poniedziałek, 25 listopada 2024 09:25
Reklama

Solary na kredyt z dopłatą

Oszczędność energii, a tym samym mniejsze obciążenie dla domowego budżetu. Sama inwestycja mocno jednak uderza po portfelu i zwraca się dopiero po kilku latach. Można jednak otrzymać na nią dofinansowanie. Do takiego programu chce przystąpić Garwolin. - Chcemy zrealizować w naszym mieście program dotacji do 70 proc. na zakup zestawów solarnych. Jesteśmy jednak tylko pośrednikami. Możemy przekazać informacje, że państwo chcą uczestniczyć i promować tego ekologiczny system ? mówiła Maria Perek, wiceburmistrz Garwolina na dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Miasta z przedstawicielem firmy Hetman, który jest operatorem tego programu.

Na spotkanie przyszło kilkunastu zainteresowanych mieszkańców. Decyzję o przystąpieniu do programu podjęło na razie 11, ale potrzeba przynajmniej 20 osób, żeby program mógł ruszyć.

- Układy solarne dają za darmo ciepłą wodę i możliwość wspomagania ogrzewania domu, są bardzo ekologiczne. W tym momencie w naszym programie uczestnicy już 180 miast i gmin, wykonaliśmy już ponad 700 montaży zestawów solarnych ? przekonywał Robert Głaszczyk, przedstawiciel firmy Hetman. ? Zbiornik można umieścić w kotłowni, garażu, holu. Raz nawet postawiliśmy w kuchni, obok lodówki ? wyjaśniał. O zaletach systemów solarnych jest przekonanych wiele osób, także z naszego regionu. - Solary mamy od roku, ale już teraz widzimy dużą oszczędność energii. Latem w ogóle nie używamy gazu, bo temperatura wody dochodzi nawet do 70 stopni Celsjusza, a zimą przy 20 stopniach Celsjusza musimy ją dogrzać, wykorzystując przy tym jedynie połowę gazu niż wcześniej- zaznaczyła Sylwia z Garwolina.

W programie mogą uczestniczyć osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Można otrzymać maksymalną dotację do 70 proc. Pierwsza część dotacji do 45 proc. to dopłata do kredytu na zakup i montaż zestawów solarnych udzielana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Druga część dotacji do 25 proc. udzielana jest przez operatora programu, w tym wypadku firmę Hetman. Całościowy koszt zakupu i montażu wynosi w rodzinie pięcioosobowej przykładowo 17 900 zł, jednak po otrzymaniu dotacji koszt dla klienta redukuje się do 7 500zł.

Kolektory objęte są również gwarancją od niekorzystnych zjawisk atmosferycznych jak śnieg, czy grad, a firma wykonuje bezpłatnie projekt i kosztorys. Jest jednak pewne ?ale?? Po pierwsze dotacja w wysokości 70 proc. to maksimum. Przy mniejszych inwestycjach otrzymana dotacja może być niższa. Po drugie od otrzymanej dotacji z NFOŚiGW trzeba będzie na koniec roku zapłacić 18 proc. podatek. Dochodzi także konieczność zaciągnięcia kredytu w Banku Ochrony Środowiska lub każdym banku spół dzielnym ? prowizja dla banku wynosi około 2 proc., a oprocentowanie około 8-9 proc.

Na dzisiejszym spotkaniu nie uzbierała się odpowiednia liczba chętnych do udziału w programie, dlatego w najbliższym czasie będzie zorganizowane kolejne. Zapisać się i uzyskać więcej informacji można w urzędzie miasta w pokoju nr 23.

ks/jd

foto: sxc.hu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

konio 07.07.2011 18:51
prostak i przygłup miewam jednak czasami przebłyski i tak mnie oświeciło ,wybaczcie drodzy fani zarówno zorganizowani w stowarzyszenie jak i działający jako soliści za tę zuchwałość ale zapytam?-a co będzie drogi panie agitatorze z firmy Hetman jak będą POCHMURNE dni jaka to wtedy jest wydajność systemów solarnych bo tak mnie się wydaje ,że się panu kraje pomyliły ,dane które waćpan podajesz może i są adekwatne ale dla Serenissimy(dawna nazwa republiki weneckiej),a nie naszego północnego bez mała kraju.Może ktoś mnie oświeci ,bo ja przecież zawsze brednie opowiadam jak mówią moi oponenci ...oj byłbym zapomniał jeszcze jeden szczegół ogniwa element systemu zbudowane są z tak ekologicznych metali jak kadm ,arsen selen.I to by było tyle jeśli chodzi o zalety systemów solarnych,resztę wymienił Pan Marek w swoim poście.Pozdrawiam!!!!konio

Marek 07.07.2011 16:19
Po pierwsze zarabia lobby bankowe - a powinna Matka Natura bo MUSISZ WZIĄĆ KREDYT =prowizje&oprocentowanie, dodatkowo nie widać konkurencji, po drugie 70% dofinansowania to wirtualne idealne warunki, dodatkowo podatek też obciążą za dotację, Na dzieńdobry brak specyfikacji procesu zamawiania, matreriałów, wykonania i konserwacji systemów solarnych. Ogólnie wygląda to jak kolejny EUrobelkot dla frajerów, a powinno być pięknym projektem ekonomicznie i ekologicznie przydatnym.

Reklama
Reklama
NAJNOWSZE WIDEO
Reklama