Witania ospała – naturalny sposób na stres
Ashwagandha w krajach Dalekiego Wschodu od wieków jest traktowana jako niezwykle cenna roślina zielarska, która wspomaga zdrowie i samopoczucie człowieka. W Europie jej dobroczynne właściwości odkryto i opisano kilkadziesiąt lat temu. Szczyt jej popularności przypada jednak na ostatnie lata. Mieszkańcy krajów zachodnich coraz gorzej radzą sobie ze stresem, który stał się wszechobecny. Wielu z nas doświadcza go jako odpowiedzi na niepewność. Nawet jeśli świetnie radzimy sobie w pracy, obawiamy się, że znajdzie się ktoś lepszy od nas, przez co stracimy stałe źródło dochodu. Ponadto wielu z nas odczuwa niepokój na myśl o problemach zdrowotnych i wybuchu kolejnego światowego konfliktu zbrojnego.
Choć nasze myśli nie są równoznaczne z faktami, o czym przekonują nas psycholodzy, to bardzo często traktujemy je na równi. Nasz mózg zresztą przywykł do takiego podejścia, ponieważ, wbrew obiegowej opinii, nie służy nam do myślenia, lecz unikania zagrożeń. Wyjaśnia to, dlaczego tak bardzo koncentruje się na każdym potencjalnym niebezpieczeństwie, nawet gdy to wydaje się wyjątkowo mało prawdopodobne. Ewolucja wyposażyła nas bowiem w narzędzie, które ma zwiększać nasze szanse na przetrwanie. Dziś ten system często jednak okazuje się zawodny, gdyż alarm włącza się w odpowiedzi na wyimaginowane zagrożenie.
Chcąc pokonać stres, warto popracować nad zmianą swoich przekonań na bardziej adaptacyjne. Można tego dokonać w ramach psychoterapii lub pracy własnej z poradnikami opartymi na nurcie poznawczo-behawioralnym. Trzeba jednak rzetelnie wykonywać zalecane w nich ćwiczenia. Poza tym bardzo dobre rezultaty przynosi praktyka uważności. Skupiając się na doznaniach zmysłowych, dystansujemy się do czarnych myśli. Poza tym rekomenduje się suplementację ashwagandhy. Witania ospała pomaga bowiem lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych.
Jak stosować ashwagandhę?
Ashwagandha rano czy na noc – kiedy brać witanię ospałą, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem? Nie obowiązuje tutaj żadna sztywna reguła. Niektórzy sięgają po suplement diety z tej wyjątkowej rośliny adaptogennej z samego rana, aby wspomóc funkcje poznawcze i wydolność organizmu. Inni spożywają ją wieczorem, aby ułatwić zasypianie. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości ustroju na ashwagandhę. Witania ospała wspomaga stan wewnętrznej równowagi. Oznacza to, że osoby, które są ospałe, pobudza, a te, które zachowują się zbyt impulsywnie, uspokaja. Jeśli potrzebujesz zastrzyku sił witalnych, suplementuj ją rano. Gdy natomiast pragniesz szybciej odpłynąć w objęcia Morfeusza, spożywaj ją na godzinę lub 45 minut przed snem.
Zaleca się, aby na początku suplementacji stosować ashwagandhę z rana przed godziną 15. Trzeba wówczas spożywać 3 zalecane porcje produktu w odstępie 3-godzinnym. Takie podejście rekomenduje się do 7.-10. dnia.
Witania ospała powinna być przyjmowana między posiłkami. Należy spożyć ją na pół godziny przed lub po jedzeniu. Osoby, które stosują inne zioła lub zażywają leki, muszą skonsultować suplementację ashwagandhy z lekarzem, aby uniknąć działań niepożądanych.
Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie mogą stosować adaptogenów, ponieważ wspomniane zioła nie zostały przebadane na tę okoliczność. Ponadto roztwory wodno-alkoholowe zawierają niewielkie ilości etanolu, który wpływa toksycznie na rozwój dziecka.
Napisz komentarz
Komentarze