? Anna i Andrzej Kapicowie byli nauczycielami. Ukończyli przedwojenne seminarium nauczycielskie ? Anna w Nowym Sączu, Andrzej w Zamościu. Karierę zawodową rozpoczynali w okolicach Garwolina w Budach Krępskich (Anna) i w Górznie (Andrzej). W noc sylwestrową 1933 r. zawarli związek małżeński. W Garwolinie zamieszkali latem 1938 r. Wynajęli mieszkanie u państwa Kotlarskich przy ulicy Dreszera 56, później Waryńskiego, a obecnie ul. Polska 50. Tam też w okresie drugiej wojny światowej i przez kilka powojennych lat prowadzili zakład fotograficzny. aby mieć źródło utrzymania. Zakład stał się miejscem gdzie na kliszy fotograficznej, bądź na szklanym negatywie, utrwalił się obraz tych jakże tragicznych czasów. Uwiecznieni zostali zarówno ci, którzy byli oprawcami, jaki ci, którzy byli ofiarami tej wojny. Są też tam wyzwoliciele, jaki i ci, którzy walczyli w podziemiu. Są zdjęcia Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Również obraz powojennego Garwolina na negatywach i zdjęciach to ślad naszej trudnej i bolesnej historii. Obraz ludzi i miejsc, w których żyli i które możemy ocalić od zapomnienia ? wspominają Małgorzata Cieślańska i Piotr Kapica (wnukowie Anny I Andrzeja Kapiców)
? Ocalić od zapomnienia, to motto tych, dla których historia tego miasta i okolic oraz ludzi z nim związanych, jest niezwykle ważna i bliska. Tym miejscem jest portal garwolin.org. Pragniemy, aby archiwum fotograficzne Anny i Andrzeja Kapiców również ocalało na stronach tego portalu. Niestety nie wszystkie negatywy i zdjęcia zachowały się (np. zdjęcia Niemców prawdopodobnie zostały zniszczone, albo zabrało je UB). Dlatego zwracamy się z prośbą do Państwa, jeżeli posiadacie zdjęcia zrobione przez naszych Dziadków, prosimy o ich udostępnienie w celu zeskanowania i archiwizacji. Również jeśli posiadają Państwo informacje i dokumenty dotyczące zakładu fotograficznego, prosimy o kontakt ? dodają Małgorzata i Piotr.
- Jako pasjonaci historii lokalnej chcemy przywrócić ludziom twarze, które zostały zachowane na negatywach i udostępnić je Państwu. Być może znajdziecie na tych fotografiach kogoś ze swojej rodziny. Prace powoli posuwają się, choć jest to żmudne i czasochłonne zajęcie. Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować rodzinie Kapiców za zaufanie i udostępnienie zbioru oraz Grzegorzowi Mochowi z firmy EPSON EUROPE B.V. Sp. z o.o. za udostępnienie skanera do negatywów, bez którego nie moglibyśmy rozpocząć prac nad zbiorem, a Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie w osobie dyrektora Jarosława Kargola za zaangażowanie i pomoc przy realizacji projektu ? podkreślają Krzysztof Kot i Sebastian Jędrych w Garwolin.org
300 skanów ze szklanych negatywów zostanie zaprezentowanych na Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina już 15 maja 2016 roku na Starówce.
Jeżeli posiadacie zdjęcia z pieczątką zakładu bądź wykonane przez Annę i Andrzeja Kapiców, udostępnijcie je do identyfikacji.
Kontakt:
? MAŁGORZATA CIEŚLAŃSKA TEL. 501 276 502
? PIOTR KAPICA TEL. 502 249 730
? KRZYSZTOF KOT TEL. 514 22 33 29
mat.pras./oprac.jd
Napisz komentarz
Komentarze