poniedziałek, 25 listopada 2024 06:02
Reklama

Festiwal na starówce z rekordowym pierogiem

Już w najbliższą niedzielę garwolińska starówka znów zachwyci urokiem dawnych lat. Punktualnie o godzinie 15:00 rozpocznie się trzecie edycja Festiwalu Tradycji i Kultury Garwolina. Podczas tegorocznego święta oprócz stałych elementów imprezy, pojawią się zupełnie nowe akcenty.W Garwolinie ma powstać gigantyczny pieróg, który ma szansę trafić do księgi rekordów Guinnessa. Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina z każdym rokiem nabiera rozpędu.  Zgłasza się więcej wystawców, pojawia się kolejne kramy prezentujące dawne rzemiosło, po ulicy Senatorskiej spaceruje coraz więcej młodzieży przebranej w dawne stroje. Idea festiwalu zrodziła się między innymi wokół tradycji rosołu serwowanego w Garwolinie zawsze z okazji niedzielnego obiadu. Dzięki współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki podczas festiwalu uczestnicy są częstowani gorącym rosołem z ręcznie gniecionymi kluskami. W pierwszym roku wydanych zostało około 500 porcji, rok później blisko 800, w tym roku szykowanych jest ich blisko 1000.

Kramy, stoiska, pokazy, konkursy

Jak co roku na Senatorskiej będzie można podziwiać kolekcje z Garwolińskiej Izby Tradycji, zajrzeć do warsztatu kuśnierskiego, przyjrzeć się jak wyglądała dawna apteka, zaobserwować pracę pszczelarza, spróbować swoich sił w warsztacie ceramicznym. Zbiory starych przedmiotów zaprezentuje także Andrzej Ostałowski. Nie zabraknie także wielu stoisk z rękodziełem: biżuterią szklaną, szydełkowaną, ręcznie szytych zabawek, dekoracji do domu, obrazów olejnych i ikon. Polski Związek Łowiecki na boisku przy liceum zaprasza na wystawę psów myśliwskich. Prezentowanych będzie ponad 20 ras. Ze sceny, wzorem lat ubiegłych, przeprowadzony zostanie konkurs wiedzy o Garwolinie.

Idziemy na rekord!

Nie lada wyzwania na festiwalu podejmie się Hotel i Restuaracja Sulbin. Wraz z przyjaciółmi przystąpi on do próby bicia rekordu Guinnessa. Zaplanowane jest przygotowanie pieroga o wadze około 100 kg. Jeżeli cel zostanie osiągnięty będzie to nie tylko rekord Polski ale także rekord świata. Pieróg po oficjalnym zważeniu i zmierzeniu zostanie sprawiedliwie podzielony i serwowany wszystkim chętnym do ostatniego kęsa.

Wystawy dla dużych i małych

Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowana zostanie wystawa dla dzieci powstała na podstawie książki ?Cuda Wianki. Polski folk dla młodszych i starszych?. Na wystawę składa się 12 plansz z ilustracjami autorstwa Marianny Oklejak. Dorosłych natomiast z pewnością zainteresuje wzbogacona o nowe karty wystawa ?Garwolin 1900-1989?. Organizatorzy wystawy - portal Garwolin.org - będą rozdawać pamiątkową pocztówkę oraz zaprezentują częściowy efekt kilkumiesięcznej pracy nad archiwum Anny i Andrzeja Kapiców.

Harcerze dzieciom i prezentacja szkół

Specjalną strefę zabawy z dawnych lat pomogą zorganizować harcerze z Hufca Orłów. Na boisku będą m.in. tradycyjne zabawy w szczura, skoki na skakance, gra w klasy. Wzdłuż parkanu przy ogólniaku zaprezentują się natomiast garwolińskie szkoły ponadgimnazjalne.  

Gra miejska

?Kapitał Garwoł kontra doktor Podlak? to propozycja gry miejskiej skierowanej do każdego - bez względu na wiek. Miasto Garwolin znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Mieszkańcy śpią spokojnie. Nie wiedzą, że dzięki najnowszym odkryciom związanym z podróżami w czasie, losy Garwolina i jego mieszkańców są zagrożone. Złowrogi doktor Podlak próbuje pokrzyżować plany rycerzowi Garwołowi Januszowi I. Na stracie kolejne drużyny zostaną wcielone do zespołu poszukiwawczego. Od tego czy uda im się wyśledzić doktora Podlaka zależeć będzie przyszłość miasta. Stopień trudności zadań na trasie gry będzie zróżnicowany. Grupy rejestrujące się na punkcie startowym mogą liczyć od dwóch do sześciu osób. W każdej grupie musi się znajdować jedna osoba dorosła.


Mironowe akcenty

Częścią festiwalu są także Mironalia ? impreza ku czci Mirona Białoszewskiego ? wybitnego poety związanego z Garwolinem. Główną część Mironaliów stanowi konkurs recytatorski, w którego jury od trzech lat zasiada aktor Adam Woronowicz. W tym roku po raz pierwszy do konkursu zaproszeni zostali także uczniowie szkół podstawowych. Nie będą oni jednak recytować utworów Mirona, a wiersze Wandy Chotomskiej. Chotmoska i Białoszewski poznali się w 1949 roku w redakcji ?Świata Młodych?. Przez kilka lat pisali razem wiersze i scenki teatralno-kabaretowe. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych recytować będą natomiast dowolny utwór poety oraz dowolny fragment ?Chamowa?. Konkurs rozpocznie się 12 maja w czwartek w Kawiarni Moja Muzyka. Mironiczne akcenty pojawią się także na starówce. Sasanka Studio przygotuje torby i przypinki z cytatami Mirona, które będzie można zakupić na ich stoisku.

Na ludowo z przytupem

Nieodłącznym elementem festiwalu jest muzyka. To ona podrywa do tańca, wprowadza atmosferę zabawy i dobrej biesiady. Pierwszym akcentem muzycznym będzie wspólne odtańczenie poloneza. Na scenie głównej koło godziny 16:00 zagości Kapela Bocianisko Jerzego Hrycaka. Po występie na scenie głównej kapela przeniesie się na scenę obok urzędu skarbowego. Tam odbędzie się wiejsko-miejska zabawa na dechach. Muzykanci przygrywać będą skoczne oberki, poleczki, walczyki. O godzinie 17:00 ze sceny głównej popłyną dźwięki wygrywane przez Garwoliński Sekstet Kameralny. Gwiazdą wieczoru tegorocznego festiwalu będzie Kapela Drewutnia. Repertuar zespołu obejmuje przede wszystkim muzykę pogranicza, czyli pieśni z południowej i wschodniej Polski oraz piosenki łemkowskie. Kapela wystąpi w stylizowanych strojach ludowych.

Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina udowadnia, że to co dawne, wcale nie jest bardzo oderwane od naszego ?dzisiaj?. To impreza pokoleniowa, która pozwala zaprzyjaźnić się z tradycją.

Szczegółowy program imprezy

- 15:00 - uroczyste otwarcie III FTiK Garwolina
- 15:10 - zaproszenie uczestników do odtańczenia wspólnego poloneza
- 15:25 - prezentacja gry miejskiej
- 15:30 - rozpoczęcie wydawnia rosołu
- 15:45 - cz.1 konkursu wiedzy o Garwolinie
- 16:00 - przygrywki Kapeli Bocianisko Jerzego Hrycaka
- 16:15 - "Lata 20, lata 30" - występ młodzieży z Liceum Marszałka Józefa Piłsudskiego
- 17:00 - koncert Garwolińskiego Sekstetu Kameralnego
- 18:20 - cz.2 konkursu wiedzy o Garwolinie
- ok. 18:30 - występ gwiazdy wieczoru Kapeli Drewutnia
- 20:00 - zakończenie imprezy

mat. pras./oprac. jd


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTUJECIE
Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Piłkarskie ciekawostki Po rundzie jesiennej IV ligi polskiej sezonu 2024/25 liderami są: Słowianin Wolibórz z bilansem 15-3-0, br. 58-9, Tłuchovia Tłuchowo, Stal Kraśnik z bilansem 14-2-0, br. 43-4, Stal Jasień (lubuskie), Widzew II Łódź ( z bilansem 17-0-0, br. 67-13), Glinik Gorlice, Ząbkovia Ząbki (z bilansem 17-0-0, br. 64-9), Polonia Nysa, Sokół Kolbuszowa Dolna, KS Wasilków, Wikęd Luzino (z bilansem 16-1-0, br. 55-15), Raków II Częstochowa, Sparta Kazimierza Wielka ( z bilansem 14-3-0, br. 29-5), Start Nidzica (z bilansem 12-3-0, br. 39-11), Lipno Stęszew, Kluczevia Stargard ( z bilansem 15-1-0, br. 61-9 Orlęta Łuków po rundzie jesiennej są liderem w bialskopodlaskiej LO z bilansem 12-2-1, br 48-13. Jaguar Gdańsk (dawniej Jaguar Kokoszki), któremu w ubiegłym sezonie 2023/24 zabrakło 3 punktów, żeby awansować do III ligi w sezonie obecnym radzi sobie znacznie gorzej. W ostatnim meczu rundy jesiennej przegrał u siebie ze spadkowiczem z III ligi i liderem grupy Wikędem Luzino 1:8 (0:6) i zajmuje dopiero 8 miejsce z bilansem 8-2-7, br. 39-40 i potężną stratą 26 punktów do Wikędu. Firma Wikęd to producent drzwi i okien. Grający w legnickiej A klasie Grom Gromadzyń- Wielowieś stracił w 15 meczach rundy jesiennej 154 bramki ! i z bilansem 54- 150 oraz bilansem meczowym 2-2-12 zajmuje 14- trzecie od końca miejsce w tabeli. W ostatnim meczu rundy jesiennej Grom wygrał u siebie z zajmującymi 5 miejsce w tabeli Czarnymi Rokitki 26:0 ! Grający w legnickiej B klasie Górnik II Polkowice strzelił w 13-tu meczach rundy jesiennej 166 bramek i z bilansem 166-5 oraz bilansem meczowym 13-0-0 zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 16:43Źródło komentarza: Sklejony but i dublet stopera. Wilga kończy rundę zwycięstwem [wideo]Autor komentarza: Wojtek63Treść komentarza: Szanowny ,,Dramat''. Moje wytłumaczenie jest proste. Nie jestem seksualnym dewiantem, a co za tym idzie nie jestem pedałem lub innym zboczeńcem. Zatem każda warta uwagi kobieta pobudza moje seksualne zmysły. W tym przypadku jest to Pani Starosta Iwona Kurowska. To taki naturalny odruch normalnego mężczyzny.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 16:16Źródło komentarza: Najlepsi z najlepszych ze stypendiamiAutor komentarza: JubyTreść komentarza: A czego niema nic o śmierci słynnej Piranni z trasy 801Data dodania komentarza: 24.11.2024, 15:42Źródło komentarza: Z policyjnej kronikiAutor komentarza: DramatTreść komentarza: Nie da się tego czytać- Panowie J23, bedok, i Wojtek63. Wy macie jakieś problemy z seksualnością, że tak się zachwycacie w komentarzach Panią Starostą?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Najlepsi z najlepszych ze stypendiami
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama