Wielkość Mazowsza i odległości pomiędzy dużymi ośrodkami powodują, że znaczna część mieszkańców jest pozbawiona dostępu do sieci. Dotyka to szczególnie mieszkańców wsi. Dlatego właśnie projekt ?Internet dla Mazowsza? zakłada uzupełnienie infrastruktury teleinformatycznej operatorów działających na terenie Mazowsza i likwidację tzw. białych plam w dostępie do Internetu.
W ramach projektu zaplanowana jest budowa światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej o długości około 3640 km. Dodatkowo, w 20 miejscowościach, zostanie wybudowana sieć dostępowa nowej generacji NGA. W ten sposób infrastruktura doprowadzająca Internet, ?dotrze? do sołectw, następnie zostanie udostępniona operatorom, którzy w oparciu o nią będą mogli świadczyć swoje usługi. To także szansa na większą konkurencję na rynku wśród operatorów.
Co to oznacza w praktyce dla mieszkańca Mazowsza, który do tej pory nie miał dostępu do Internetu? Już w 2014 roku infrastruktura teleinformatyczna zostanie doprowadzona do jego sołectwa. Zniknie bariera dla operatorów telekomunikacyjnych, którym do tej pory nie opłacało się docierać do małych miejscowości.
? Podpisana umowa na unijne dofinansowanie to zielone światło dla realizacji inwestycji. W tym momencie trwają konsultacje społeczne z operatorami. Po ich zakończeniu rozpoczniemy proces notyfikacji projektu z Komisją Europejską. Do końca roku ogłosimy postępowanie przetargowe na wykonawcę i operatora sieci ? informuje Krzysztof Filiński, Prezes Agencji Rozwoju Mazowsza.
Nowoczesna sieć oznacza dla mieszkańców i przedsiębiorców z Mazowsza dostęp do usług teleinformatycznych świadczonych drogą elektroniczna. Internet otworzy przed mieszkańcami zupełnie nowe możliwości. Umożliwi m.in. rejestrowanie działalności gospodarczej przez Internet, wyrównanie poziomu edukacji dzieci czy udział rolników w internetowych szkoleniach.
oprac. jd
fot. sxc.hu
Napisz komentarz
Komentarze