17 lat w I lidze
Już w pierwszy roku udaje się wywalczyć do I ligi, w której Wilga grała przez 17 sezonów. Najwyższymi lokatami były trzy 5. miejsca w sezonach 1984/1985, 1989/1990, 1990/1991. Debiut wypadł nieźle, bo zespół zajął 10. miejsce w stawce 16 ekip. Jedyny spadek drużyna zanotowała w 1986 roku, powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej trwał 2 lata. W decydujących o awansie meczach Wilga pokonała Unię Bieruń (8:3), Zremb Solec (7:4) i Marcovię Marki (8:3).
Worek medali
Przez 19 lat sekcji badmintona Wilgi Garwolin zespół odnosił liczne sukcesy na arenie krajowej. Po medale Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Młodzieżowych Mistrzostw Polski, Mistrzostw Polski Młodzików, Juniorów Młodszych sięgali Sławomir Dadas, Stanisław Gontarz, Artur Kozłowski, Izabela Kozłowska, Monika Lipińska, Marzena Lipińska, Dorota Mianowska, Krzysztof Walenda, Radosław Tukendorf, Dariusz Karczmarczyk, Krzysztof Rękawek, Łukasz Moreń.
Nie sposób wspomnieć o medalach weteranów na krajowych czempionatach. Krążki zdobywali Jerzy Rybicki, Wiesław Rybicki, Leopold Tukendorf, Maria Brzeźnicka, Zofia Prędka.
Grali w Mistrzostwach Świata
Najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii klubu jest Monika Lipińska. Zawodniczka w swoim dorobku ma 6 medali Mistrzostw Polski Seniorów (3 srebrne i 3 brązowe), 2 z nich wywalczone w grze pojedynczej, 4 w debla z Sylwią Rutkiewicz. Jej siostra Marzena na tym szczeblu zdobyła brąz w grze mieszanej z Dariuszem Karczmarczykiem. Zawodnik w 1993 roku zaliczył występ na Mistrzostwach Świata w Anglii. Co ciekawe badmintonista sukcesy w MP odnosił z Radosławem Mateusiakiem, który w tym roku pora raz 4. wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich.
Monika Lipińska zaszczytu zagrania na MŚ dostąpiła w 1991 roku w Kopenhadze. Rok później była bliska wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie. ? Grała już wtedy w Polonezie Warszawa, nie miała jednak szczęścia, bo miała problemy ze ścięgnem Achillesa ? mówi Jerzy Rybicki, który obecnie tradycje badmintona w Garwolinie kontynuuje w MKS Garwolin, klubie który powstał w lutym 1999 roku po rozwiązaniu sekcji w GKS.
Zgrana ekipa
Przez prawie 20 lat przez klub przewinęło się około 3 tysięcy adeptów badmintona. Zawodników łączyło nie tylko zamiłowanie do sportu. ? Spędzaliśmy dużo czasu ze sobą, czy to na obozach, czy na wspólnych sylwestrach, ogniskach czy wypadach. Niektórych boisko połączyło na całe życie, znajomości z treningów zamieniły się w małżeństwa ? wspomina Jerzy Rybicki.
Zapytaliśmy naszego rozmówcy co zmieniło się w grze w badmintona na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. ? Ten sport przeszedł rewolucję ? odpowiada. ? Kiedyś mecze trwały nawet po 1,5 godziny, bo punkty można było zdobyć jedynie przy swoim serwisie. Zmiana przepisów wymusiła szybszą grę. Z lotek plastikowych trzeba się było przestawić na lotki piórowe. Technologia poszła znacznie do przodu, zaczynaliśmy granie drewnianymi rakietami, teraz używa się sprzętu wykonanego z tytanu ? dodaje trener.
Łukasz Korycki
Opis do zdjęć w galerii pochodzący z archiwum Jerzego Rybickiego
Zdjęcie nr 1 ? sekcja badmintona maj 1988 r. Górny rząd od lewej: Wiesław Rybicki (kierownik sekcji), Dariusz Rutka, Monika Lipińska, Zdzisław Rutka (odpowiedzialny za sekcję z ramienia Wilgi Garwolin), Stanisław Gontarz, Dorota Mianowska, Leszek Walenda, Leopold Tukendorf. Dolnej rząd od lewej: Marzenia Lipińska, Anna Lis, Artur Trzpil, Jerzy Rybicki, Artur Tukendorf.
Zdjęcia nr 2-9 ? z klubowej kroniki
Zdjęcie nr 10 ? Monika Lipińska jedna z najbardziej utalentowanych zawodniczek w historii klubu
Zdjęcie nr 11 ? sekcja badmintona maj 1988 r.
Zdjęcie nr 12 ? mecz z drużyną AZS AGH Kraków (3:4) w lutym 1997 roku.
Napisz komentarz
Komentarze