Przekazując młodzieży doświadczenia i nauczki naszych dziadków czy pradziadków istnieje możliwość wyciągnięcia wniosków na ich podstawie. W dobie prędko postępującej globalizacji ważne jest zachowanie poczucia przynależności do miejsca, z którego się wywodzimy. Zapewnia to młodym ludziom poczucie stabilizacji.
Poznając lokalną historię możemy odnajdować w niej swoją dumę, dlatego część filmu to historyczne podsumowanie zmian w wyglądzie Garwolina i sposobie funkcjonowania jego mieszkańców przez Krzysztofa Kota, współtwórcę strony internetowej Dawny Powiat Garwolin i Okolice.
- Naszym celem jest zapobieganie traceniu pamięci o przeszłości i trudach, z jakimi musieli mierzyć się jej świadkowie. Chociaż realia, w jakich przyszło wychowywać się nam, a naszym dziadkom są wyraźnie odmienne, pragniemy pokazać, że młodość, targające nami rozterki i wątpliwości, są do siebie niewątpliwie podobne, bez względu na bieg czasu. Chciałyśmy stworzyć dla seniorów możliwość bycia wysłuchanym przez młodzież dzięki owym wywiadom - mówią inicjatorki projektu.
12 kwietnia odbyło się spotkanie z seniorami, którzy wraz z uczniami KLO mogli zobaczyć premierowe wyświetlenie filmu, który jest zwieńczeniem współpracy ze Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Powiatu Garwolin "Przyjaciele". - Chociaż wymagało to dużego nakładu pracy, nauka jaką miałyśmy okazję przyswajać podczas spędzania czasu z seniorami jest z pewnością niezastąpiona, a nabyte doświadczenie usprawni nasze działania w przyszłości. Ukończenie projektu, który początkowo był jedynie pomysłem przyniosło nam ogromną radość i jesteśmy przekonane, że z uśmiechem i wzruszeniem będziemy wspominać współpracę z tak otwartymi i życzliwymi ludźmi – dodają nastolatki.
mat. pras.
Napisz komentarz
Komentarze