sobota, 18 stycznia 2025 13:58
Reklama
Reklama

Tymczasowy areszt dla 30-letniego stalkera

Nawet 8 lat więzienia grozi 30-latkowi zatrzymanemu przez garwolińskich policjantów. Mężczyzna od pół roku uporczywie nękał pokrzywdzoną, a także groził jej i próbował zmusić do wycofania wniosku o ściganie. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Autor: arch. red.

30-letni mieszkaniec Warszawy od pół roku uporczywie nękał mieszkankę powiatu garwolińskiego. Dzwonił do niej i wysyłał wiadomości niejednokrotnie ją obrażając. Zamawiał też różne towary na jej adres z płatnością przy odbiorze. Za pośrednictwem komunikatorów pisał do kobiety i groził jej pozbawienia życia i zniszczeniem mienia.

Mężczyzna usłyszał zarzuty i początkowo decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem. Otrzymał także zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną. 30-latek zlekceważył wydane postanowienie. W dalszym ciągu wysyłał do kobiety wiadomości, w których ubliżał jej i groził dokonaniem przestępstwa na jej szkodę. Oprócz tego groźbami pobicia i pozbawienia życia usiłował zmusić ją do cofnięcia wniosku o ściganie.

Policjanci zatrzymali stalkera i postawili przed oblicze sądu, który na wniosek śledczych i prokuratury, tymczasowo go aresztował. Najbliższe trzy miesiące spędzi w zakładzie karnym. Zgodnie z kodeksem za stalking grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy!

Znamionami stalkingu mogą być różnego rodzaju powtarzalne zachowania godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatność nękanej osoby, takie jak: uporczywe śledzenie, obserwowanie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie krótkich wiadomości, SMS-ów, wysyłanie e-maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy, nachodzenie w miejscu pracy, a także w miejscu jej zamieszkania oraz innego. Wszystkie wyżej wymienione oznaki aktywności sprawcy muszą wzbudzać w ofierze uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać jej prywatność i odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, zgłośmy to organom ścigania. Ignorowanie sprawcy może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenia dla życia i zdrowia jego ofiar.

Stalking to przestępstwo wnioskowe, co oznacza, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama