- Gdy Józef zginął miałem 3 lata, do 1958 r. wiedziałem tylko, że miałem brata, który stracił życie w powstaniu. Reszty rodzice mi nie mówili. Słuchałem piosenki Pałacyk Michla, ale nie zdawałem sobie sprawy, że autorem jest właśnie mój brat - wspominał na koncercie brat Ziutka Janusz Szczepański.
- Lubiany przez sanitariuszki, to właśnie z nimi i z łączniczkami lubił się fotografować. Z 4 na 5 sierpnia zaraz po zdobyciu Pałacu urządziliśmy sobie ?wieczorynkę?, na której śpiewaliśmy, dobrze się bawiliśmy i właśnie wtedy Józef Szczepański usiadł do fortepianu, i po raz pierwszy usłyszeliśmy Pałacyk Michla - wspomina gen. Janusz Brochowicz - Lewiński ps. Gryf.
Muzycznie o powstaniu
Koncert składał się z trzech części. Usłyszeliśmy Tadka, który w patriotycznym rapie przekazał nam część niewygodnej prawdy o wojnie, o powstańcach, o prawdzie o przeszłości. W muzyczny sposób przedstawia nam to o czym, niektórzy chcieliby zapomnieć .- Będzie o zdrajcach i prawdziwych bohaterach. Ta płyta to nie będzie pusta muzyka modna, To, co na niej znajdziesz, to prawda niewygodna- słyszymy w tekście jednej z piosenek.
Teatr muzyczny od Czapy, Małgorzata Godlewska wraz z przyjaciółmi zaprezentowali wiele utworów: Już nie wróci Twój chłopiec dziewczyno, Pieśń podchorążych,!, A jak będzie już po wojnie, Dziś idę walczyć- Mamo i wiele innych. Ze spokojnych refleksyjnych utworów przeszliśmy w ostre brzmienie. Trupia Czaszka w składzie: Budzy - głos, Darek Budkiewicz - bas, Frantz - gitara, Amade - perkusja zaprezentowali między innymi: Dziadobójca, Czerwona zaraza, Pałacyk Michla. Wszystkie utwory znalazły się na promowanej płycie Wspomnij Ziutka, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród słuchaczy.
A co dalej?
Był koncert w Warszawie, w Garwolinie, to jeszcze Kraków. Artyści wystąpili w poniedziałek w Klubie Rotunda. W planach jest również spektakl o Ziutku napisany na podstawie biografii z 1997 roku. Więcej szczegółów już w przyszłości.
Kasia Miętus
Napisz komentarz
Komentarze