Tego dnia została otwarta wystawa plakatów filmowych, które jako pierwsze pojawiały się w garwolińskim kinie. Pierwszym filmem, który został w nim wyświetlony w 1956 roku były ?Godziny nadziei.?
Goście mieli okazję obejrzeć przedpremierowy pokaz filmu ?Rejs? po rekonstrukcji cyfrowej. Została również wyświetlona kronika filmowa z 1950 roku. Zaprezentowała ona m.in. budowę, jeszcze wtedy, Domu Ludowego w Garwolinie. Zakład Urbanistyki Politechniki Warszawskiej pracował by z ?zapadłej prowincji? jaką był Garwolin stworzyć miasto z prawdziwego zdarzenia. - Istnieje legenda, która wyjaśnia dlaczego Dom Kultury powstał akurat w tym miejscu. To miała być świecka świątynia, konkurencyjna dla świątyni, znajdującej się obok ? opowiadał Jarosław Kargol.
- Przypomnę jakie zabawy były tutaj fajne ? i studniówki i bale karnawałowe ? dodał na koniec Antoni Garwoliński.
Akademia ?60 lat Domu Kultury w Garwolinie?
W sobotę obchody jubileuszu rozpoczęły się od uroczystej gali. W sali widowiskowej zebrali się przedstawiciele parlamentu poseł Stanisława Prządka, władz miasta burmistrz Tadeusz Mikulski, starosta Marek Chciałowski, wicestarosta Stefan Gora, przewodniczący Rady Miasta Marek Janiec, sekretarz miasta Cezary Tudek,. Obecny był również komendant PPSP st. bryg. Dariusz Sadkowski oraz komendant Powiatowej Policji mł. insp. Adam Czyżewski. Na uroczystości nie zabrakło proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego ks. prałata Ryszarda Andruszczaka i proboszcza parafii w Sulbinach ks. Andrzeja Lemieszka.
- 22 lipca 1954 roku do użytku został oddany Dom Kultury w Garwolinie. W prawdzie o tym doniosłym fakcie nie pisały światowe media, ale dla mieszkańców naszego miasta było to niezwykłe wydarzenie. Poinformowała nawet o nim Polska Kronika Filmowa ? mówił dyrektor CSiK, otwierając jubileuszową galę.
Podczas spotkania zostały przypomniane ważne wydarzenia z historii garwolińskiego Domu Kultury m.in. koncert Czerwonych Gitar. Podkreślono również co składa się dziś na Centrum Sportu i Kultury oraz jakie ogniska prowadzone są w budynku przy ulicy Nadwodnej.
Marek Banaszek oraz Julian Czaporowski zostali uhonorowani odznaką ?Zasłużeni dla Kultury Polskiej? przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownikom Centrum Sportu i Kultury w podzięce za ciężką pracę i zaangażowanie wręczono upominki od dyrektora Domu Kultury, burmistrza, przewodniczącego Rady Miasta, starosty oraz Wspólnoty Powiatowej.
- Dla każdego miasta, dla każdego kraju kultura jest to jedną z ważnych, czasem najważniejszych dziedzin życia. Bowiem naród bez kultury to naród trochę ułomny ? mówiła poseł Stanisława Prządka.
Na zakończenie jubileuszowej akademii wystąpił Chór Miasta Garwolina.
W galerii ?Kotłownia? można podziwiać bogate zbiory własne CSiK ? obrazy polskich malarzy. Natomiast na górnym holu odbyła się wystawa pamiątkowa ?60 lat minęło?, prezentująca wspomnienia, zdjęcia, kroniki ? wszystko to, co działo się przez okres działania Domu Kultury w Garwolinie.
Na tym nie koniec wielkiego świętowania. Od godz. 16 przed pływalnią Garwolanka rozpocznie się blok imprez. Gwiazdą wieczoru o godz. 21 będzie Natalia Kukulska.
Maria Mazurek
Piątkowe obchody
Sobotnie obchody (fot. Jakub Stachurski)
Napisz komentarz
Komentarze