Zadania programistów w firmach IT
Każde oprogramowanie powstaje dzięki pracy programistów. To właśnie ci specjaliści od podstaw przygotowują architekturę aplikacji i wdrażają określone funkcjonalności. Zadaniem programisty jest m.in. opracowywanie, przekształcanie oraz testowanie kodów aplikacji, by spełniały ściśle określone założenia projektowe. Programista uczestniczy w procesie projektowania nowych programów i ulepsza oprogramowania istniejące. W końcowej fazie swoich projektów programiści tworzą dokumentację techniczną i instrukcje obsługi programów.
W codziennej pracy programistów dużą rolę odgrywają również kwestie, związane z cyberbezpieczeństwem. Takie osoby odpowiadają bowiem za ochronę i bezpieczeństwo danych, wykorzystywanych zarówno w procesie tworzenia aplikacji, jak i po jej wdrożeniu.Na każdym etapie obsługi projektów IT programista współpracuje z innymi specjalistami, zajmującymi się zagadnieniami UX, testowaniem aplikacji itd.
Czym zajmuje się tester oprogramowania?
Jak wskazuje nazwa zawodu, tester oprogramowania zajmuje się testowaniem programów i aplikacji. Specjalista sprawdza, czy program działa poprawnie i tworzy raporty, dotyczące wszystkich, wykrytych błędów technicznych. Wielu testerów samodzielnie opracowuje własne testy i rozwiązania, mające na celu znalezienie nieprawidłowości w oprogramowaniu. Co ważne, tester IT nie musi znać języków programowania ani wiedzieć, jak budować aplikacje od podstaw. Są to kompetencje mile widziane, lecz zwykle nieobowiązkowe.
Wejdź na Protocol – tutaj znajdziesz oferty pracy dla programistów i testerów oprogramowania!
Testerzy aplikacji wykonują różne zadania, w zależności od specyfiki firmy i wymagań stanowiskowych. Część pracowników, zatrudnionych na tym stanowisku, wykonuje testy interfejsów pod kątem oczekiwań użytkowników. Inni sprawdzają aplikacje, biorąc pod uwagę standardy bezpieczeństwa IT lub wydajności.
Czy różnią się stanowiska programistów i testerów oprogramowania?
Co ciekawe wielu programistów niekiedy też wykonuje testy oprogramowania. A testerzy oprogramowania bardzo często biegle posługują się językami skryptowymi. W strukturach firm IT oba stanowiska pozostają jednak niezależne, a zakres obowiązków obu grup specjalistów jest ściśle określony. Podział kompetencji pomiędzy programistów i testerów sprawia, że cały proces produkcyjny przebiega sprawniej.
Obejrzyj najnowsze oferty pracy w IT
W praktyce oznacza to, że programiści tworzą aplikacje, które następnie przechodzą drobiazgowe analizy i kontrole w dziale testów IT. Dzięki pracy testerów zespoły programistyczne mogą skoncentrować się wyłącznie na aspektach technicznych i korygowaniu wykrytych błędów. Współpraca obu grup specjalistów sprawia, że produkcja oprogramowania trwa krócej i jest efektywniejsza. Ostateczny produkt w pełni odpowiada zaś założeniom projektowym.
Podsumowanie
Różnica pomiędzy programistą a testerem oprogramowania jest znacząca. Programista tworzy bowiem materiał w postaci stron internetowych, aplikacji i programów. Tester ocenia zgodność tego materiału z założeniami projektowymi i oczekiwaniami potencjalnych użytkowników. Obie grupy specjalistów współpracują ze sobą, dzięki czemu na rynku pojawiają się nowe, wydajne i pozbawione błędów programy oraz aplikacje, z których korzystamy na co dzień.
Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/jak-zostac-programista-java
Napisz komentarz
Komentarze