Jedna z grup była pod opieką przewodnika Piotra Żabczyńskiego. Druga to licealiści z I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Łaskarzewie z klasy mundurowej pod opieką Agnieszki Rutkowskiej z przewodnikiem Markiem Kusakiem. Trzeciej grupie przewodził Henryk Dąbrowski.
Po drodze na biorących udział w marszu czekały krótkie notki historyczne związane z lokalną historią Łaskarzewa i okolic. Uczestnicy dowiedzieli się o przejściu Armii Andersa i Hubalczyków przez Łaskarzew. Inne wzmianki związane były ze spaleniem Łaskarzewa i Żydami, którzy zamieszkiwali miasto. Ok. godz. 23.00 na półmetku w Rowach, organizatorzy przygotowali ognisko, ciepłą herbatę i grochówkę. O podniebienia zadbali druh OSP Łaskarzew Łukasz Laskowski z pomocą druha Ksawerego Laskowskiego.
W drodze powrotnej do Łaskarzewa piechurzy minęli m.in. lotnisko wojskowe z 1944 roku zlokalizowane w Kobylej Woli. Około godz. 4.00 wszystkie grupy dotarły do bazy w Łaskarzewie. Przez cały czas wędrówki komandor rajdu Renata Bednarczyk wspólnie z Tadeuszem Rutkowskim i Elizą Józwicką czuwali w punkcie dowodzenia na Alejowej w Łaskarzewie.
- Uczestnicy dotarli do punktu wyjścia zmęczeni, ale radośni z planami na powtórkę wyprawy. Podczas rajdu nastąpiła również integracja grupy głównie młodych ludzi powiatu garwolińskiego ? podsumowuje Marek Kusak ze Stowarzyszenia Centrum Integracyjno Animacyjnego w Łaskarzewie. Rajd był częścią projektu Pozytywna Energia realizowanego przy wsparciu finansowym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
- Jak na pierwszy raz organizowania takiego rajdu możemy być zadowoleni. Rajd można uznać za udany, tym bardziej że uczestniczyli w nim nawet osoby spoza naszego powiatu ? mówi Piotr Żabczyński ze Stowarzyszenia Historycznego Ziemi Łaskarzewskiej. ? Młodzież zdobyła wiedzę historyczną. Łaskarzew potrzebuje takich idei dla poszukiwania wspólnych wartości ? dodaje.
Łukasz Korycki
fot. Andrzej Żółkoś
Napisz komentarz
Komentarze