środa, 27 listopada 2024 10:58
Reklama
Rozmaitości:

Rozmaitości

Dzieci z Garwolina i Łąk wysłały wiadomość do przyszłości
Dzieci z Garwolina i Łąk wysłały wiadomość do przyszłości

Blisko 3000 uczniów zgłosiło swoje reklamy społeczne promujące wiedzę o żywieniu w konkursie Tesco dla Szkół ? ?Przyszłość na talerzu?. Dzieci z Garwolina i Łąk stworzyły plakat i film, które nie tylko zachęcają do zdrowego żywienia, ale też ? ratują świat! Teraz od decyzji internautów będzie zależeć, która szkoła zdobędzie nagrodę regionalną. Głosowanie na prace trwa od 1 do 14 grudnia. W ubiegłorocznej edycji konkursu internauci z województwa mazowieckiego swoimi głosami zdecydowali o przyznaniu nagrody regionalnej Szkole Podstawowej nr 7 z Sochaczewa. Wzbogaciła się ona o szkolną salę kinową, która w tym roku okazała się niezwykle przydatna, ponieważ tegoroczna edycja Tesco dla Szkół ma wyjątkową, fabularną odsłonę.

08.12.2015 13:45
14 grudnia świąteczna ciężarówka Coca-Coli w Garwolinie
14 grudnia świąteczna ciężarówka Coca-Coli w Garwolinie

Czerwone i rozświetlone ciężarówki Coca-Coli można już oglądać nie tylko na ekranach telewizorów. W tym roku po raz kolejny kultowe auta wyruszyły w trasę po całej Polsce. Jedna z ciężarówek po raz pierwszy zawita także do Garwolina. 14 grudnia w godzinach 15.00 ? 21.00 Coca-Cola zaprasza do TESCO przy ul. Kościuszki 61. Świąteczny event Coca-Cola to niepowtarzalna okazja, by bawić się w gronie rodziny i znajomych biorąc udział w 20 wyjątkowych atrakcjach.

07.12.2015 14:09
Był gangsterem - spotkanie z Piotrem Stępniakiem
Był gangsterem - spotkanie z Piotrem Stępniakiem

Piotr Stępniak był groźnym bandytą, teraz jest terapeutą uzależnień. Okazja do spotkania z bohaterem telewizyjnej serii "Byłem gangsterem" już w najbliższą sobotę w Garwolinie. Piotr Stępniak kierował grupą przestępczą, handlował bronią i narkotykami, sprzedawał kobiety do domów publicznych. Kradł, napadał, bił, wymuszał haracze i spłaty długów. Brał udział w więziennych buntach i wojnach gangów. Niejednokrotnie był o włos od śmierci. W świecie przestępczym był znany pod pseudonimem Gepard. W zakładzie poprawczym spędził 4 lata, a w więzieniu 24.

03.12.2015 07:05
Reklama
Maluchy z nagrodami
Maluchy z nagrodami

W Urzędzie Gminy Garwolin odbyło się rozdanie nagród zwycięzcom w konkursie ?Ekologiczny uśmiech?. Na początku wczorajszego spotkania wójt Marcin Kołodziejczyk podziękował za duży odzew na konkurs placówek przedszkolnych i szkolnych. Od pierwszych dni września do urzędu wpływały prace plastyczne, których łącznie oceniono 58. Jak podkreśla komisja, poziom prac był bardzo wyrównany, a szczególna uwaga zwracana była na samodzielność wykonanych kolaży.

02.12.2015 14:29
W Garwolinie ruszyło LCK
W Garwolinie ruszyło LCK

Od wczoraj w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie działa Lokalne Centrum Kompetencji, dzięki któremu mieszkańcy oraz przyjezdni mogą bezpłatnie skorzystać z internetu, zrobić ksero czy zeskanować dokument. Lokalne Centrum Kompetencji jest częścią projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza w ramach projektu ?M@zowszanie?. Projekt ma służyć przeciwdziałaniu wykluczeniu informacyjnemu w województwie.

02.12.2015 14:17
Dziecko w chuście - GCAK zaprasza na warsztaty
Dziecko w chuście - GCAK zaprasza na warsztaty

Podoba Ci się idea noszenia dzieci w chustach? Zastanawiasz się czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie i Twojego maluszka? Maleństwo ciągle chce być na rękach, ma problemy z zasypianiem, wyciszeniem się? A może cierpi na kolki? Boisz się, że nie poradzisz sobie z wiązaniem chusty? Nie wiesz, którą chustę wybrać? Masz chustę i chcesz sprawdzić, czy prawidłowo ją wiążesz? Szukasz sposobu na aktywny wypoczynek? Te warsztaty są dla Ciebie! Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach 30 listopada zaprasza na warsztaty z chustonoszenia. Podczas ponad dwugodzinnych zajęć będzie się można dowiedzieć, czym się różni kangurowanie od chustowania, jakie są rodzaje chust i jak wybrać najlepszą dla siebie, jaka jest prawidłowa pozycja dziecka w chuście. Będzie się można także nauczyć się technik wiązania chust.

20.11.2015 14:27
Wiarygodna Szkoła w Pilawie
Wiarygodna Szkoła w Pilawie

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Pilawie została wyróżniona w Ogólnopolskim Programie ?Wiarygodna Szkoła? i tym samym dołączyła do rankingu najlepszych szkół w całym powiecie. Wyróżnienie to szkoła otrzymała ze względu na osiągnięcie wysokich standardów edukacyjnych, ciekawą bazę oraz zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa w szkole. Podstawowym kryterium było uzyskanie przez szkołę wysokiego miejsca wśród wszystkich szkół podstawowych w całym powiecie w oparciu o wyniki podsumowujące sprawdzian szóstoklasistów opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

19.11.2015 14:05
Powiat oczami młodych - zobacz najlepsze filmy
Powiat oczami młodych - zobacz najlepsze filmy

Znalazło się miejsce dla zabytków i miejsc pamięci, naturalnych krajobrazów, przemysłu, miejsc, gdzie można aktywnie spędzić czas. Powiat garwoliński widziany oczami młodych to także opieka medyczna, bezpieczeństwo mieszkańców i edukacja. ?A to powiat właśnie? pod takim tytułem pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu i Starosty Garwolińskiego ogłoszono konkurs na film promujący nasz powiat.10 listopada starosta Marek Chciałowski wraz z Jerzym Duchną, dyrektorem wydziału edukacji, kultury i sportu wręczyli nagrody uczestnikom konkursu. Jego celem było ukazanie walorów powiatu garwolińskiego oraz budowanie wizerunku powiatu, w którym warto zamieszkać, inwestować i spędzać wolny czas.

16.11.2015 15:15
Zabytek na pierwszym planie - konkurs
Zabytek na pierwszym planie - konkurs

Samorząd Województwa Mazowieckiego zorganizował drugą edycję konkursu fotograficznego ?Zabytek na pierwszym planie?. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Hasło przewodnie II edycji konkursu brzmi ,,Zaklęte w drewnie?. Fotografie zgłaszane do konkursu powinny przedstawiać zabytki architektury drewnianej umiejscowione na terenie województwa mazowieckiego, takie jak, np. kościoły, drewniane kapliczki przydrożne, drewniane chaty, dworki, zabudowania gospodarcze i folwarczne, karczmy i leśniczówki. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną do 20 listopada 2015 r.

05.11.2015 13:58
Ekosztafeta rozstrzygnięta
Ekosztafeta rozstrzygnięta

W gminie Garwolin zrealizowano konkurs pod nazwą ?Konkurs - Sztafeta ekologiczna? w którym udział wzięli uczniowie klas I, II i III wszystkich szkół podstawowych z gminy Garwolin. Konkurs został rozstrzygnięty 12 października 2015 r. w Szkole Podstawowej w Rębkowie. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na szereg pytań z zakresu ekologii i pokonać skomplikowany tor przeszkód na hali gimnastycznej. Konkurs składał się z części sprawdzającej wiedzę oraz, jak na sztafetę przystało, zadań sportowych. Dzieci odpowiadały na pytania z zakresu ekologii, wśród których znalazły się pytania o zjawiska przyrodnicze, segregację odpadów, zoologię i inne dziedziny związane z szeroko pojętą przyrodą. Wszyscy reprezentanci klas z wielkim zaangażowaniem wykonywali także zadania sportowe: jeździli na hulajnogach, biegali, przeciskali się pod ławkami i wykonywali inne skomplikowane ewolucje, które pozwoliły wyłonić zwycięzców. Uczniowie wykazali się refleksem i wysokim poziomem wiedzy.

28.10.2015 06:11
Gm. Garwolin: zwycięzcy Ekologicznego okienka
Gm. Garwolin: zwycięzcy Ekologicznego okienka

Gmina Garwolin prowadzi aż 4 różne projekty ekologiczne. Wśród nich konkursy oraz warsztaty dla nauczycieli i uczniów. Wszystko po to, żebyśmy byli ekologicznie bardziej świadomi. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powalczyli o nagrody w konkursie teatralnym ?Ekologiczne okienko?. Projekty realizowane przez Gminę Garwolin są dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z nich był zaproponowany szkołom konkurs na krótkie formy teatralne ?Ekologiczne okienko?. Konkurs miał charakter otwarty gminny. Skierowany był do uczniów z terenu gminy Garwolin uczęszczających do klas IV-VI szkoły podstawowej i I, II, III gimnazjum. W konkursie mogły brać udział zarówno grupy teatralne działające przy szkole jak i utworzone nowe zespoły teatralne.

23.10.2015 08:08
70 lat liceum w Sobolewie
70 lat liceum w Sobolewie

Ponad 300 byłych uczniów wzięło udział w IV Zjeździe Absolwentów i jubileuszu 70-lecia powstania liceum w Sobolewie. Nie brakowało słów uznania, gratulacji i wzruszeń. Młodzież zabrała publiczność w muzyczną podróż w czasie. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, którą odprawił absolwent sobolewskiego liceum, obecnie kanclerz kurii siedleckiej - ks. Jan Babik. W kruchcie kościoła została poświęcona i odsłonięta tablica ku czci ks. Wincentego Głowy, który przez osiemnaście lat pełnił posługę w parafii Sobolew. Później uczestnicy Mszy Świętej poszli wspólnie w uroczystym pochodzie do murów swojej dawnej szkoły.

15.10.2015 12:43
Emeryt - nasz pan! Ma, więc wymaga!
Emeryt - nasz pan! Ma, więc wymaga!

Mówi się, że młodzi zmieniają świat, a starzy chcą tylko zachowania tego, co już mają. Trend ostatnich lat był taki, że rynek zauważał głównie klientów młodych, trafiając z ofertą wyłącznie pod ich gusta. Po jakimś czasie spece od marketingu zauważyli, że zrobili spory błąd ignorując potrzeby seniorów będących w znakomitej większości na emeryturze.Może mała ale stałaŚrednia emerytura w Polsce nie pozwala na dostatnie życie, jest jednak dochodem stałym, gwarantowanym przez Skarb Państwa. Senior otrzymujący stałe świadczenie został jednak zauważony i doceniony dopiero wtedy, gdy okazało się, że pracujący młodzi albo nie mają zdolności kredytowej bo pracują na śmieciówkach, bo mają za niski dochód albo uciekli do Anglii, etc. Zaczęto wówczas dostrzegać pieniądze emerytów: młodzian nie kupi sobie wypasionej fury, bo niby za co? Jak kupi, to używaną, a nie stać go przy tym na autocasco. Emeryt ma często elegancki samochód i dba o pełną ochronę ubezpieczeniową. Z emerytury odłoży - na wakacje pojedzie. Czasem. Młody niekoniecznie - inwestuje w dzieci, spłaca kredyt we frankach albo wciąż mieszka u mamy i nie może stanąć finansowo ?na nogi?.

08.10.2015 15:06
Nie daj się zrobić na żółto - 5 pytań o WZW B
Nie daj się zrobić na żółto - 5 pytań o WZW B

Wirus WZW typu B to drugi po tytoniu czynnik rakotwórczy, który może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątrobowo-komórkowego. Celem Żółtego Tygodnia jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych, związanych z wirusowymi chorobami wątroby oraz edukacja na temat ich profilaktyki. Podczas 31. edycji Żółtego Tygodnia (od 5. do 16. października 2015 r.), będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i typu B oraz jak zadbać o ochronę swojej wątroby. 1. Co to jest WZW typu B? Najczęstszą wirusową chorobą wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli tzw. ?żółtaczka wszczepienna? lub ?żółtaczka zakaźna typu B?. Wywołuje ją wirus WZW typu B (HBV), który jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV4. Z wirusem WZW typu B mamy do czynienia częściej, niż się nam może wydawać, ponieważ 1 na 100 zdrowych Polaków jest jego nosicielem, a liczba zakażeń tym typem wirusa w Polsce należy do najwyższych w Europie. W 2015 r. odnotowano znaczny wzrost zakażeń WZW typu B. Według danych PZH, w okresie od stycznia do sierpnia 2015r. odnotowano około 900 więcej nowych przypadków zakażeń WZW typu B niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

07.10.2015 07:47
Nowy Rok Skautów Europy
Nowy Rok Skautów Europy

W dniach 24-27 września 2015 wędrownicy i szefowie z 1 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy wędrowali do sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dwa tygodnie wcześniej, 13 września 2015 na Lisich Jamach koło Miętnego miał miejsce Start Harcerski, w którym udział wzięli wilczki, harcerze, wędrownicy i szefowie oraz ich rodzice. Te dwa wydarzenia zainaugurowały nowy rok harcerski 2015-2016 Skautów Europy ze środowiska garwolińsko-pilawskiego. W niedzielę 13 września 2015 roku na cmentarzu na Lisich Jamach koło Miętnego o godzinie 15.30 dało się słyszeć wezwania apelu poległych oraz gromkie odpowiedzi ?Chwała Bohaterom?, udzielane przez wilczków, harcerzy, wędrowników, rodziców i szefów 1 Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy. W ten sposób, oddając cześć zmarłym ofiarom II wojny światowej rozpoczęli oni nowy rok harcerskich przygód. Kolejnym punktem programu była msza święta odprawiana przez duszpasterza hufca, ks. Marusza Zaniewicza. Ostatnim element rozpoczęcia roku stanowił apel hufca, na którym służbę Akeli w 1. Gromadzie Pilawskiej podjął Mateusz Zawadka HO.

02.10.2015 04:44
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama