piątek, 24 stycznia 2025 20:53
Reklama
Reklama

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a ochrona środowiska – co warto wiedzieć?

Przydomowe oczyszczalnie stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem i z sukcesem zastępują tradycyjne szamba oraz powszechną sieć kanalizacyjną. Lista ich zalet jest naprawdę długa i nic nie wskazuje na to, aby zainteresowanie tego typu rozwiązaniem miało się zmniejszyć. Wyjaśniamy, jak działają takie oczyszczalnie, jak wybrać najlepszą oraz jaka jest ich rola w kontekście ochrony środowiska i dlaczego jest to tak ważne.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, jak właściwie funkcjonują przydomowe oczyszczalnie i z czego się składają. Mimo iż sposób ich działania wydaje się skomplikowany, nie ma w tym nic trudnego. Oczyszczalnie składają się głównie z dużego zbiornika, który jest zazwyczaj podzielony na komory, a także rur doprowadzających i odprowadzających. Ścieki trafiają do zbiornika, w którym są usuwane wszelkie szkodliwe substancje. Wszystko za sprawą - w zależności od rodzaju oczyszczalni - specjalnych filtrów lub np. bakterii tlenowych i beztlenowych. Kolejno oczyszczone ścieki, już jako czysta woda, są odprowadzane np. do gleby lub można podlać nimi ogród czy napełnić oczko wodne. Jest to przejaw dbałości o środowisko naturalne, ponieważ nie można tutaj mówić o marnowaniu wody, która jest ponownie wykorzystywana.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a ekologia

Żyjemy w czasach, w których coraz większe znaczenie mają rozwiązania proekologiczne, a jednocześnie zwraca się uwagę na optymalizację kosztów przy jednoczesnym wzroście wydajności. W trend ten świetnie wpisują się właśnie przydomowe oczyszczalnie ścieków, które nie mają sobie równych jeśli chodzi o neutralizowanie nieczystości pochodzących z prywatnych posesji, ale nie tylko.

Oprócz tego, w przydomowych oczyszczalniach wykorzystuje się zasoby naturalne takie jak filtry piaskowe, roślinne, ale też pożyteczne bakterie oraz inne mikroorganizmy. Wszystko to sprawia, że są one uznawane za bardzo ekologiczne, a to z kolei powoduje, iż na budowę oczyszczalni można uzyskać liczne dopłaty. Chodzi przede wszystkim o dotacje z środków unijnych, ale nie tylko, ponieważ do dyspozycji ma się programy, które pokrywają większość kosztów związanych z taką inwestycją. A trzeba wiedzieć, że całkowite koszty oscylują od kilku do nawet 30 000 złotych.

Dlaczego warto wybudować własną oczyszczalnię ścieków?

Własna oczyszczalnia to duży komfort i pewność, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które będzie służyć przez wiele lat. Szacuje się, że odpowiednio użytkowane oczyszczalnie są w stanie działać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Instalacje tego typu są praktycznie bezawaryjne i nie wymagają obsługi, a także charakteryzują się niskim kosztem użytkowania. Do ich budowy warto jednak zaangażować specjalistów, którzy znają się na rzeczy, a więc podpowiedzą, na jakie rodzaj oczyszczalni się zdecydować, a także zbiorą niezbędną dokumentację, stworzą projekt i zrealizują inwestycję od początku do końca. Jest to spora oszczędność czasu, ale i pieniędzy, ponieważ można tym samym uniknąć kosztownych błędów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama