piątek, 27 września 2024 11:18
Reklama

Branże, które zyskują więcej z suwnicami

Chcesz osiągać więcej i lepiej w swojej firmie? Sprawdź, jak różne branże zyskują więcej dzięki suwnicom. Dowiedz się, czy i Ty i w jaki sposób skorzystasz z tych urządzeń, by rozwijać swoje przedsiębiorstwo. Co to jest suwnica? Suwnica to urządzenie transportu bliskiego zaprojektowane do podnoszenia, opuszczania i przemieszczania ciężkich ładunków na ograniczonej przestrzeni. Może być sterowana ręcznie, elektrycznie lub hydraulicznie.

Te urządzenia dźwignicowe dzieli się ze względu na:

  • konstrukcję (suwnice pomostowe natorowe, pomostowe podwieszane, bramowe, półbramowe, wspornikowe, kolumnowe),
  • rodzaj napędu (ręczne, elektryczno-ręczne, elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne),
  • przeznaczenie (uniwersalne i procesowe),
  • sposób sterowania (sterowane z kabiny, z poziomu roboczego, zdalnie, automatycznie),
  • rodzaj mostu (jednodźwigarowe, dwudźwigarowe, wielodźwigarowe),
  • konstrukcję dźwigara (z dźwigarem walcowanym, kratownicowym, blachownicowym).

Gdzie i jak wykorzystuje się suwnice?

Suwnice pomostowe znajdują zastosowanie w wielu branżach, w tym w budownictwie, produkcji, transporcie, branży magazynowej i przeładunkowej.

Budownictwo

W branży budowlanej suwnice pełnią kluczową rolę w realizacji projektów inżynieryjnych, takich jak budowa wysokich obiektów, mostów i tuneli. Dzięki możliwości podnoszenia i precyzyjnego manewrowania ciężkimi elementami konstrukcyjnymi za pomocą urządzeń znacząco zwiększa się efektywność, bezpieczeństwo i jakość przeprowadzanych prac.

Produkcja

W sektorze produkcji i przemyśle wytwórczym nieocenionym narzędziem są m.in. suwnice pomostowe. Znacznie zwiększają one efektywność operacyjną i bezpieczeństwo procesów produkcyjnych.

Wszechstronne zastosowanie tych dźwignic sprawia, że z łatwością m.in.:

  • przenosi się ciężkie materiały, komponenty oraz półfabrykaty w obrębie linii produkcyjnych;
  • szybko i bezpiecznie przemieszcza się ładunki między poszczególnymi stacjami roboczymi, co przyspiesza proces produkcji i minimalizuje ryzyko uszkodzeń czy wypadków;
  • możliwe jest precyzyjne manewrowanie ciężkimi komponentami i tym samym – dokładne pozycjonowanie i składanie poszczególnych elementów, co jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości gotowych produktów.

Transport

Kolejna branża, która zyskuje wiele dzięki obecności suwnic, to przemysł transportowy. Dzięki urządzeniom dźwignicowym możliwe jest bezpieczne i szybsze przemieszczanie ciężkich ładunków i sprzętu.

Zastosowanie suwnic jest szczególnie widoczne w obszarach takich jak porty, dworce kolejowe, terminale kontenerowe oraz w logistyce ciężkiego sprzętu.

Dźwignice ułatwiają operacje załadunku i rozładunku, zapewniając płynność procesów transportowych i znacząco przyczyniając się do zwiększenia wydajności pracy.

Magazyny

Podobnie jak na produkcji tak i w magazynach wykorzystuje się przede wszystkim suwnice pomostowe, a także bramowe. Dzięki nim operatorzy urządzeń z łatwością:

  • transportują ciężkie i ponadgabarytowe ładunki między różnymi punktami magazynu;
  • umieszczają towary nawet na najwyższych regałach magazynowych, co maksymalizuje wykorzystanie dostępnej przestrzeni pionowej;
  • przeprowadzają prace załadunkowe i rozładunkowe towarów z pojazdów transportowych, takich jak ciężarówki czy wagony kolejowe;
  • dbają o bezpieczeństwo swoje i otoczenia dzięki minimalizowaniu potrzeby ręcznego przenoszenia ciężkich i nietypowych przedmiotów.

Energetyka

W sektorze energetycznym, zarówno w tradycyjnych elektrowniach, jak i w instalacjach wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), suwnice odgrywają kluczową rolę w procesach montażu, konserwacji i eksploatacji infrastruktury. 

W tych pierwszych (elektrowniach węglowych, gazowych, atomowych czy cieplnych) suwnice są wykorzystywane do montażu ciężkich elementów konstrukcyjnych, takich jak kotły, turbiny, generatory czy komponenty systemów chłodzenia.

Suwnice pomostowe są tu powszechnie stosowane do prac konserwacyjnych, umożliwiając bezpieczny dostęp do kluczowych elementów infrastruktury dla celów naprawczych, inspekcyjnych czy wymiany części.

Ponadto urządzenia dźwignicowe:

  • umożliwiają montaż ogromnych turbin wiatrowych, podnosząc i precyzyjnie pozycjonując wieże, wirniki i gondole na ich miejsce;
  • pomostowe są stosowane przy budowie tam i instalacji turbin wodnych, umożliwiając zarządzanie ciężkimi elementami konstrukcyjnymi;
  • odgrywają ważną rolę w budowie i utrzymaniu instalacji energetycznych takich jak elektrownie słoneczne czy biogazownie czy hydroelektrownie. Są wykorzystywane do montażu m.in. zbiorników, rurociągów i innych kluczowych elementów tych obiektów.

Stocznie

W stoczniach dźwignice odgrywają kluczową rolę w procesach budowy, remontów oraz modernizacji statków i platform wiertniczych. Tutaj wykorzystuje się suwnice STS, czyli potężne urządzenia niezbędne do obsługi ciężkich i wielkich komponentów statków.

Ponadto w branży morskiej suwnice wykorzystuje się do budowy platform wiertniczych: są przydatne przy montażu ciężkich modułów konstrukcyjnych i wyposażenia, takiego jak wiertnie, urządzenia do przetwarzania ropy naftowej i gazu ziemnego.

Potrzebujesz pomocy w wyborze dźwignicy? Nie wiesz, która będzie najlepszych rozwiązaniem dla Twojej firmy, a chcesz zyskać dzięki inwestycji w nią? Skontaktuj się z firmą Konecranes z Warszawy, producentem suwnic, który pomoże Ci bez względu na to, w jakim miejscu w Polsce znajduje się Twoje przedsiębiorstwo, większym lub mniejszym mieście.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama