Punkt centralny, wokół którego budowany jest festiwal, to tradycyjny garwoliński rosół. Przygotowują go uczniowie i nauczyciele z ZSP nr 2 w Garwolinie. Elementem obowiązkowym są ręcznie krojone kluski. W ubiegłym roku wydano ponad 400 porcji rosołu i okazało się to liczbą niewystarczającą. W tym roku porcji ma być znacznie więcej.
Dzięki współpracy z garwolin.org ponownie oglądać będzie można fotografie dawnego Garwolina. W tym roku wystawę wzbogacą nowe plansze. Będzie także punkt, w którym kompetentne osoby będą udzielały wskazówek, jak stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny.
Nowym akcentem festiwalu będą Mironalia ? święto Mirona Białoszewskiego. W niedzielę na scenie zagości aktor Adam Woronowicz, który przeczyta fragmenty ?Tajnego Dziennika? Mirona, a w jednej z bram na Starówce zostanie wyświetlony film ?Parę osób mały czas? ? o życiu poety. Natomiast w piątek poprzedzający festiwal (15 maja) odbędzie się konkurs recytatorski dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W ubiegłym roku w tworzenie święta garwolińskiego folkloru włączyły się stowarzyszenia, instytucje, placówki oświatowe, firmy oraz wiele osób prywatnych. Także w tym roku Centrum Sportu i Kultury zaprasza wszystkich, którzy chcą pomóc i uatrakcyjnić drugą edycję imprezy. W tej sprawie kontaktować się można telefonicznie (sekretariat CSiK) 25 682 20 51 oraz drogą mailową [email protected]
mat.pras.
Napisz komentarz
Komentarze