sobota, 28 września 2024 01:26
Reklama

Dotarł do historii garwolińskich Żydów i wygrał ogólnopolski konkurs

Tegoroczny absolwent Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie Filip Rękawek wygrał Ogólnopolski Konkurs ?Historia i kultura Żydów polskich?. 19-latek sukces zawdzięcza pracy na temat społeczności żydowskiej mieszkającej nad Wilgą. Konkurs był organizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz patronatem naukowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Pierwszy etap polegał na przesłaniu pracy na temat społeczności żydowskiej w swojej okolicy. Autorów najlepszych prac zaproszono 25 maja do etapu ustnego. Uczestnicy musieli ?obronić? swoje opracowania oraz wykazać się znajomością kultury i obyczajów żydowskich.

Dzień później w stołecznym Teatrze Żydowskim odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze zajął Filip Rękawek. Tegoroczny maturzysta KLO w Garwolinie w nagrodę otrzymał tygodniowy pobyt w Izraelu ufundowany przez tamtejsze ministerstwo edukacji.

19-latek sukces zawdzięcza kilkumiesięcznej pracy nad przygotowaniem opracowania ?Żydzi garwolińscy w czasach międzywojennym i okupacji?. Zbieranie materiałów nastolatek rozpoczął w listopadzie i zakończył w marcu. Praca powstawała pod czujnym okiem opiekuna naukowego Roberta Kuźbidy.

Efekt badań Filipa Rękawka jest unikalny ze względu na wykorzystane źródła. Oprócz dokumentów m.in. z Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, uczeń dotarł do wyjątkowej pozycji. W pracy analizie poddał księgę ocen uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Garwolinie z lat 1919-1939. ? W rocznikach znajdują się informacje m.in. o wyznaniu czy zawodzie uczniów. Dzięki temu mogłem opracować wykresy struktury zawodów czy zestawienie ulic, przy których mieszkało najwięcej Żydów w Garwolinie ? opowiada w rozmowie z nami Filip Rękawek.

Laureat konkursu wiele miejsca pracy wypełnił relacjami starszych mieszkańców miasta nad Wilgą ? Józefa Siarkiewicza i Wacława Domańskiego. Nastolatek dotarł także do Olka Netzera, który w latach okupacji znalazł schronienie u Franciszka Paśniczka. Burmistrz Garwolina (w latach 1934-1939) za swoją postawę został odznaczony pośmiertnie Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

W pracy Filipa Rękawka znalazło się wiele przykładów na to, że społeczność wyznania mojżeszowego była liczącą się grupą w Garwolinie początku XX wieku. ? Mam nadzieję, że choć w małym stopniu przyczynię się do upamiętnienia ludności żydowskiej, która miała duży wpływ na to, co działo się w Garwolinie ? zaznacza nasz rozmówca. - Od II wojny światowej minęło już 70 lat. Dziwię się, że ludność żydowska nie jest upamiętniona w naszym mieście, chociażby tak jak np. w Mińsku Mazowieckim ? dodaje.

Praca Filipa Rękawka być może wkrótce zostanie udostępniona publicznie. Aktualnie prawa autorskie posiada organizator konkursu.

Więcej o społeczności żydowskiej w Garwolinie można dowiedzieć się z tego profilu na facebooku, prowadzonym przez uczniów KLO, biorących udział w projekcie Szkoła Dialogu.

Łukasz Korycki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wojtek63 31.05.2018 13:06
"Proponuję też upamiętnić tablicą Rosjan mieszkających w Garwolinie przez cały XIX w i na początku XX w.... Dlaczego nie ? Też można. Jednak według mnie różnica między Rosjanami, a Żydami jest taka, że: 1. Rosjanie będą zawsze i tylko Rosjanami. 2. Żydzi - oni są też (mimo wszystko) polscy. Oczywiście Żyd jak Żyd zawsze masz swój własny interes, ale... To nie Rosjanie, a Żydzi trzymają za mordę muslimski świat i nie pozwalają muslims (kozoj...bcom) na islamizację Europy. Docenimy to, zanim nasze, polskie kobiety będą musiały zakładać na głowy brudne, islamskie, śmierdzące szmaty od allaha- ojca wszystkich muslimskich wyznawców, a tym samym terrorystów. allah zibi !!! (allah is cock) ----------------------------------------------- Toda Israel !!!

Gość 30.05.2018 17:40
Musimy się jeszcze bardzo dużo nauczyć, szacunek dla wszystkich ludzi w społeczeństwie ponoć katolickim to powinna być norma. No cóż widać, że ludzie nic nie wynieśli z lekcji religii i słów Nowego Testamentu. Uważam, iż upamiętnienie sąsiadów jest wyrazem człowieczeństwa

Inny 30.05.2018 13:10
Proponuję też upamiętnić tablicą Rosjan mieszkających w Garwolinie przez cały XIX w i na początku XX w. A było ich ponad 2000 i mieli większy wpływ na rozwój Garwolina niż Żydzi. To dzięki Rosjanom miasto rozwinęło się na południe (Koszary) oraz powstały pierwsze brukowane ulice, wodociągi.

Reklama
Reklama
Reklama