piątek, 27 września 2024 09:21
Reklama

Jak unieważnić umowę kredytu we frankach?

Klientów banków, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie tzw. kredytu frankowego, spotkały bardzo duże trudności finansowe. Wiążą się one z gwałtownym wzrostem kosztów ich spłaty, spowodowanym zwiększeniem wartości waluty, z którą były związane, a więc franka szwajcarskiego. Jednym z możliwych rozwiązań dla osób dotkniętych problemem nadmiernych kosztów spłaty kredytu we frankach jest unieważnienie zawartej z bankiem umowy kredytowej. Czym jest unieważnienie kredytu frankowego? Unieważnienie kredytu frankowego polega na wystąpieniu do sądu o stwierdzenie, że umowa kredytowa zawarta z bankiem nigdy nie obowiązywała, czyli de facto nie weszła w życie. Na mocy orzeczenia sądu, umowa kredytowa nie wywołuje żadnych skutków prawnych, a to już od chwili jej zawarcia. Podstawą do stwierdzenia nieważności umowy frankowej są klauzule niedozwolone przez prawo, zwane klauzulami abuzywnymi, które są eliminowane z treści umowy.

Argumentacja prawna wiodąca do unieważnienia kredytu frankowego

Aby uzyskać unieważnienie umowy kredytu frankowego, konieczne jest przedstawienie szeregu argumentów prawnych, które są obecnie usankcjonowane przez ustalone orzecznictwo. Jednym z głównych argumentów jest sprzeczność umowy kredytowej z wzorcem umownym oraz naruszenie zasady dobrych obyczajów i uczciwego obrotu. Banki często stosowały postanowienia umowne sprzeczne z zasadą swobody umów i równości stron, uniemożliwiając kredytobiorcom zrozumienie zapisów dotyczących ryzyka kursowego.

W jaki sposób uzyskać nieważność kredytu frankowego?

Aby uzyskać unieważnienie umowy kredytu frankowego, konieczne jest wniesienie pozwu do odpowiedniego sądu. W Polsce właściwy do rozpatrzenia takiego powództwa będzie sąd rejonowy lub okręgowy, w zależności od wartości sporu. Opłata sądowa wynosi 1000 zł. Sąd po rozpatrzeniu sprawy może stwierdzić nieważność umowy kredytowej, co powoduje, że umowa przestaje obowiązywać.

Skutki prawne unieważnienia kredytu frankowego

Skutkiem prawny unieważnienia umowy kredytu frankowego jest to, że umowa przestaje obowiązywać tak, jakby strony nigdy jej nie zawarły. Bank będzie zobowiązany do zwrotu kredytobiorcy wszystkich pobranych opłat związanych z udzieleniem i spłatą kredytu, a dłużnik będzie zobowiązany do niezwłocznego zwrotu całej kwoty, którą otrzymał w ramach umowy kredytowej.

Podsumowanie

Unieważnienie umowy kredytu frankowego jest skomplikowanym procesem, który wymaga skrupulatnego przygotowania argumentacji prawnej i wniesienia pozwu do sądu. Jednakże dla osób dotkniętych problemem nadmiernych kosztów spłaty kredytu we frankach może to być jednym z rozwiązań, pozwalającym na złagodzenie trudnej sytuacji finansowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama