- Myśląc o bezpieczeństwie swojego domu, nie warto kierować się tylko przepisami prawa. Ważny jest również rozsądek. Jeżeli dom stoi samotnie, z dala od innych zabudowań lub wysokich drzew, to bezwzględnie na wymagania natury formalnej warto wyposażyć go w instalację odgromową ? mówi Janusz Krawczyk.
Inspektor dopowiada, że jednorazowy koszt zainstalowania piorunochronu jest nieporównywalnie niski z ewentualnymi straty wywołanymi przez uderzenie pioruna. A przede wszystkim daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem liczonym w tysiącach złotych. Koszt instalacji odgromowej może się wahać od 3 do nawet 7 tys. złotych.
Polskie przepisy opisują trzy przypadki, w których konieczne jest zamontowanie instalacji odgromowych. Jest to wymagane w budynkach wyższych niż 15 metrów i o powierzchni większej niż 500 m2, jeśli budynek położony jest w strefie rozproszonej. Urządzenia do pochłaniania energii piorunów obowiązkowo powinny posiadać budynki wykonane lub pokryte z użyciem materiałów palnych (np. trzcina, gont). Jeśli budynek posadowiony jest np. na wzgórzu, wtedy też piorunochron jest wymagany.
Łukasz Korycki
Napisz komentarz
Komentarze