niedziela, 20 października 2024 05:55
Reklama
Kultura:

Kultura

Rękawiczka ma zaszczyt przedstawić?
Rękawiczka ma zaszczyt przedstawić?

Tym razem aktorzy garwolińskiego Teatru Rękawiczka wzięli na warsztat dzieło Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jak humorystyczne i absurdalne gagi sprzed 60 lat wypadną na deskach współczesnej sceny? O tym będzie można się przekonać już w najbliższą sobotę. - Teatr Rękawiczka tym razem wyrusza z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim w zwariowaną podróż zwaną ? Teatrzykiem Zielona Gęś?. Przez manowce tego najmniejszego teatru świata, niczym Beatrycze Dantego przez niebiańskie krainy, wiedzie wesołą gromadkę -Tomasz Bieliński: aktor, prestidigitator i wielki przyjaciel Teatru Rękawiczka w jednym. W wybuchowej atmosferze, naelektryzowanej nadmiarem emocji jak w kotle zwariowanej czarownicy, w którym wrze, iskrzy i bucha, tworzy się wyjątkowe dzieło: Zielona Gęś w Rękawiczce, czy Rękawiczka w Zielonej Gęsi? Niech to pytanie pozostanie retorycznym dla dobra świata i całej ludzkości ? opowiada Izabela Rękawek, kierownik garwolińskiego teatru.

23.02.2012 07:13
Strych pełen tajemnic
Strych pełen tajemnic

Cmentarz sprzed 2 tysięcy lat, niezwykłe przedmioty, które są znakami historii, nierozwiązane zagadki, między innymi o złotym pierścieniu. A to wszystko na terenie naszego powiatu. O niezwykłych odkryciach w miejscowości Strych (gm. Maciejowice) opowiada student archeologii Adrian Pogorzelski. WG: Na początku było? Jaka jest geneza archeologicznych odkryć na naszym terenie? Niezwykłe odkrycia archeologiczne są często dziełem przypadku. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku zadzwonił niespodziewanie telefon, w słuchawce znajomy głos Mateusza Kozakowa, który w krótkiej rozmowie poinformował mnie, że w trakcie jednego ze spacerów na wydmie w okolicach miejscowości Strych odnalazł fragmenty naczyń glinianych. Informacja brzmiała intrygująco. Nie czekając, poprosiłem o szybkie spotkanie.

18.02.2012 09:19
Sięgamy po audiobooki
Sięgamy po audiobooki

Pod koniec ubiegłego roku w dziecięcym oddziale Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie pojawiły się pierwsze audiobooki. Z takiej formy poznawania lektur, bajek czy opowieści korzysta coraz więcej najmłodszych czytelników. - Pomysł zakupu audiobooków do oddziału dziecięcego wziął się z zainteresowania rodziców młodych czytelników książkami, do których dołączona była płyta z nagraniem książki ? wyjaśnia Iwona Poreda, p.o. dyrektor MPBP w Garwolinie.

17.02.2012 09:31
Euro kontra Dni Garwolina
Euro kontra Dni Garwolina

Dla meczu Polska-Czechy nawet gwiazdy rezygnują z występów. Sobota podczas tegorocznych Dni Garwolina będzie na pewno przebiegała w sportowej atmosferze, a w niedzielę dwa wielkie koncerty. 17 czerwca w na garwolińskiej scenie wystąpi najpierw zespół Akurat, a po nim gwiazda wieczoru, legenda polskiej sceny muzycznej, grupa TSA. To mała zmiana w stosunku do planów sprzed kilku miesięcy. Nie udało się także spełnić marzeń internautów, którzy głosowali w naszej sondzie. Na niedzielę wybrali Kult, a na sobotni wieczór Strachy na Lachy.

15.02.2012 16:03
Panie czytają romanse, a panowie?
Panie czytają romanse, a panowie?

Mimo ery komputeryzacji czytanie książek ma się dobrze. W ubiegłym roku prawie o 3,5 tys. wzrosła liczba wypożyczeń w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie. Grono czytelników powiększyły się o 106 osób. Jak podkreśla p.o. dyrektora MPBP Iwona Poreda, większe zainteresowanie czytelnictwem to efekt systematycznie zakupywanych nowości wydawniczych. ? Przy zakupie nowych książek uwzględniamy zamówienia czytelników. Wolny dostęp do półek i samodzielny wybór książek pozytywnie wpływa na liczbę wypożyczonych książek ? podkreśla. Nie bez znaczenia jest także otwarcie placówki w poniedziałki.

14.02.2012 14:12
Wypadli śpiewająco
Wypadli śpiewająco

Ponad trzy godziny dobrej muzyki w różnych odcieniach. Nostalgiczne ballady, energetyczne przeboje sprzed lat, a nawet bardzo ciekawe interpretacje, w których gra aktorska była równie ważna jak śpiew. Solo, w duetach i trio. Taki był właśnie piątkowy wieczór w garwolińskim Domu Kultury. A wszystko dzięki uczniom z wydziału wokalno-aktorskiego Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie. 10 lutego w kawiarni ?Moja muzyka? odbyły się dwa koncerty, w których młodzi artyści zaprezentowali efekty swojej codziennej pracy.

13.02.2012 15:05
Kinomaniacy coraz bliżej mety
Kinomaniacy coraz bliżej mety

Jeszcze tylko dwa miesiące potrwa kinowy wyścig do darmowych filmów przez pół roku. W szranki stanęło już 615 osób, ale lider rankingu oddala się od reszty coraz bardziej, choć nie wszystko jeszcze przesądzone. Niezmiennie na pierwszym miejscu jest Szymon Milewski, który przez cztery miesiące trwania konkursu w garwolińskim kinie "Wilga" obejrzał 20 filmów. Anetta Jasińska i Karol Marcinkowski mają na swoim koncie w tej chwili osiem filmów i zajmują drugie miejsce.

02.02.2012 11:00
Wyrecytuj wiersz naszego poety
Wyrecytuj wiersz naszego poety

Atrakcyjne nagrody czekają na uczestników konkursu recytatorskiego ?Józef Stachowski ? poeta z moich stron? organizowanym przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Garwolinie. W konkursie mogą wystartować uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Czas recytacji wiersza Józefa Stachowskiego nie może przekraczać siedmiu minut. Zgłoszenie udziału w konkursie należy przesłać (lub dostarczyć osobiście) do 10 marca do MPBP (ul. Nadwodna 1). Przesłuchania odbędą się 28 marca.

02.02.2012 08:12
Lekcja historii na ludowo
Lekcja historii na ludowo

W ostatni dzień liturgicznego okresu Bożego Narodzenia w Borowiu zorganizowano I Przegląd Zespołów Ludowych. - To była doskonała lekcja historii. Obyśmy za kilkanaście, kilkadziesiąt lat pamiętali o tych zwyczajach ? podsumował występy wójt gminy Wiesław Gąska. Wczoraj w sali gimnastycznej Zespołu Oświatowego w Borowiu wystąpiły cztery zespoły ludowe z terenu gminy. Okolice Borowia są ewenementem w skali powiatu i nie tylko. Działają tu prężnie zespoły z Lalin, Iwowego, Chromina i Brzuzy.

02.02.2012 07:49
Zaśpiewali po ukraińsku
Zaśpiewali po ukraińsku

W pięciu utworach zaprezentował się Chór Miasta Garwolina podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. W tym roku nagród nie przyznawano, ale występ naszych reprezentantów zyskał uznanie publiczności. Chórzyści znad Wilgi po raz trzeci udali się pod polsko-białoruską granicę. W Terespolu nasz chór występował jako jeden z blisko 30. Mieszkańcy pogranicza dobrze znają chór z Garwolina. ? Jesteśmy tam znani, jeśli można tak powiedzieć, dzięki osobie księdza dziekana Ryszarda Andruszczaka, który do Garwolina przyszedł właśnie z Terespola ? mówi Radosław Mitura, dyrygent Chóru Miasta Garwolina.

30.01.2012 18:37
Tam życie kręci się wokół wody
Tam życie kręci się wokół wody

Jak wygląda codzienna walka o przetrwanie, czyli o kroplę czystej wody? Od dziś w Galerii Kotłownia można oglądać fotoreportaż prezydenckiego fotografa Wojciecha Grzędzińskiego, który pokazał rzeczywistość Sudanu. - To zdjęcia z najwyższej półki. Solidny i rzetelny reportaż znakomitego fotografa, zdobywcy wielu prestiżowych nagród - mówi Luiza Kondej z Centrum Sportu i Kultury, pomysłodawczyni wystawy.

24.01.2012 18:50
Na kolędy zapraszają za rok
Na kolędy zapraszają za rok

Dziś wystąpili z krótkimi koncertami w kościele parafialnym w Górkach i w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Wcześniej kolędy zabrzmiały także w garwolińskiej kolegiacie oraz kościele św. Anny w Warszawie. Przed chórzystami teraz wyjazd do Terespola, a później być może do Hiszpanii. Najpierw w Górkach, a o 12.30 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie Chór Miasta Garwolin zabrał mieszkańców w świąteczną podróż szlakiem nie tylko polskich kolęd. - To była już ostatnia okazja w tym roku, żeby posłuchać nas w tym repertuarze, ale już dziś zapraszamy za rok - mówi Radosław Mitura, dyrygent chóru.

22.01.2012 18:41
Pomyśl o Sudanie, pomyśl o wodzie
Pomyśl o Sudanie, pomyśl o wodzie

Kiedy rano odkręcamy kran, myjąc zęby, nikt z nas nie zastanawia się na tym, że gdzieś daleko są tacy, którzy nie mają jej na wyciągnięcie ręki. 24 stycznia w garwolińskim Domu Kultury wernisaż wystawy znakomitego fotografa Wojciecha Grzędzińskiego pt. "Potrzeba wody w Sudanie". To okazja nie tylko do tego, żeby obejrzeć doskonałe zdjęcia, ale także zobaczyć "problem" z bliska. - Na zdjęciach będzie można zobaczyć to, jak naprawdę wygląda życie w Sudanie. My przede wszystkim angażujemy się w życie tu naszej małej społeczności, a często zapominamy o tym, co się dzieje gdzieś tysiące kilometrów stąd, o globalnych problemach. Dzięki tej wystawie i projekcii filmu na pewno wszyscy chętni będą mogli zobaczyć coś więcej i być może w jakiś sposób wesprzeć Sudan - mówi Luiza Kondej z Centrum Sportu i Kultury, pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia.

20.01.2012 14:02
Dwa trzecie miejsca dla Garwolina
Dwa trzecie miejsca dla Garwolina

Garwoliński Sekstet Kameralna oraz duet Klara Płatek i Kamil Hardej znaleźli się w gronie laureatów IV Festiwalu Kolęd i Pastorałek ?Kolędowe Serce Mazowsza?. Nagrodę specjalną otrzymał Jakub Rutkowski z Sobolewa. Finał odbył się w Siedlcach. Jury przesłuchało 80 wystąpień osób wyłonionych w powiatowych eliminacjach. Nasz powiat reprezentowały trzy zespoły i jeden wokalno-muzyczny duet. W oczach jury na znalezienie się w gronie laureatów zasłużył Garwoliński Sekstet Kameralny (na zdjęciu), który zajął trzecie miejsce w kategorii rodziców i dorosłych. Zespół wystąpił w składzie: Marek Girtler, Michał Girtler, Janusz Wardak, Krzysztof Witak, Wojciech Wielgosz, Tadeusz Zalewski.

18.01.2012 08:59
Muzyczna pokazała co potrafi
Muzyczna pokazała co potrafi

Jeszcze w bardzo świątecznej atmosferze, choć ze sceny płynęły nie tylko melodie kolęd. Wielki taneczny pokaz na koniec w wykonaniu najmłodszych i życzeniami "Szczęśliwego Nowego Roku" w tle. Tak było wczoraj, podczas noworocznego koncertu Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie, który odbył się w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury. - Siedem lat temu, także na początku stycznia odbył sie pierwszy noworoczny koncert naszej szkoły muzycznej. Wtedy było w niej zaledwie trzech nauczycieli i około 20 uczniów. Teraz wracamy do tej tradycji koncertowej - mówił Radosław Mitura, dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie.

13.01.2012 09:46
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: KonioTreść komentarza: Wynik jak wynik liczyliśmy jako kibice na więcej, ale cóż, a co jak wiosną ten punkt pozwoli się utrzymać wtedy docenimy.Dobrze a teraz trzeba popsioczyć bo jest na co. Tragiczny mecz Morawskiego ,dwa razy jego stroną poszly akcje które goście zakończyli golami ,przy drugiej duży udział miał Bastos.Kolumbijczyk to odrębny temat, takiego lenia na boisku jeszcze w Wildze nie widziałem, prawie nie biegał, strata w środku pola wynikająca z braku chęci podskoczenia na moze 10 cm ,żeby dosięgnąć bezpańskiej piłki zakończyła się stratą gola.Reka na środku boiska to brak sił po dwóch kwadransach chodzenia po boisku ,rece opadają Wilga grala od momentu wejścia tego " grajka" w 10 nie otrzymując czerwonej kartki.Trener powinien się go spytać czy chce w ogóle grać w zespole bo jak nie to niech nie robi łaski. Ja oczekuje ,że obcokrajowiec na boisku ma wnieść jakość a nie być słabszym od miejscowych zawodników grzejących ławkę.Pomimo niewielkiej zdobyczy punktowej nadal mamy szansę na utrzymanie jest grupa sześciu zespołów podobnych na, cztery trzeba wyprzedzić tyle ,tylko tyle I aż tyle.Pozdrawiam!!!!konioData dodania komentarza: 19.10.2024, 19:17Źródło komentarza: Podział punktów przy Sportowej. Dwa bliźniacze gole Pavlisha [wideo]Autor komentarza: PilawiakTreść komentarza: Może lepiej po debatujcie nad budową ronda przy shellu niż kłucicie się o bzdety.Data dodania komentarza: 19.10.2024, 16:37Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowejAutor komentarza: RealiaTreść komentarza: No tak jak się na Polski Ład dla samorządów pożyczało pieniądze poza budżetem państwa to można było rozdawać. Teraz trzeba jakoś to wszystko pospłacać. Podejście Pisowców właśnie takie jest. Nachapać swoje kabzy, państwo zapożyczyć, a po nas to choćby potop. Takie są niestety realia.Data dodania komentarza: 19.10.2024, 16:18Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowejAutor komentarza: bedokTreść komentarza: Dobre czasy dla samorządów się skończyły wraz z przejęciem władzy przez koalicję ośmiu gwiazdek. Teraz obowiązuje zasada ,,Piniendzy nie ma i nie będzie". Nawet jakby pani starosta codziennie pisała hymn pochwalny na cześć króla europy, wklejała serduszka i szeroko się do niego uśmiechała to i tak żadnych pieniędzy nie dostaniemy. Takie są niestety realia .Data dodania komentarza: 19.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Polityczna burza na sesji powiatowej
Reklama