Wyborcze przepowiednie
Niespodzianką jest trzecie miejsce PJN z 110 głosami (18 proc.) i czwarte Ruchu Palikota. Na ?pomarańczową rewolucję? zagłosowało równo 100 osób (16,3 proc.). Gdyby wyniki sondy odnieść do ordynacji wyborczej w sejmowych ławach zasiedliby jeszcze przedstawiciele SLD (9 proc.) i PSL (6,5 proc.).
Tyle o wyborczych prognozach. Lokale wyborcze w niedzielę zostaną otwarte o godz. 7. Głos można oddawać do godz. 21. Do lokalu wyborczego należy zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (prawo jazdy, paszport). Na kartach do głosowania postawimy dwa krzyżyki ? jeden na kandydata do Sejmu, jeden na kandydata do Senatu. Sejmowy mandat otrzyma 12 z 188 pretendentów z naszego okręgu siedlecko-ostrołęckiego. Spośród czterech kandydatów do izby wyższej senatorem zostanie jeden (okręg obejmuje powiaty garwoliński, miński, węgrowski).
Jak głosować?
Ci, którzy w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zamieszkania mogą oddać głos dzięki specjalnemu zaświadczeniu. Garwoliński magistrat wydał 100 takich dokumentów. Sześciu mieszkańców miasta i gminy odda głos przez pełnomocnika. Do urzędu miasta wpłynął jeden wniosek o głosowanie korespondencyjne. Nikt nie zgłosił się po nakładki dla osób niewidomych. ? W każdej obwodowej komisji dostępne będą jednak nakładki w alfabecie Braille?a ? mówi Cezary Tudek, sekretarz magistratu.
Cisza przed burzą
Od pierwszych minut soboty przez kolejne 48 godzin obowiązuje cisza wyborcza. Nie można agitować, rozdawać ulotek, rozwieszać plakatów. Cisza zapada także w mediach. Znikną wyborcze reklamy, nie będą publikowane komentarze, które dotyczą tegorocznej elekcji parlamentarnej.
jd/łk
Napisz komentarz
Komentarze