- Nasza publikacja ma na celu ogarnięcie pamięcią tych mieszkańców Wanat, którzy zginęli w lutowy poniedziałek z rąk hitlerowskich oprawców. Aby zadanie mogło zostać zrealizowane Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego złożyło wniosek do Muzeum Historii Polski i otrzymało dotację z programu ?Patriotyzm Jutra?. Dzięki tej decyzji mamy przyjemność wspierać inicjatywy propagujące historię, kreujące postawy patriotyczne i obywatelskie ? pisze we wstępnie zespół redakcyjny.
Ustalając fakty i próbując odtworzyć przebieg wydarzeń, autorzy opracowania dotarli do tych co przeżyli, do ich rodzin i potomków. Praca zawiera ponad osiemdziesiąt fotografii, które w większości nigdy nie były publikowane, 18 schematów (drzew genologicznych rodzin), 15 relacji i wspomnień, wiersze dzieci ze Szkoły w Dąbrowie im. Pamięci Wanat, scenariusze uroczystości szkolnych upamiętniających wydarzenia sprzed prawie 70 ? lat. Zawiera także 3 recenzje naukowe: dr Anny Zielińskiej, dr Michała Kalbarczyka oraz mgr Krzysztofa Tobiasza.
Praca podzielona jest na trzy części. Pierwsza zawiera krótką wzmiankę o Wanatach przed pacyfikacją, ukazuje przyczyny i przebieg pacyfikacji oraz rozdział Wanaty po wojnie. Druga udokumentowane losy mieszkańców. Trzecia część to wspomnienia mieszkańców gminy Łaskarzew, twórczość poetycka uczniów, scenariusze akademii oraz zdjęcia z okazji obchodów kolejnych rocznic pacyfikacji. W załączniku znajdują się wykazy sporządzone na podstawie aktów urodzenia, ślubów i zgonów, spis ludności w gromadzie Wanaty z 1940 roku, rejestr szkód sporządzony po pacyfikacji oraz informacje prasowe, które dotychczas ukazały się na temat pacyfikacji wioski.
Praca została wzbogacona o plan Wanat z 1944 roku odtworzony na podstawie ustnych relacji mieszkańców wioski Bogdana Kisiela i Marianny Dąbrówki oraz drzewa genealogiczne rodzin dotkniętych bolesnym doświadczeniem.
Książkę wydano w nakładzie 500 egzemplarzy.
oprac. jd
Napisz komentarz
Komentarze