania tej szansy? ? zachęca komunikat do czytelników.

28.09.2012 05:29
Pracowite wakacje garwolińskich skautów Europy
Pracowite wakacje garwolińskich skautów Europy

Dla większości uczniów wakacje to czas odpoczynku i zapomnienia o szkolnych obowiązkach. Dla harcerzy zaś to okres doskonalenia skautowskich technik, kontemplacji Boga na łonie natury oraz rozwijanie ducha i ciała. Reprezentacja garwolińskich Zawiszaków spędziła tegoroczne obozy letnie w różnych zakątkach Polski. Ideą letnich obozów jest zwieńczenie całorocznej pracy, której efekty każdy z harcerzy ma okazję zaprezentować podczas licznych obozowych aktywności. Pierwsze na obóz wyjechały małe wilczki i wilczęta, czyli chłopcy i dziewczynki w wieku od 9 do 11 lat, którzy obozowali w okolicach Maciejowic. W dniach 1-7 lipca w podmaciejowickich lasach można było spotkać młodych wilczków, którzy pod przewodnictwem swojego wodza ? Akeli dzielnie wykonywali powierzone sobie zadania. Dziewczęta, które swój obóz rozbiły w Podłężu w dniach 7-13 lipca poprzez radosne gry i zabawy zdobywały kolejne sprawności i gwiazdki, marząc o wstąpieniu w harcerskie szeregi.

11.09.2012 12:45
O bezpieczeństwie z pierwszoklasistami
O bezpieczeństwie z pierwszoklasistami

Policjanci z garwolińskiej komendy spotkali się z uczniami pierwszych klas, by przekazać im podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Funkcjonariusze z ?drogówki? i prewencji w ubiegłym tygodniu odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Garwolinie, by porozmawiać z nimi o zasadach bezpiecznego zachowania się w czasie drogi do szkoły, powrotu do domu oraz w trakcie jazdy samochodem.

10.09.2012 12:35
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama