niedziela, 30 marca 2025 08:30
Reklama
Reklama

Wiosenne porządki w Żelaznej. Mieszkańcy wsi dołączyli do ogólnopolskiej akcji

W sobotę, 29 marca, mieszkańcy Żelażnej (gm. Pilawa) wspólnie posprzątają teren wsi, działając pod hasłem #ZmieniamyOtoczenieNaLepsze. Wiosenne porządki organizowane są w ramach ogólnopolskiej kampanii Kręci nas recykling.

Kampania Kręci nas recykling, realizowana przez Oponeo.pl przy wsparciu ekologa Dominika Dobrowolskiego, odbywa się w tym roku po raz czwarty. Między 21 marca a 22 kwietnia wolontariusze z całego kraju organizują akcje sprzątania parków, lasów czy akwenów. Integrują się i wspólnie dbają o otoczenie, zbierając odpady, w tym porzucone zużyte opony. Tylko w ubiegłym roku lokalne społeczności zebrały łącznie 69 ton śmieci.

Reklama

Razem możemy więcej

Zaangażowanie w takie wydarzenia jest ważne – dzięki niemu wszyscy będziemy żyli w czystszym, zdrowszym świecie. Za każde 4 zużyte opony, znalezione i posprzątane podczas akcji, Oponeo.pl posadzi jedno drzewo. Miejsce finałowego sadzenia oraz gatunki drzew zostaną wybrane w porozumieniu ze specjalistami. 

Co więcej, część zużytych opon zabranych podczas kampanii zostanie poddana recyklingowi i przerobiona na granulat gumowy. Posłuży on do produkcji mat, które w przyszłości będą mogły zostać ponownie przetworzone. Jest to możliwe dzięki partnerowi strategicznemu kampanii – Grupie Recykl S.A., a także firmie Rekoplast Kompozyt.

Co zrobić ze starymi oponami?

W kampanii Kręci nas recykling istotny jest wymiar edukacyjny. Aby zużyte opony nie oddziaływały negatywnie na środowisko i ludzi, trzeba przekazywać je do prawidłowej utylizacji. Klienci Oponeo.pl mogą to zrobić bez ponoszenia dodatkowych opłat. Chcąc skorzystać z tej opcji, należy kupić nowe ogumienie i wybrać opcję dostawy z montażem w serwisie oznaczonym na liście zielonym logotypem. Usługa dostępna jest przez cały rok, w ponad 400 warsztatach na terenie całego kraju. Opony przekazane w ten sposób między 21 marca a 22 kwietnia również zamienią się w drzewa.

Stare ogumienie można także przekazać do utylizacji w najbliższym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK). Oddawane opony muszą pochodzić z pojazdów osobowych o wadze do 3,5 tony oraz być oczyszczone z większych zabrudzeń. Przed udaniem się do punktu w swojej okolicy, warto najpierw poszukać informacji o zasadach i limitach obowiązujących w danym miejscu – te nie wszędzie są identyczne. Sprawdźmy m.in., jakie dokumenty będą potrzebne na miejscu. Najczęściej są to potwierdzenie płatności za wywóz śmieci lub rachunek za media.

Więcej informacji o kampanii oraz recyklingu opon można znaleźć na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling.

mat. pras.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama