Reklama
To niezwykła propozycja dla dzieci ciekawych i niebojących się świata. W Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach działa Uniwersytet Dziecięcy, którego honorowym patronem jest wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk. Ostatni mali studenci poznawali tajemnice Sienkiewicza.
Zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego odbywają się raz w miesiącu. Prowadzą je różne osoby ? w zależności od tematu. ? Chcemy wzbudzić w dzieciach ciekawość otaczającego je świata, zachęcić do nauki i przede wszystkim pokazać, że nauka nie musi być jedynie nudnym codziennym obowiązkiem, a nawet może stać się prawdziwą życiową pasją. Uniwersytet dla dzieci to miejsce, w których najmłodsi mają niepowtarzalną okazję pobawić się w studiowanie, wysłuchać wykładów, podyskutować z naukowcami, a także samodzielnie poeksperymentować ? mówi Kinga Smak, dyrektor Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach.
Ostatnie, listopadowe spotkanie nosiło tytuł ?Tajemnice pana Sienkiewicza?. - Rok 2016 jest oficjalnie rokiem Henryka Sienkiewicza. W trakcie spotkania najmłodsi poznali sylwetkę polskiego noblisty, wyjątkowego podróżnika. W jakich okolicznościach powstały książki ?W pustyni i w Puszczy?, Trylogia i inne? Czy młody Henryk Sienkiewicz chętnie uczęszczał do szkoły i był dobrym uczniem? Na te i inne pytania dzieci szukały odpowiedzi.
W programie kolejnych spotkań między innymi ?Prawdziwa historia św. Mikołaja?. W grudniu studenci uniwersytetu będą szukać odpowiedzi na pytania czy św. Mikołaj istnieje? Gdzie mieszkał? Czym się zajmował? Pomoże im w tym podróżnik, autor licznych książek ? Zdzisław Skrok. W części praktycznej zajęć uczestnicy wykonają własnoręcznie ozdoby świąteczne z tradycyjnych materiałów jak słoma, patyczki brzozy, kora.
W lutym natomiast planowana jest wycieczka do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie znajduje się Warszawskie Muzeum Ewolucji prowadzone przez Polską Akademię Nauk. W programie oczywiście wykład paleontologa oraz część warsztatowa, w trakcie której będzie okazja, by poznać sposoby i narzędzia pracy współczesnego łowcy dinozaurów. Będzie też krótki spacer po wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki, który wciąż jest najwyższym budynkiem w Polsce. Jak to możliwe, że w pałacu pracuje 40 kotów? Co robi warszawska Syrenka na szczycie pałacu? Kim byli Wars i Sawa, którzy są jednymi z mieszkańców pałacu?
Więcej informacji o uniwersytecie na www.gcak.garwolin-gmina.pl
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze