Jak zapalić młodych ludzi do poznawania wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu? Jak zrozumiale pokazać powody powstania harcerstwa, przekazać wartości aktualne przez 100 lat jego istnienia, przekonać do odkrycia kultur kilku narodowości? To cele, jakie ZHP i ukraiński Płast ? organizatorzy zlotu Lwów 100 ? postawili sobie do podczas tego trzydniowego wydarzenia.
- To pierwsza tak duża impreza, w którą zaangażowały się wspólnie polska i ukraińska organizacje skautowe. To historyczne doświadczenie, które zbliżyło do siebie młodych Ukraińców i Polaków ? imprezę organizowało kilkudziesięciu wolontariuszy z obu krajów, a uczestnicy podczas całego wydarzenia pracowali w mieszanych polsko-ukraińskich patrolach - powiedział hm. Rafał Bednarczyk, komendant Zlotu Lwów 100.
W sumie w Zlocie Lwów 100 wzięło udział 51 patroli z 13 chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego i ukraińskiej organizacji skautowej Płast, w sumie 750 osób w wieku 12 ? 18 lat. Harcerze i skauci wędrowali po najsłynniejszych dla harcerstwa i ukraińskiego skautingu miejscach i mieli do wykonania trzy rodzaje zadań. Na punktach zadaniowych gry zdobywali trzy kolejne "elementy" wzajemnie się dopełniające (Idea, Ludzie, Działania), między punktami odnajdywali szczegóły związane ze słynnymi miejscami Lwowa oraz rozwiązywalii zagadki opierające się na historii miasta. Szczególnym punktem gry były zadania realizowane przez polsko-ukraińskie patrole na Cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich.
- Kiedy powstawały pierwsze drużyny skautowe, Polacy i Ukraińcy współpracowali ze sobą. Później rozdzieliła nas jednak trudna historia ? harcerze i płastuni na przykład walczyli po dwóch stronach frontu. Teraz, 66 lat po zakończeniu wojny, mamy nadzieję na odnowienie dobrych stosunków ? przypomina Bednarczyk.
Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją wychowawczą zrzeszającą 120 tys. członków, w tym blisko 30 tys. wolontariuszy. Prowadzi współpracę międzynarodową z organizacjami skautowymi z ponad 180 krajów. W sierpniu 2011 r. blisko 700-osobowa reprezentacja organizacji jedzie promować Polskę w czasie 22. Światowego Jamboree Skautowego w Szwecji, czyli zlotu, w którym weźmie udział 38 tys. młodych osób.
Płast to ukraińska organizacja wychowawcza wykorzystująca w swej pracy, podobnie jak ZHP, metodą skautową, opracowaną przez Roberta Baden-Powella. Płast powstał w 1912 r., zrzesza dziś 10 tys. osób i jest największą organizacją skautową na Ukrainie.
ZHP Garwolin
foto: ZHP Garwolin
Napisz komentarz
Komentarze