poniedziałek, 25 listopada 2024 07:55
Reklama

Garwoliński szpital przyjazny kombatantom

44 mazowieckie szpitale noszą tytuł ?Szpitala Przyjaznego Kombatantom?. Wczoraj dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele Mazowieckiej Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podpisali porozumienie w tej sprawie. Wśród tego grono znalazł się także Szpital Powiatowy w Garwolinie. ? W 2009 roku Rada Kombatantów i pierwszych dziewięć szpitali z województwa mazowieckiego podpisało porozumienie o realizacji programu Szpitale Przyjazne Kombatantom. Dziś w programie uczestniczą aż 44 szpitale z Mazowsza. To bardzo dobra wiadomość. Ludzie, którzy tak wiele poświęcili dla swojej Ojczyzny, zasługują na specjalne traktowanie - powiedział marszałek Adam Struzik.
Na terenie Mazowsza mieszka około 40 tysięcy kombatantów, inwalidów wojennych oraz ofiar wojennych represji. Są to weterani m.in. Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Ludowej, więźniowie obozów hitlerowskich i stalinowskich łagrów, ofiary holocaustu i ich dzieci oraz powstańcy warszawscy. Ze względu na ich wiek oraz wkład w obronę ojczyzny należy im zapewnić godne i przyjazne warunki leczenia. Dlatego też od 2009 r. na terenie województwa mazowieckiego realizowany jest program ?Szpital Przyjazny Kombatantom?.

Wówczas do programu przystąpiło 9 szpitali: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach, Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Bródnowski SPZOZ w Warszawie, SZPZOZ im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, SPZOZ Solec w Warszawie oraz Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego SPZOZ w Warszawie. Dzięki podpisanemu wczoraj porozumieniu lista Szpitali Przyjaznych Kombatantom zwiększyła o kolejne 35 placówek i obecnie na terenie Mazowsza jest ich aż 44.

W ramach programu w każdym szpitalu powołany jest pełnomocnik ds. kombatantów. Poza tym kombatanci mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych dostępnych w szpitalu poza kolejnością.

- My właśnie przystępujemy do tego programu, ale tak naprawdę jesteśmy przyjaźni kombatantom od dawna. Kombatanci mają swojego lekarza, opiekuje się nimi pan doktor Cabaj i są przyjmowani bez kolejki ? mówi Krzysztof Żochowski, dyrektor SP ZOZ w Garwolinie.

W tej chwili jeszcze nie wiadomo, kto będzie pełnił funkcję pełnomocnika ds. kombatantów.

Patronat honorowy nad realizacją programu objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Prezydent Miasta St. Warszawy oraz Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

oprac. jd


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

JM 14.09.2011 07:25
Nie moge sie nadziwic jak to wciaz o naszym szpitalu glosno ale tym razem jak Pan zostal dyrektorem to wciaz dobrze o nim slychac. Brawo tak trzymac !!!! Podziekowania rowniez dla bylego Starosty Pana Grzesia Woźniaka ze taka perelke odnalazl i zatrudnil

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama